Match center
Vundet
Tips & Spilforslag
San Francisco 49ers - Arizona Cardinals: David Johnson over 89,5 rushing yards
1,90
Spiltip af A_Broholm
den
2 kommentarer
3 visninger
0
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance
- 55%
- Betvalue
- 1104,5%
- Spilbar ned til odds
- 1,82
- Rigtig/forkert
Betting tip
David Johnson har haft en god sæson indtil videre, og skal nu op imod San Franciscos svage løbeforsvar, som tilmed er ramt af nye skader. Arizonas startende QB er ude med en hjernerystelse, så jeg ville ikke blive overrasket hvis Arizona vil løbe mere med bolden i denne kamp. Derfor går spillet på at David Johnson får over 89,5 rushing yards.
Det taler for spillet:
- San Francisco har det dårligste løbeforsvar i ligaen målt på yards imod, hvor de i snit tillader 140,5 yards pr. kamp
- David Johnson er et monster og er den spiller i ligaen der har fået flest total yards med 510 i alt, svarende til 127,5 pr. kamp med en fordeling der hedder 75yards rushing og 52,5 receiving.
- San Franciscos modstanderes første runningback har gået over linjen i 3/4 kampe i denne sæson, og heriblandt de sidste 3 i træk med hhv. 100, 106 og 138 yards, så tendensen har været stigende siden uge 1.
- San Franciscos kaptajn på forsvaret NoVorro Bowman, samt deres førsterundevalg i årets draft defensive end DeForest Buckner(7th pick overall). Specielt efter Bowman udgik af kampen i sidste uge, faldt deres løbeforsvar sammen. (Det skal dog bemærkes at det også var imod Dallas som har en af de stærkeste offensive linjer i hele ligaen).
- Arizona er favorit til at vinde kampen, og hvis de er foran i kampen vil de formentligt løbe bolden mere, for at få tiden til at gå.
- Arizonas faste QB Carson Palmer udgik med en hjernerystelse i sidste uge, og backuppen Drew Stanton imponerede ikke da han kom ind. Arizona vil nok foretrække at give bolden(læs: ansvaret) til David Johnsons sikre hænder mod San Franciscos dårlige løbeforsvar, frem for at give den til Stanton.
Det skal du være opmærksom på:
- David Johnson er gået over linjen 0/4 gange i denne sæson. Har dog været tæt på 3 gange med hhv. 83, 83 og 89 yards, så han kunne lige så godt have været 3/4.
- Det virker måske som en oplagt gameplan for Arizona at løbe bolden, så måske San Francisco har forberedt sig ekstra på dette
- Der er tale om et divisionsopgør, så der kommer til at blive en ekstra intens stemning, og der vil ikke blive givet ved dørene
- David Johnson er med 52,5 receiving yards pr. kamp åbenlyst god til at gribe bolden også, så hvis de vælger at bruge ham mere i denne rolle, kan det tære på hans rushing yards.
- Samarbejdet mellem David Johnson og QB Drew Stanton, kan næppe være så indøvet som samarbejdet med Carson Palmer er. De har dog haft siden i søndags til at få det trænet.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar