18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tabt
Tips & Spilforslag

Roy Nelson - Derrick Lewis: 1

1,73Unibet
Spiltip af Loke Barrett den

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Co-main event i MGM Grand, Las Vegas. Sværvægt.

Erfarne Nelson bør vinde slaget mellem to af divisionens største punchere. Lewis har vist skræmmende slagkraft, men Nelson, der er kendt for sin legendariske kæbe, er rent teknisk en dygtigere kæmper.
Chance (1-2)
60-40%
Betvalue
1103,8%
Spilbar ned til odds
1,67
Rigtig/forkert
Læs Unibet-anmeldelse
Betting tip

Derfor skal du spille den:

  • Nelson besidder stor erfaring. Han har kæmpet på et langt højere niveau gennem sin karriere.
  • Nelson er trods sin berømte overhand right i mine øjne ikke ligeså endimensional som Lewis.
  • Nelson er blevet stående mod sportens bedste. Lewis er til gengæld blevet stoppet to gange i UFC på lavere niveau. Det kan blive helt afgørende.
  • Nelson har før grapplet med enorme mænd. Det ville overraske mig, hvis han bliver taget ned.

Det skal du holde øje med:

  • Lewis bad om denne kamp efter sin seneste sejr. Han virker ikke skræmt over Nelsons power.
  • Lewis er en enorm mand, så selvom Nelson virker næsten umulig at tage ud, så kan alting ske.
  • Lewis er rent teknisk overmatchet på jorden, men han kan måske kompensere med sin styrke.
  • Lewis er både yngre og har færre kampe. Det kan give ham en fordel, hvis kampen går langt.
  • Nelson er 40 år. Han har tabt tre af sine fire sidste kampe, men det var mod divisionens elite.

Odds

Roy Nelson er smal favorit overalt på et meget enigt marked. Bet365 og Betfair giver 1,72 på en sejr, mens Sportingbet og Unibet giver 1,73. Selvom Nelson er blevet ældre og har tabte flere kampe på det seneste, så har jeg svært ved at give en chancevurdering, der er tættere end 60-40. Det er muligt, at han taber til divisionens bedste, men dette er i mine øjne et matchup, som passer ham rigtig godt. Lewis er ikke en type, der forsøger at holde folk på afstand, mens han scorer point. Han er en power puncher, som altid går efter knockouten. Jeg tror ikke, at han hverken kan eller vil ændre stil pga. sin modstander.

Roy Nelson

USA

40 år (20. juni 1976)

21-12

Ortodoks

Højde: 183 cm.

Rækkevidde: 185 cm.

Vægt: 116 kg.

Roy ”Big Country” Nelson er en alsidig kæmper, der foretrækker at kæmpe stående. Han besidder one-punch knockout power og sportens bedste kæbe, så han er altid villig til at trade shots med sin modstander. Han er overraskende hurtig for sin størrelse. Han har sort bælte i brasiliansk jiu-jitsu, men han anvender sjældent disse evner offensivt. Hans kondition er blevet bedre, men han bliver stadig oftest træt i halvvejs i sine kampe.

Nelson, der vandt sæson 10 af The Ultimate Fighter, er tidligere sværvægtsmester hos IFL. Han har bl.a. besejret Brendan Schaub, Stefan Struve, Mirko Filipovic, Dave Herman, Matt Mitrione, Cheick Kongo, Antonio Rodrigo Nogueira og Jared Rosholt, mens han bl.a. har tabt til Ben Rothwell, Andrei Arlovski, Jeff Monson, Junior Dos Santos, Frank Mir, Fabricio Werdum, Stipe Miocic, Daniel Cormier, Mark Hunt, Alistair Overeem og Josh Barnett.

Derrick Lewis

USA

31 år (7. februar 1985)

15-4, 1 NC

Ortodoks

Højde: 191 cm.

Rækkevidde: 201 cm.

Vægt: 120 kg.

Derrick ”The Black Beast” Lewis er en rendyrket power puncher, der oftest foretrækker at kæmpe stående. Han er ikke så teknisk, men han har stor tiltro til sin slagkraft. Han har stoppet flere af sine modstandere med slag, som ikke ramte rent. Han har udviklet sit ground game og har vist forbedret kontrol fra toppen. Han har en rigtig farlig ground and pound, men han anvender stadig styrke frem for teknik til at komme ud af dårlige positioner. Han har haft problemer med sin kondition, selvom han er blevet bedre til at pace sig selv.

Lewis er tidligere sværvægtsmester hos Legacy FC. Han har bl.a. besejret Jared Rosholt, Jack May, Guto Inocente, Ruan Potts, Viktor Pesta, Damian Grabowski og Gabriel Gonzaga, mens han har tabt til Shawn Jordan, Tony Johnson og Matt Mitrione.

Matchup

Begge mænd har dynamit i hænderne, så kampen kan være ovre på et øjeblik. Nelson er uden tvivl i fare, hvis han bliver fanget rent, men det gælder også Lewis. En stor forskel i denne kamp for mig er dog, at Nelson er blevet stående, selvom han har taget imod bomber fra bl.a. Dos Santos, Werdum, Miocic og Overeem. Lewis er til gengæld gået ned to gange i UFC mod Mitrione og Jordan, som er på et meget lavere niveau. Med de små handsker kan alting naturligvis ske, men jeg har ikke set noget, som indikerer, at Lewis skulle have en ekstraordinær god kæbe. Dette kan sagtens blive afgørende.

Derudover mener jeg ikke, at Lewis er en særlig dygtig striker rent teknisk. Nelson er kendt for at være en one-trick pony pga. sin overhand right, men Lewis stoler faktisk ligeså blindt på sin power. Jeg forventer, at Nelson har en klar fordel rent teknisk med sine hænder. Det kan godt være, at han er forudsigelig, men han sætter stadig sine slag rigtig godt op.Der er ingen tvivl om, at solide kæmpere som Schaub, Struve, Mitrione, Kongo og Nogueira vidste, at de ”bare” skulle undgå højrehånden for at vinde, men det lykkedes stadig ikke. Hvis man kigger på Nelsons rekordliste, så vil man se, at godt nok er der flere nederlag, men siden han kom til UFC har det kun været mod divisionens allerbedste.

Lewis virkede skræmmende, da han kom til UFC, men jeg synes, at han til dels er blevet afsløret som endimensional siden. Dette er igen et prædikat, der for længst er blevet sat på Nelson, men som sagt skete dette på baggrund af nederlag til eliten. Lewis nederlag er kommet på et lavere niveau mod kæmpere som Nelson har slået, eller hvor han ville blive regnet som klar favorit. Derudover har Lewis haft vanskeligheder mod den middelmådige Pesta og en aldrende Gonzaga. Jeg tager intet fra hans power, for vi har set, hvordan den kan vende en kamp på et øjeblik for ham. Foruden den er han dog ret langt fra toppen. Han har forbedret sig teknisk, ingen tvivl om det, men han kan stadig finde på at svinge i blinde, hvor han er i ligeså stor fare som modstanderen, eller begå basale fejl på jorden, hvor han mister positioner. Jeg er overbevist om, at dette var blevet straffet i langt større grad, hvis han var blevet matchet hårdere op.

Opskriften på hvordan man besejrer Nelson og Lewis er ret lige til. Det er vigtigt at påpege, at Nelson er blevet ældre og har været i flere krige. Han kan meget vel være på vej ned af bakke, mens Lewis stadig udvikler sig. Vi har dog set Nelson være i stand til at kæmpe på et langt højere niveau, end det har været tilfældet for Lewis. Selvom han har mistet noget i forhold til tidligere, så mener jeg ikke, at der har været tegn på, at han skulle være færdig. Hans seneste kamp mod Rosholt var skrækkelig, men dette skyldtes i høj grad, at begge mænd tøvede frem for at kæmpe. Nelson var nervøs for at blive taget ned af den fremragende bryder, som omvendt var rædselsslagen for udveksle slag. Ud over denne kamp gav Nelson en hæderlig indsats mod Overeem og Barnett. Jeg har ikke set noget fra Lewis, som fortæller mig, at han skulle have mere end en puncher’s chance på dette niveau.

Jeg er klar over, at Nelson er gammel i sporten, men poweren er normalt det sidste, der forsvinder, og der har hverken være tegn på, at den eller kæben er væk endnu. Jeg vil igen understrege, at Lewis er en fænomenal puncher, så alting kan ske, men Nelson bør i mine øjne stadig være en for stor mundfuld for ham. Det værste, der kunne ske for vores spil, er, hvis begge udviser så stor respekt for hinanden, så vi får en lang, kedelig kamp. Her kan Lewis med sin størrelse og alder være farlig i forhold til en pointsejr. Alle er dog enige om, at det ville være en kæmpe overraskelse, hvis det her går fuld tid. Det er en farlig kamp for Nelson, men det er samtidig sådan en slags kamp, han normalt elsker, fordi han ikke skal jage sin modstander eller forsvare takedowns konstant….

Velkomstbonus
Unibet
Omsætningskrav
10x
Min. Odds
1.80
Min. Bonus
40 kr
Anmeldelse
100% bonus op til 1.000 kr.
Omsætningskrav: 10 x bonus til odds 1,80 eller højere inden for 60 dage efter aktivering af bonus. Eksempel: Indbetal og få 500 kr. i bonus og omsæt for 10 x 500 = 5.000 kr.
Yderligere vilkår

Kun nye spillere | Bonussen skal gennemspilles 10 x til min. odds 1,80 inden for 60 dage | Minimumindbetaling: 40 kr. | Maks. bonus: 1.000 kr. | Cash-out bidrager ikke | Væddemål skal være afgjort for at bidrage

Regler og vilkår:  Vi henviser til Unibet hjemmeside for samtlige gældende vilkår og betingelser for denne bonus.

Fremtidige tips

Ekspert Los Angeles Chargers - Philadelphia Eagles
9 dec 02:15 1 kommentar
Betvalue
1105%
1,85LeoVegas
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.