Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance
- 54%
- Betvalue
- 3110,7%
- Spilbar ned til odds
- 1,85
- Rigtig/forkert
Så står den på Thursday Night Football, og jeg har fundet et lille specialspil på kampen. Melvin Gordon har indtil videre scoret touchdown i alle kampe i sæsonen indtil videre, og efter min mening fin værdi i at denne trend fortsætter.
Brugeren Jabsforthewin har i øvrigt lavet en analyse til udfaldet af selve kampen, som fungerer godt som optakt til kampen. Jeg vil derfor ikke gentage mange af de punkter han har med i sin analyse, men vil i stedet anbefale at læse hans analyse for at få mere info om kampen.
Det taler for spillet:
- Melvin Gordon fører hele NFL i antal touchdowns med 7 styks over 5 kampe, hvoraf han har scoret mindst ét i hver kamp.
- Chargers er det hold i ligaen der scorer næstflest points pr. kamp i gennemsnit med 30,4 points, så der bør komme fint med scoringsmuligheder.
- Det hold der scorer flest points er Atlanta, der i sidste uge vandt en sikker sejr over netop Broncos, og hvor Atlantas to running backs(Freeman og Coleman) straffede Broncos ellers stærke defensiv med 286 yards samlet, og en scoring fra hver.
- Selvom Denver Broncos tillader femte færrest point pr. kamp i ligaen, så ligger de på en mindre prangende delt 5. plads i antal tilladte løbe touchdowns. Deres kasteforsvar er blandt de absolut bedste i ligaen, så ville ikke blive overrasket hvis Chargers går efter at ramme dem via jorden når de når redzone.
- Siden Danny Woodhead blev skadet i week 1, har Melvin Gordon mere eller mindre fået overdraget nøglerne til Chargers løbeangreb, og har fået bolden 24/26 gange San Diego har løbet bolden i redzone. De 24 løbeforsøg i redzone er flest af alle i hele ligaen, og han har i øvrigt 3 forsøg yderligere som ikke er talt med fordi de spil er blevet annulleret pga. en penalty. Desuden er han også blevet kastet til 3 gange i redzone.
- Han har haft mellem 3-8 løbeforsøg i redzone pr. kamp, og har scoret på 6/11 der har været indenfor 10 yards, og 4/5 forsøg der har været indenfor 5 yards.
Det skal du være opmærksom på
- Broncos har som nævnt et af de bedste forsvar i ligaen, og rammer de dagen er de et meget ubehageligt selskab at være oppe i mod.
- Chargers har haft nogle vilde udfald i slutningen kampene i sæsonen indtil videre, hvor det har set virkelig skidt ud. Kommer der lignende udfald i starten af kampen, kan Chargers risikere at komme gevaldigt bagud, og gå mere over til kastet, pga. tidspres.
- Melvin Gordon er ikke helt uskyldig i disse udfald, da han har lavet en fumble i hver af de sidste to kampe. Tidligere er det set at running backs der bliver ramt af "fumbleitis" bliver pillet helt ud af kampene fordi der ikke længere er tillid til dem.
- Jeg forventer ikke nødvendigvis at Melvin Gordon får en brandkamp hvor han løber for mange yards, men mere at han får muligheden på at score på nogle korte plays i redzone. Hvis Chargers derfor ikke får mange besøg i redzone vil det være et problem.
Alt i alt kan jeg med Chargers offensiv og Melvin Gordons nøglerolle i redzone, ikke se hvorfor han ikke skal have mere end 50% for at score et touchdown i dagens kamp. Nordicbet/Betsafe giver da også lavere odds på at han scorer fremfor at han ikke scorer, så de virker til at være enige i betragtningen.
Markedet:
Bet365: 2,05
Danske spil 1,95
Nordicbet/Betsafe 1,8
Unibet 1,8
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar