Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance
- 30%
- Betvalue
- 3120%
- Spilbar ned til odds
- 3,33
- Rigtig/forkert
Find spillet
Spillet kan findes på følgende måde: Fodbold --> Storbritannien --> England - Premier League --> Marouane Fellaini spiller i denne klub den 03/09/2013.
Bemærk at det engelske transfervindue lukker ved midnat mellem 31. august og 1. september, men Bet365 har også klubber fra fx Rusland med i spillet.
Den nuværende United-midtbane
Som det ser ud nu, har United Michael Carrick, Anderson, Tom Cleverley samt Darren Fletcher på den midterste midtbane (Ryan Giggs er potentielt også et emne, men jeg udelukker ham i denne diskussion, fordi han bliver brugt overalt på banen). Sammenlignet med de andre top-5 hold, ser det ganske svagt ud. Eneste sikre kort er Michael Carrick, eftersom Anderson har døjet med skader nærmest uafbrudt siden sin ankomst til klubben, Cleverley har endnu noget at bevise på højeste niveau, og Fletcher er først lige kommet tilbage fra en farlig mavesygdom, der holdt ham ude i hele sidste sæson.
Jagten på Fabregas og andre
Usikkerheden forbundet med 3 af 4 midbanefolk er efter min vurdering for stor til, at Moyes kan negligere problemet, og kampen om Fabregas virker lettere håbløs. Barcelona har netop solgt Thiago Alcantara til Bayern München, og Fabregas er vendt tilbage til sin drømmeklub, hvor han startede. Xavi begynder at vise svaghedstegn på midtbanen, hvor Fabregas står til at tage over, så han er ”next in line”. Desuden har hans bedste ven, Gerard Pique udtalt, at Fabregas ikke ønsker at skifte. Der er dog et lille ”men”, og det er tilgangen af Neymar, der muligvis kan fjerne Fabregas helt fra startopstillingen. Hvis den tidligere Arsenal-spiller frygter dette – og dermed også frygter for spilletid til næste års VM – kan det tænkes, at han genovervejer sin fremtid.
Imidlertid er det stadig en nødvendig betingelse for en handel, at Barcelona ønsker at sælge, og det har klubben indtil videre afvist. Hvorvidt dette er en reel erklæring eller et udtryk for en transfer-strategi er endnu uvist.
Derudover er der en ekstra krølle på halen, og det er Arsenal’s tilbagekøbsklausul, der giver dem en option på at skrive under med ham, hvis Barcelona accepterer et bud fra en anden klub.
Summa summarum: Handlen er i skrivende stund meget langt fra at være en realitet.
Foruden Fabregas spekuleres der i Modric, men det er efter alt at dømme journalistsladder. Ingen pålidelige kilder har sat ham i forbindelse med Manchester United.
Afrunding
De Røde Djævle har kraftigt brug for en midtbanespiller, og de gør lige nu alt, hvad de kan for at hente én ind. Det er tydeligt, at Fellaini ikke står øverst på deres liste, men eftersom deres andre transfer-mål virker usandsynlige, ser jeg det som relativt sandsynligt, at den belgiske landsholdsspiller skifter over til Moyes og co. Arsenal er efter sigende også interesseret i Fellaini, men Moyes må unægtelig være et trækplaster for ham (ligesom Manchester må være det, eftersom han bor dér), og jeg tror, han er moden og klar til at tage et ekstra trin op af karrierestigen.
Endeligt bør det pointeres, at Fellaini ikke nødvendigvis kun kommer, hvis Moyes ikke får fat i andre og vigtigere prioriteter. I princippet kan han sagtens være et ekstra køb, eftersom skotten efter eget udsagn er på udkig efter ”1-2 midtbanespillere”.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar