18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tabt
Tips & Spilforslag

Ryan Bader - Anthony Perosh,: Bader w/ KO, TKO el. disq

2,20Ladbrokes
Spiltip af Loke Barrett den

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Main card i Brisbane. Letsværvægt.

Perosh tager imod Bader på hjemmebane. Umiddelbart ligner det et stilistisk mareridt for Perosh, men de rene odds er samtidig meget lave på Bader. Jeg tror dog, at han vinder før tid, og oddset på knockouten er flot.
Chance
50%
Betvalue
2110%
Spilbar ned til odds
2,00
Rigtig/forkert
Læs Ladbrokes-anmeldelse
Betting tip

Det taler for Bader: 

  • Bader er et fysisk pragteksemplar. Han er både større, stærkere og hurtigere end 41-årige Perosh.
  • Bader besidder stor power i begge hænder. Han har knockoutet bedre modstandere.
  • Bader har brydningen til at undgå at ende nederst, hvor Perosh er farligst.
  • Bader har mødt langt bedre modstand igennem karrieren.

Det taler for Perosh: 

  • Perosh kæmper bedre end nogensinde før. Han har vundet fem af sine seks seneste kampe.
  • Hvis Perosh endelig får kampen til jorden, så har han et bedre submission game.
  • Perosh har tidligere kæmpet i sværvægt, så han er vant til at være den mindre mand.
  • Perosh er på hjemmebane. Måske kan han blive løftet af tilskuerne.

Odds

Ryan Bader er stor favorit på markedet. Unibet giver blot 1,17 på en amerikansk sejr, Sportingbet giver 1,18, Bet365, Betsafe og Nordicbet giver 1,20, mens Ladbrokes giver 1,25. Min vurdering af kampen er mindst 80-20, så jeg er tæt på at finde værdi på Bader. Oddset er dog så lavt, at jeg ikke finder det tiltrækkende.

Der er desværre kun kommet odds på ’method of victory’ hos Ladbrokes, men de overrasker mig meget. Jeg havde forventet et langt lavere odds på knockouten til Bader. Hans seneste sejr kom skam via submission, men jeg mener, at bookmakeren stærkt overvurderer betydningen af dette. I forhold til dette matchup, så giver det slet ingen mening for Bader at gå til jorden. Hvorfor skulle han dog kæmpe der, hvor hans modstander er stærkest, hvis han kan undgå det?

Det er på denne baggrund, at jeg finder en knockout meget mere sandsynlig end en submission, og jeg tror virkelig, at Bader vinder før tid. Han ser skarp ud i sin seneste kamp mod Texeira, før han blev fanget, og han har således hårdt brug for en imponerende sejr nu, hvis han skal forblive en relevant udfordrer til titlen…

Ryan Bader

USA

30 år (7. juni 1983)

15-4

Ortodoks

Højde: 188 cm.

Rækkevidde: 188 cm.

Vægt: 93 kg.

Ryan ”Darth” Bader er en glimrende bryder, der både er farlig stående og på jorden. Han besidder stor power og eksplosivitet i både slag og takedowns, så på sine bedste dage kan han slå enhver. Han har forbedret sin striking markant, men han virker stadig en smule utilpas, når han ikke formår at diktere, hvor kampen bliver udkæmpet.

Bader vandt sæson otte af The Ultimate Fighter. Han er rangeret som nummer otte i letsværvægtsdivisionen hos Sherdog. Han har bl.a. besejret Vinny Magalhaes, Eric Schafer, Keith Jardine, Antonio Rogerio Nogueira, Jason Brilz, Quinton Jackson og Vladimir Matyushenko, mens han har tabt til Jon Jones, Tito Ortiz, Lyoto Machida og Glover Texeira.

Anthony Perosh

Australien

41 år (5. oktober 1972)

15-7

Ortodoks

Højde: 191 cm.

Rækkevidde: 191 cm.

Vægt: 93 kg.

Anthony ”The Hippo” Perosh er en glimrende grappler, der har sort bælte i brasiliansk jiu-jitsu. Han foretrækker altid at kæmpe på jorden, men han er klart farligst fra toppen. Han har udviklet solide bokseevner og har god power, men han er blevet straffet for sin manglende speed og bevægelighed flere gange stående.

Perosh har bl.a. besejret Tom Blackledge, Cyrille Diabate, Nick Penner og Vinny Magalhaes, mens han har tabt til bl.a. Jeff Monson, Christian Wellisch, James Te-Huna, Mirko ”Cro Cop” Filipovic og Ryan Jimmo.

Fremtidige tips

Ekspert Sudtirol-Bari
13 dec 15:00
Betvalue
1105%
1,70Betano
Ekspert Vejle Boldklub - Viborg
13 dec 15:00
Betvalue
1105%
1,70Bet365
Ekspert Chelsea - Everton
13 dec 16:00
Betvalue
1103%
1,72Betano
Ekspert Parma Calcio 1913 - Lazio
13 dec 18:00
Betvalue
2106%
1,66Bet365
Ekspert Cesena-Mantova
13 dec 19:30
Betvalue
1105%
1,82Betano
Ekspert Brentford - Leeds
14 dec 17:30
Betvalue
2106%
1,83Bet365
Ekspert Genoa - Inter
14 dec 18:00
Betvalue
1103%
1,55Betano
Ekspert Dallas Cowboys - Minnesota Vikings
15 dec 02:20
Betvalue
2106%
1,91Bet365
Ekspert Manchester United - Bournemouth
15 dec 21:00
Betvalue
2106%
1,90Betano
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
4125%
5,00Unibet
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.