Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (over-præcis-under)
- 56-0-44%
- Betvalue
- 2106,4%
- Spilbar ned til odds
- 1,79
- Rigtig/forkert
NFL – (NFC conference-finalen) New York Giants @ San Fransico 49ers
Pick: Over 42.0 points @ 1.9 (Bet365)
CV for over: 56%
Betvalue: 106,4%
Der er lagt op til noget af et brag, når New York’erne gæster Candlestick park mandag 00:30 (dansk tid). Der var nok ikke mange, som havde set disse to hold stå i NFC-finalen. Hverken for en uge siden, og slet ikke inden sæsonen. De to favoritter blev slået ud i sidste spillerunde. Giants slog Packers, og 49ers slog Saints.
For:
Både 49ers og NYG spillede to fantastisk kampe i sidste uge. Begge mandskaber satte en del point på tavlen. Jeg er rimelig sikker på at Eli og hans stærke receiverkorps nok skal få 24+ point på tavlen. Så er spørgsmålet bare om 49ers kan levere det nødvendige. Og ja, det tror jeg. De var har været helt forrygende på hjemmebanen i år. Og de vil have et Super Bowl-hungrende publikum i ryggen. Derudover synes jeg at NYG har en relativ svag secondary. Jeg tror derfor på at Smith og Gore kan levere de nødvendige point.
Indbyrdes: Da de to mødtes tidligere på sæson, ligeledes i San Fransico, endte kampen 27-20 til 49ers.
Sidste spillerunde: NYG@GBP 37-20. NOS@SF 36-32.
Altså alle tre kampe som er gået over linjen.
Imod:
49ers er i besidelse af ligaens bedste forsvar takket være Jim Harbuagh. Han er super god at foretage ændringer afhængig af modstanderen. Og kan måske finde på have en plan klar, som muligvis kan holde NY’erne fra score mange point.. Giants har et helt fantastisk pass rush med JPP, JT og Umenyiora, som kan lægge pres på A. Smith med kun 4 mand. Hvis Frank Gore så har en off day, tror jeg ikke at 49ers får sat mange point på tavlen. Da jeg ikke tror at Alex S. kan klare presset alene.
SF’s point gennemsnit:
Point for: 23,8
Point imod: 14,3
Skader:
NYG: Jake Ballard og David Baas var de eneste som ikke trænede med fredag. Tuck, Brashaw m.fl. havde limited practice. Men er nu sikker på at de nok skal være med.
SF: Ten Ginn Jr trænede ikke med fredag, som den eneste. Willis, Goodwin m. fl. står som ”questionable”. Men jeg regner også med at de er med.
Mit bud på resultatet: 24-27 til SF.
God kamp og held og lykke med spillende.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar