18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tips & Spilforslag

Ruben Bemelmans - Alex Bogdanovic: 2

2,05Centrebet
Spiltip af Jonas Mikkelsen den

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Semifinale - Indendørs Hardcourt - Eckental Challenger

Ruben Bemelmans er rigtigt god på de indendørs hardcourt, men har været meget ustabil i sine resultater, på alle niveauer, over hele sæsonen og ligger derfor placeret som nr. 197. Han har en enorm serv, som bestemt skal sidde helt perfekt for at han kommer videre mod Bogdanovic. Han har vundet tre to-sæts sejre på vejen til denne semifinale, hvilket er ganske pænt.

Alex Bogdanovic har skåret alvorlig ned på antallet af turneringer og det har kostet ham meget på ranglisten, hvor han har ligget nummer 103, men nu må tage til takke med en placering som nr. 293 på ranglisten. Han har spillet en helt kanon turnering og slået rigtigt gode spillere ud med sin store serv og gode touch, motivationen er høj.

Bogdanovic er gjort til smal underdog af bookmakerne og for undertegnede at se er den en kamp, der kan gå hver vej. Jeg er måske endda villig til at den hælder et par procenter til Bogdanovic og derfor er der value i dette spil. Hvis han kan få nogenlunde styr på Bemelmans' serv, så står han med rigtigt fine chancer!
Chance (1-2)
50-50%
Betvalue
1102,5%
Spilbar ned til odds
2,00
Rigtig/forkert
Læs Centrebet-anmeldelse
Betting tip

Odds for 12:
1 - 1,83 (Sportingbet)
2 - 2,05 (Centrebet)

Ruben Bemelmans
er en rigtigt god indendørs hardcourt spiller, med en enormt kraftfuld serv. Han har bare ikke rigtigt fået sit spil til at fungere over længere tid og derfor er han konstant vekslet mellem future, challenger og ATP touren. Det har givet ham afkast i form af en 197. plads på ranglisten, som han klart har fortjent, men på sit bedste er han noget bedre på den indendørs hardcourt end han ranking fortæller os. Bemelmans er Belgien og har mærkeligt nok ikke været opbakket ret meget under denne turnering, hvor han har skabt tre rigtigt fine sejre. Først over det unge talent Henri Kontinen i to tætte sæt, så over Simone Bolleli og seneste over Ilya Bozoljac. Flotte sejre, men ikke nogen sensationer fra Bemelmans side.

Ruben er indehaver af en helt utroligt kraftfuld serv, der gør ham meget svær at bryde. Han har servet godt ved denne turnering, men inden vi erklærer ham den næste Ivo Karlovic, så skal man lige huske at kigge på hans ranking. Han spil er derefter og hans grundspil er ikke prangende - men han har dog et rigtig flot touch ved nettet.

Alex Bogdanovic fra England imponerede endnu engagn alle ved Eckental challengere. Han slog nemlig deres egen favorit, Bastian Knittel, med cifrene 6-1 6-4 som det også var foreslået her på siden. Han spiller ikke specielt mange turneringer på en sæson og er utroligt svingende i sine præstationer, men ind imellem kommer han op i nogle turneringer og spiller ganske forbløffende god tennis. Hans favorable underlag er klart de hårde, hurtige underlag, da han render rundt med en meget stærk serv, som har lavet ham en del aces i denne uge ligeledes. Han har undervejs slået tre kvalifikationsspillere, i kvalifikationen og i første runde slog han så Simon Vagnozzi med 6-0 i det ene sæt. I anden runde mødte han en af de absolutte favoritter Jesse Huta Galung, som han slog med imponerende 6-3 6-4.

Hans grundspil er ikke imponerende, men han kommer godt frem til nettet og har på dagen et glimrende touch. Hans defensiv er klart hans svageste side, da han ikke har slagene til at slå sig fri, men derimod har han dem så offensivt. Han kommer godt ind i bolden og får skabt både power og vinkler. Han er placeret nede som nr. 293 på ranglisten, grundet hans valg i at spille få turneringer (højeste som nr. 103 i 07')

Fremtidige tips

Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
4125%
5,00Unibet
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 6 kommentarer
Betvalue
5250%
5,00Betano
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.