18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tips & Spilforslag

Rusland - Sydkorea: 1

2,30Bet365
Arena Pantanal (neutral)
Spiltip af Eastern-tipper den

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Chance (1-X-2)
46-30-24%
Betvalue
2105,8%
Spilbar ned til odds
2,17
Rigtig/forkert
Læs Bet365-anmeldelse
Betting tip

Et som altid godt russisk mandskab møder et såret dyr. Jeg forventer ingen slinger i valsen fra Cappelos drenge, og en sejr mod middelmådige Syd Korea er et must hvis målet om en kvart/semi-finale plads skal gennemføres.

DET TALER FOR RUSLAND

  • Rusland er et utroligt gennemspillet og rutineret hold. Modsat Syd Korea.
  • Cappelo er en af verdens bedste taktikere, og han kan få holdet ud af problemer i vanskelige situationer.
  • Rusland lukker utrolig få mål ind. De har en af verdens bedste målmænd, og et velsammenspillet forsvar. (*3)
  • Syd Korea har vist store svaghedstegn i testkampene. 0-1 og 0-4 mod hhv. Tunesien og Ghana er meget skuffende.
  • Syd Koreas forsvar er meget svagt, og besidder ingen "kendte" navne LINK
  • Syd Koreas trup kommer fra ligaer over hele verden. Alle i Ruslands trup spiller til dagligt i RPL.

DET SKAL DU HOLDE ØJE MED

  • Kampen spilles i Cuiaba, og der er klimaet helt klart til Syd Koreas fordel. (*)
  • Syd Korea har mange hurtige spillere, og det kan de drage fordel af (*2)
  • Man siger jo at en dårlig test, giver en god opstart.
  • Ruslands bedste playmaker Roman Shirokov måtte melde et sent afbud til VM pga. en skade LINK

NOTER:

(*) Udklip fra BetXperts artikel skrevet af Martin K. Andersen LINK "Cuiaba: Omkring 30 grader, kan nå helt op på 37. Luftfugtighed omkring 60-70%. Mulighed for torden. Det kan blive rigtig varmt i Rusland, men det er sjældent og næsten aldrig op på temperaturer som i Cuiaba. Den sydkoreanske sommer (hvor K League kører) byder dog på gennemsnitstemperaturer tæt på 30 grader og med luftfugtighed på 70-80%"

(*2) Spillere som Son, Keun-Hoo og Chu-Young er rigtig hurtige, og en del hurtigere end de to midterforsvare Ignashevich og Berezutskiy. Kombarov er heller ikke verdens hurtigste. Kun Eshchenko kan følge med de hurtige koreanere. Rusland hurtige angreb kan heller ikke drage fordel af deres hurtighed, da Syd Koreas forsvar er ligeså hurtigt.

(*3) Akinfeev er en rigtig Moskva-dreng. Han er født i Vidnoye lidt uden for Moskva, men allerede da han var 4 år gammel, tog hans far ham ind til CSKA's akademi. Hans første bekendtskab med buret var i hans anden træning, og siden er han blevet ved målet. I 2012 offentligjorde han, at han overvejede CSKA for livet (LINK), og det betød at han afviste bud fra Manchester United, Chelsea og Bayern München. 

Folk bruger tit det der "Hvis han var så god, var han nok kommet videre". Men Akinfeev er efter min mening en top 5 målmand i verden p.t. En anden grund til at han ikke får særlig meget kredit i Danmark er at den gennemsnitslige fodboldfan meget sjældent ser russisk fodbold. Det skyldes at ligaen ikke ligefrem er sponsor attraktiv, og at man derfor selv skal stå for at finde kampene, og de ikke bliver smidt i hovedet på en i TV'et. Men betalingskanalen "Nash Futbol" er noget jeg anbefaler højt. De gennemsnitslige stream er meget dårlige. Men det her er den officiele TV kanal der dækker RPL, og det koster kun 20kr om måneden at se ALLE RPL kampe live. (LINK).

Hvis folk skulle blive mere intereseret i russisk fodbold, så er det altid dejligt at se tingene i HD. Så får i også at se hvor god Akinfeev virkelig er.

Men som alle andre målmænd (Casillas mod Holland forleden) laver Akinfeev også fejl. Og en af de helt store kom mod Dynamo i forårets første kamp på hjemmebane i denne sæson (LINK). Dog er han utrolig god, og minder faktisk meget om Casillas grundet sin "lave" højde på 186 cm som målmand.

TRUPNYT

Rusland

Ruslands endelige VM trup : http://en.wikipedia.org/wiki/Russia_national_football_team#Current_squad

Syd Korea

Syd Koreas endelige VM trup:

http://en.wikipedia.org/wiki/South_Korea_national_football_team#Current_squad

EKSTRA INFO

Jeg anbefaler at tage et kig på FIFA TVs officielle video omhandlende det Russiske landshold, samt læse Sports.ru's artikel om hvorfor der er håb for Rusland.

Artiklen

FIFATV Video

KILDER

sports.ru, resultat.dk, sovsport.ru, BetXpert.dk, youtube.com, wikipedia.org.

Velkomstbonus
Bet365
Omsætningskrav
1x
Min. Odds
1.20
Min. Bonus
50 kr
Anmeldelse
100 % velkomstbonus op til 1.000 DDK
Omsætningskrav: Væddemålskreditter fra 50 kr, op til 1.000 kr. Min. odds og væddemålsundtagelser gælder. Gevinster er eksklusive indsats for væddemålskreditter.
Bonuskode: Benyt bonuskoden BETX1000 når du opretter en konto hos Bet365 for at opnå den bedste bonus Yderligere vilkår

Kun tilgængeligt for nye kunder.

Regler og vilkår:  Vi henviser til Bet365 hjemmeside for samtlige gældende vilkår og betingelser for denne bonus.

Fremtidige tips

Ekspert Monza-FC Sudtirol
8 dec 15:00
Betvalue
1105%
1,57Betano
Ekspert Los Angeles Chargers - Philadelphia Eagles
9 dec 02:15 1 kommentar
Betvalue
1105%
1,85LeoVegas
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.