18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tabt
Tips & Spilforslag

Sam Sexton - Larry Olubamiwo,: Sexton w/ KO, TKO el disq.

2,50Ladbrokes
Spiltip af Loke Barrett den

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Det ligner et do-or-die opgør, når de to talenter Sam Sexton og Larry Olubamiwo krydser klinger.

Sexton er en metodisk bokser, der har udviklet sig meget i løbet af de seneste år. Han er hurtig og præcis på hænderne, især med sit venstre jab, der holder modstanderne ude af balance, mens han leder efter power shots. Han virker utilpas i en slåskamp og har vist både udmattethed og en mistænkelig kæbe i løbet af karrieren.

Olubamiwo er et omvandrende muskelbundt, der altid forsøger at overvælde sine modstandere med sin aggressivitet og power. Han besidder udmærket speed og mobilitet i forhold til sin størrelse. Hans teknik er stadig rudimentær og han er meget uprøvet. Derudover reagerer han negativt, når han bliver ramt rent.

Jeg er overbevist om, at jo længere kampen går, jo mindre chancer har Olubamiwo for at vinde her. Hans tidlige stormløb og vilde power punching er farligt, men Sexton bør være for velskolet til at blive overrasket af dette. Hvis han får gang i en slip-and-counter, så tror jeg, at han vil være i stand til at skille Olubamiwo ad uden de store problemer. Sexton er simpelthen på et andet niveau teknisk, så jeg hælder til et stoppage, selvom hans power ikke er prangende.

Olubamiwo har stadig en punchers chance, men jeg tvivler på, at hans kæbe holder, hvis det bliver så ensidigt, som jeg frygter.
Chance
42%
Betvalue
1105%
Spilbar ned til odds
2,38
Rigtig/forkert
Læs Ladbrokes-anmeldelse
Betting tip

Sam Sexton er klar favorit overalt på markedet. Bet365, Centrebet og Sportingbet giver alle blot 1,25 for en sejr, mens Ladbrokes er oppe i 1,30. Her finder jeg ikke synderlig værdi. Til gengæld bliver det interessant, når man ser nærmere på 'method of victory'. Her hælder både Centrebet og Sportingbet til en knockoutsejr, ligesom jeg selv, mens Ladbrokes omvendt hælder til pointsejren, hvilket giver et fint spil. Alternativt kan man også spille på, at kampen ikke går fuld tid. Her giver Ladbrokes hele 1,80, mens Sportingbet er nede i 1,53.

Sam Sexton

England

27 år (18. juli 1984)

14-2, 6 KO

Ortodoks

Højde: 188 cm.

Rækkevidde: 180 cm.

Sam Sexton er tidligere Commonwealth-mester i sværvægt. Derudover har han også vundet Prizefighter-turneringen. Han har bl.a. besejret Chris Burton (11-0), Colin Kenna (16-8-2) og to gange Martin Rogan (11-0 ved første møde), mens nederlagene begge er kommet via teknisk knockout mod Dereck Chisora.

Larry Olubamiwo

England

33 år (18. oktober 1978)

10-2, 9 KO

Ortodoks

Højde: 193 cm.

Rækkevidde: -

Larry ”The War Machine” Olubamiwo har bl.a. stoppet Colin Kenna (16-10-2), Dave Ferguson (12-2) og Paul Butlin (12-13), mens det er blevet til nederlag mod den upåagtede Daniil Peretyatko (15-21) og senest den aldrende John McDermott (25-7) via teknisk knockout i første runde.

Matchup

Vinderen af denne kamp vil formentligt kæmpe om Lonsdale-bæltet inden året er omme, for både Chisora og Fury er på vej mod større kampe, mens taberen synes irrelevant på den store scene.

Jeg indrømmer, at jeg ikke havde store tanker om Sexton før hans kampe mod Rogan. Briten var tidligere i karrieren blevet knækket i ringen, da det blev rigtig sejt derinde, men her viste han stort hjerte ved to gange at vende truende nederlag til sejr. Det første møde var meget kontroversielt. Kamplederen nægtede at stoppe kampen, selvom Sexton var fuldstændig ”out on his feet”, hvilket fik Rogan til at holde tilbage, da han ikke ville påføre unødvendig damage. Med sekunder tilbage af runden blev kampen stoppet, men dette var pga. en grim hævelse på Rogans venstre øje, hvilket gav Sexton sejren via teknisk knockout. Jeg var overbevist om, at Rogan ville hævne dette nederlag i rematchen, men her var Sexton bedre end nogensinde før, hvilket ledte til en rematch mod Chisora, der på dette tidspunkt blev anset som det største britiske sværvægtstalent. Sexton gjorde en rigtig god indsats mod Chisora, før han blev stoppet i niende runde. Dette er ganske imponerende, for Chisora kæmper i næste måned mod Vitali Klitschko for titlen.

Olubamiwo var en glimrende atlet som ung, men han endte ude i en masse snavs, hvilket førte til en fængselsdom på 10 år for væbnet røveri. Han blev løsladt efter at have afsonet fem år af straffen, hvorefter han fandt boksningen, der blev hans redning fra den kriminelle løbebane. Der er ingen tvivl om, at Olubamiwo har en utrolig fysik og arbejder hårdt for at blive bedre, men han er stadig meget grøn i sporten. Hans bullrush var enormt effektiv mod modstandere med negative records, men kampen mod McDermott viste, at en velskolet bokser, der ikke går i panik, når lommen bliver penetreret, han altid vil give Olubamiwo problemer...

Jeg mener, at Sexton er på omtrent samme niveau som en aldrende McDermott, så jeg har meget svært ved at se ham tabe denne kamp. Olubamiwo har stor power i begge hænder, så han kan lægge de fleste ned, hvis han rammer rent, men hvis dette ikke sker indenfor de første runder af kampen, så bliver det sandsynligvis en lang aften for ham. McDermott har allerede givet en perfekt blueprint for, hvordan man besejrer Olubamiwo: ”make him miss and then make him pay”, så hvis Sexton formår at følge dette, så ser jeg ham vinde før tid. Godt nok har han en lav knockoutrate, men størstedelen af hans kampe har blot været 3-6 runder, så det lægger jeg ikke så meget i. Hvis han havde poweren til at stoppe Rogan, der lever på sin vilje, så bør han også kunne stoppe Olubamiwo, hvis han formår at dominere kampen i samme udstrækning, som jeg håber på. 

Fremtidige tips

Ekspert Pescara-Frosinone
14 dec 17:15
Betvalue
1105%
1,55Betano
Ekspert Brentford - Leeds
14 dec 17:30
Betvalue
2106%
1,83Bet365
Ekspert Genoa - Inter
14 dec 18:00
Betvalue
1103%
1,55Betano
Ekspert Dallas Cowboys - Minnesota Vikings
15 dec 02:20
Betvalue
2106%
1,91Bet365
Ekspert Manchester United - Bournemouth
15 dec 21:00
Betvalue
2106%
1,90Betano
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
4125%
5,00Unibet
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
5250%
5,00Betano
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.