Vundet
Tips & Spilforslag
Sebastien Buemi - Sebastien Bourdais: Draw no bet: 2
Spiltip af Martin Rasmussen
den
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2)
- 50-1-49%
- Betvalue
- 1103,9%
- Spilbar ned til odds
- 2,02
- Rigtig/forkert
Betting tip
Formel 1-karavanen er nået til Monaco, der traditionelt er et af sæsonens mest imødesete grand prix'er – ikke mindst fordi det ikke køres ude midt i en ørken eller langt ude på landet men derimod midt i de glamourøse omgivelser i Monacos gader.
Banens udformning gør traditionelt overhalinger stort set umulige, hvorfor kvalifikation og pitstop-strategi er endnu vigtigere her end ved noget andet løb i sæsonen. Gennemsnitsfarten er forholdsvis lav, men alligevel er det et løb, hvor man oftest ser forholdsvis mange biler udgå undervejs, og det er en del af baggrunden for dette spil.
Buemi må forventes at være hurtigst af de to kørere i lørdagens kvalifikation, og i et løb med få overhalinger giver det ham naturligvis de bedste kort på hånden i søndagens løb. Men dels er Bourdais langt fra chanceløs i kvalifikationsduellen mod Buemi (han skal vel have omkring 35 procent), dels kan der naturligvis ske forskydninger undervejs i forbindelse med eksempelvis start og pitstop, og endelig vil Toro Rosso i et løb med forholdsvis få gennemførende biler (bookmakerne forventer, at omkring seks eller syv biler udgår undervejs) være blandt favoritterne til at miste mindst en bil i løbet. Sidste år nåede 14 ud af 20 biler helt igennem løbet.
Den forholdsvis begrænsede statistik for denne sæsons foreløbig fem løb taler også for et coin toss i denne duel. Begge kørere er sluttet forrest (i deres indbyrdes kamp) i to løb, mens det seneste i Spanien sluttede "uafgjort", da begge udgik kort efter start.
Generelt har Toro Rosso faktisk præsteret ok indtil videre i sæsonen, hvor det er lykkedes at slutte i pointene (top 8) flere gange, men generelt hører de til i den tungere ende af feltet. Og kan det så ikke være lige meget, om man slutter som nummer 13 eller 16, vil nogle sikkert spørge. Svaret er både ja og nej, for ikke mindst Bourdais skal formentlig snart begynde at overbevise sit team om, at han er stadig er værd at satse på. Han var klart svagere sidste år end daværende teamkollega Vettel, og i år har debutanten Buemi også hentet flere point end Bourdais i de første løb. Derfor er det endnu vigtigere end normalt for franskmanden, hvis han kan sætte sin schweiziske holdkammerat på plads i Monaco og de kommende løb.
Hvis en eller begge kørere udgår i løbet, så er det den, der har gennemført flest omgange, der vinder. Hvis de begge udgår på samme omgang (som det var tilfældet ved det seneste løb i Spanien), så voides væddemålet. Det samme gælder, hvis en af dem ikke stiller til start.
Hold i øvrigt øje med odds hos andre bookmakere, som formentlig kommer på banen i løbet af fredag. Torsdag aften var kun få ude med odds på H2H-dueller i søndagens løb, men jeg regner ikke med, at oddsniveauet for denne duel vil variere ret meget.
UPDATE: Unibet er fredag kommet ud med odds 2,20 på Bourdais.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar