18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tabt
Tips & Spilforslag

Sebastian Vettel - Mark Webber: 2

3,25Bet365

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

OBS: Spillet går på lørdagens kvalifikation, der begynder klokken 14. Spilstop er dog klokken 11, når den afsluttende træning begynder.

Vettel har domineret denne duel hidtil i sæsonen, men Webbers kvalifikationsformkurve var stigende før augustpausen, og både fredagens regn og deraf følgende mangel på træningstid samt muligheden for regn lørdag giver øgede muligheder for tilfældigheder i kvalifikationen på Spa, hvilket er til fordel for den undertippede australier.
Chance (1-2)
66-34%
Betvalue
3110,5%
Spilbar ned til odds
2,94
Rigtig/forkert
Læs Bet365-anmeldelse
Betting tip

Sebastian Vettel har vundet denne kvalifikationsduel otte ud af 11 gange hidtil i denne sæson, og han skal naturligvis også være favorit denne gang på basis af det stabile og meget høje niveau, han har holdt i kvalifikationerne.

Men jeg synes alligevel at der er tegn på, at Mark Webber har en pæn chance for at snuppe sejren denne gang. Der er således flere udjævnende faktorer ved dette løb, som er det første i en lille måneds tid.

For det første er der en ret stor chance for regn, hvilket altid er med til at øge risikoen for tilfældigheder – for eksempel kan det medføre gambling med dækvalg i de ti minutter, den afgørende kvalifikationsrunde varer.

For det andet generede regnen kraftigt under fredagens træninger, hvilket i vidt omfang hindrede Red Bull i at teste de mange nye dele til bilerne, som de har med til Belgien. Det kan – afhængig af lørdagens træning – også medføre en gambling omkring opsætningen af bilerne til kvalifikationen, da man nødvendigvis ikke kan have en helt klar fornemmelse af effekten af de enkelte dele.

Man skal især på grund af regnen ikke lægge så meget i fredagens tider, men det skal da nævnes, at Mark Webber var hurtigst af alle under træningen. Og selv om han er bagud i det samlede ”kvalifikationsregnskab” mod teamkollegaen (3-8), så har han været hurtigst i to af de tre seneste kvalifikationer.

Bet365 er klart markedsførende her. Nordicbet har 2,95, mens Bwin ligger på 2,72.

Velkomstbonus
Bet365
Omsætningskrav
1x
Min. Odds
1.20
Min. Bonus
50 kr
Anmeldelse
100% bonus op til 1.000 kr. væddemålskreditter
Omsætningskrav: Væddemålskreditter fra 50 kr, op til 1.000 kr. Min. odds og væddemålsundtagelser gælder. Gevinster er eksklusive indsats for væddemålskreditter.
Bonuskode: Benyt bonuskoden BETX1000 når du opretter en konto hos Bet365 for at opnå den bedste bonus Yderligere vilkår

Kun tilgængeligt for nye kunder.

Regler og vilkår:  Vi henviser til Bet365 hjemmeside for samtlige gældende vilkår og betingelser for denne bonus.

Fremtidige tips

Ekspert Tottenham - Newcastle
10 feb 20:30
Betvalue
1104%
1,80Betano
Ekspert F.C. København - Viborg
11 feb 19:00
Betvalue
1105%
1,70Betano
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.