Tabt
Tips & Spilforslag
Ross County - Queens Park: (AH: -1,0) 1
Spiltip af Jonas Germannsen
den
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2) inklusiv handicap
- 48-24-28%
- Betvalue
- 2109,4%
- Spilbar ned til odds
- 1,58
- Rigtig/forkert
Betting tip
Formstærk nedrykker imod kriseramt oprykker. Ross County har løst op for det stramt disciplinerede spil efter fyringen af manager Campbell. Omvendt har Queen´s Park kun scoret 2 mål i deres sidste 5 kampe efter en ellers udmærket sæsonstart. Den største advarselslampe i dette spil er, at sidst de to hold mødtes for godt 2 måneder siden, da vandt Queen´s Park faktisk. Men hjemmebanefordelen på den fjerne, vindblæste Victoria Park, hvor Ross indtil videre er ubesejrede, er større end normalt for 2. division, og Queen´s Park mangler i tilgift en nøglespiller. Bedømt på form og statistik er ettallet oplagt.
Fredag middag udbydes følgende 1-X-2 odds på kampen:
1-tallet giver 1,55 hos Expekt
X giver 4,35 hos Eurobet
2-tallet giver 7,50 hos Bet365
Mine egne gambler-instinkter plejer at gå i retning af mere odds-mæssigt lige kampe i jagten på små outsidere. Men i dette tilfælde er Ross Countys favoritrolle fuldt berettiget, og der er ikke værdi i langskuddet til 7,50. Der er formodentlig snæver værdi at finde i Expekts hjemme-odds, og Eurobets kryds kan der muligvis også vrides en smule værdi ud af. Men det bedste afkast i forhold til risiko findes hos Canbets Asian -1 - altså fuldt udbytte i tilfælde af Ross-sejr med 2 eller flere overskydende mål, pengene tilbage i tilfælde af hjemmesejr på netop ét mål, og tab ved alle andre udfald.
Ross County 6-3-1/19-10 [1], der rykkede direkte ud af 1. division sidste sæson, er kommet godt i gang efter en lidt usikker sæsonstart. Indtil udgangen af sidste måned stod den meget erfarne manager Dick Campbell (der tidligere har været manager for bl. a. Brechin City og Partick Thistle) i spidsen for holdet - men han blev fyret. Ikke på grund af resultaterne, der var tilfredsstillende, men fordi Ross County´s ledelse ønskede en spillestil med mere hæl og tå og mindre beton.
Det lader til, at det midlertidige managerteam under George Adams tog ledelsens instrukser ad notam, for i lørdags slog Ross Ayr ude med overbevisende 4-1 i sæsonens største sejr. Dette resultat sammenholdt med ledelsens ønske om mere offensiv fodbold er en del af begrundelsen for dette spil. I onsdags blev det midlertidige managerteam gjordt permanent. Jeg tillader mig at antage, at Ross vil spille endnu mere offensivt foran deres hjemmepublikum. Formkurven er v-v-u-v-v. Det kan godt mane til forsigtighed, at Ross kun har vundet én hjemmekamp med mere end et overskydende mål, men som anført regner jeg med, at den nyfundne offensive spillestil vil råde bod på det forhold i denne kamp.
Amatørholdet fra Queen´s Park 4-0-6/13-16 [8], der rykkede op i 2. division efter play-off, er blevet ramt af et formdyk efter en ellers helt udmærket sæsonstart. Oprykkere kommer ofte med en vis gejst og entusiasme til en ny sæson, men det lader til at have fladet ud for Queen´s Parks vedkommende. I de sidste 5 kampe har the Spiders kun scoret 2 mål. Måske afspejler den seneste tids pauvre resultater - formkurven er dårlige t-t-v-t-t - holdets reelle styrke; måske har et par af Queen´s Parks hjemmesejre været lidt heldige. Queen´s Park har nemlig hjemmebane på Hampden Park, det skotske nationalstadion, hvor omgivelserne godt kan virke lidt skræmmende på udeholdet.
Queen´s Park, der har et godt sammenspillet hold, prøver at spille et højt anlagt short-passingspil. Men i den hårdere 2. division formår de fleste andre hold at slå den slags i stykker, navnligt borte fra Hampdens flotte græstæppe. Queen´s Park har endvidere erhvervet sig en hel del gule og røde kort i forsøget på at matche den mere fysiske spillestil i 2. division. Til lørdagens opgør betyder det fraværet af en vigtig spiller.
Skader/karantæner: Hos Queen´s Park er Alan Trouten (M - fast; delt topscorer med 4 mål) i karantæne. Da han er en af holdets vigtigste spillere er det en klar svækkelse. Endvidere er Robert Dunn (A - indskifter/reserve) og anfører Richard Sinclair (F - fast) antagelig stadigvæk begge to ude med langtidsskader.
Hos Ross County er Hugh Robertson (M - reserve) og Jason Crooks (A - marginal) formodentlig stadigvæk begge ude med skader.
I indbyrdes opgør står det 3-0-2 til Queen´s Park. Bortset fra, at Queen´s Park vandt det omvendte opgør tilbage i august med 3-2 vil jeg ikke bekymre mig det fjerneste om den indbyrdes statistik. Augustkampen fraregnet er det over 8 år siden, de to hold sidst mødtes.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar