Schalke 04 - Werder Bremen: X
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2)
- 33-33-34%
- Betvalue
- 3112,2%
- Spilbar ned til odds
- 3,03
- Rigtig/forkert
Schalke 04 har fået en halvlunken start efter min mening, 1-1 hjemme mod Frankfurt i 1 runde, var simpelthen ikke godt nok. I 2 runde mødte de Aachen på udebane, hvor de trak en 1-0 sejr i land, egentligt ok eftersom Krstajic blev vist ud efter 29 minutter (3 dages karantæne). Dog burde de have haft 6 point efter de første 2 kampe, med tanke på to forholdsvist lette modstandere.
Jeg ved godt at to kampe ikke er meget at vurdere det på, men det ser ud til, at Schalke fortsætter samme stil, hvor de af og til skuffer katastrofalt, derfor får de svært ved at følge med fredagens modstander og Bayern M, men de bør etablere sig i toppen. Dog er det typisk for schalke at spille bedre, når de møder bedre hold, som om de har svært ved at skabe en kamp mod de dårligere hold.
Slomka kører sin 4-3-3 opstilling og på trods af at have mistet profiler som van Hoogdalen (f), Poulsen (m) og Sand (a), så har Schalke erhvervet rimelige erstatninger. Dog er truppen måske knap så bred som tidligere, men man har da fået en hurtig wing i Løvenkrans og Altintop fra Kaiserslautern er også en spændende spiller, han scorede i hvert fald en del mål i sidste sæson.
Som det ser ud lige nu, så er Schalke ramt af forsvarsproblemer, Krstajic er son nævnt ude med karantæne, der er tvivl om, om målmand Rost bliver klar til fredagens kamp (det afgøres i morgen, torsdag), desuden er der også risiko for at sidste uges match winner Rodriguez (f) ikke spiller, og han var vel udset til at snuppe Krstajic plads.
Werder Bremen er startet fornuftigt med to sejre som forventet (4-2 ude over Hannover og 2-1 hjemme mod Leverkusen), måske ikke så overbevisende som jeg havde forventet, men det ser ud til at de forsætter målscoringen fra sidste sæson.
Forløbigt er al snak om Micouds afgang forstummet, Diego er det nye navn man skal lære i Tyskland, han har spillet fremragende og er kåret som ”Spiler des Spiel” i begge Werders kampe, hvilket er noget af en præstation. Han lagde op til begge mål i weekendens sejr over Leverkusen, egentlig har man haft god succes med de spillere man har hentet i FC. Porto. Selvom H. Almeida kun bliver brugt som reserveangriber (har spillet 60 minutter i alt), er han allerede noteret for to mål, så Werder må siges at have et skræmmende angreb.
Træner Schaaf foretager nok ikke de store ændringer på holdet i forhold til sidste uge, da Naldo (f), Mertesacker (f) og Zidan stadig er skadet. Naldo er dog begyndt at træne og det er ikke umuligt at han spiller fredag. Så vi kommer til at se den sædvanlige 4-4-2 med en diamantmidtbane, hvor Baumann (selvom han er/har været småskadet, så forventer jeg han spiller) ligger som den styrende på den defensive midtbane og Diego har frit spil på den offensive midtbane, hvor han skal støbe kuglerne til angriberne.
Konklusion
Sandsynlige startopstillinger
Schalke 04
Werder Bremen
Så afhængigt af de to tvivlsomme, så kan det risikere at blive en meget stor mundfuld for Schalkes forsvar at skulle dække Werders angribere…..
Bookmakerne har Schalke som svage favoritter, det er jeg ikke helt enig i, jeg mener det er en meget lige kamp, hvor Werder Bremen har fine muligheder for at få point. Når man ser på risikoen for, at en del stamspillere i Schalkes forsvar ikke spiller, samt at de har startet en del svagere en Werder, ja så finder jeg værdi i krydset og hælder egentligt til X2, men ud fra chancevurderingen så giver krydset bedst betvalue.
Neuer (Rost) – Varela, Rafinha, Bordon, Kobiashvili - F. Ernst, Bajramovic - Lincoln - Halil Altintop, Lövenkrands, Kuranyi
Wiese - C. Fritz, L. Andreasen (Naldo), Pasanen, Womé - Baumann - Frings, Borowski - Diego - Klose, Klasnic
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar