Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2)
- 56-28-16%
- Betvalue
- 1104,2%
- Spilbar ned til odds
- 1,79
- Rigtig/forkert
ROMA:
Romerne startede ikke alt for godt i starten af sæsonen, hvor man tabte ude mod både Cagliari, Brescia og Napoli, og yderligere skuffede ved kun at spille 2-2 hjemme mod Bologna, og ikke nok med det blev det også til et par skuffende resultater i Champions League, hvor det er blevet til 2 nederlag i 4 kampe.
På det seneste har Roma virket lidt som forvandlet da man ikke har tabt i Serie A i næsten to måneder, og spillet er begyndt at fungere for romerne igen, man besejrede nemlig topholdet Lazio i det romerske lokalopgør med 2-0, og har besejret både Fiorentina og Lecce på hjemmebane, og sidste weekend spillede man uafgjort i Torino mod Juventus.
Lørdag gælder det så Udinese inden man tager imod tyske Bayern Munchen i tirsdagens Champions League også hjemme på Stadio Olimpico i Rom, man kunne godt forstille sig at Ranieri havde sparet et par profiler i dette opgør, inden tirsdagens vigtige kamp, men da man må undvære De Rossi, Riise og Perrotta som alle er ude med skader, så kommer alle stamspillere i kamp mod Udinese, da man ikke kan undvære flere spillere til opgøret.
Det er selvfølgelig et lille handicap at de tre stamspillere ikke er med, men man starter dog med Greco og Simplicio på midtbanen, mens Castellini i forsvaret skal erstatte Riise, og i angrebet spiller man med Borriello og Vucinic, og med Francesco Totti bag ved de to angribere. På bænken har man både, Mexes, Baptista, Brighi, Adriano, og Menez, og det kan ikke udelukkes at Ranieri måske laver om på holdopstilling op til kampen.
Roma har normalt et godt tag på Udinese når de gæster Rom, og gæsterne har ikke vundet i Rom i de seneste 5 år, sidste års kamp endte 4-2 mellem de to hold.
Romas hjemmebanestatistik: 4-2-0, målscore 10-5.
Trupnyt: Perrotta, De Rossi og Riise er alle ude med skader.
Forventet startopstilling: Julio Sergio, Cassetti, Burdisso, Juan, Castellini, Simplicio, Pizarro, Greco, Totti, Borriello, Vucinic.
UDINESE:
Gæsterne fik en elendig start på sæsonen hvor træner Francesco Guidolin var tæt på en fyreseddel efter blot fem spillerunder hvor man tabte samtlige kampe, og hvor spillet slet ikke fungerede for holdet, men siden er det kun blevet til et nederlag i de seneste 7 kampe, og det var i den seneste udekamp mod Catania for 14 dage siden hvor man tabte med 1-0.
Efter en sløj start fra hele holdets side, og ikke mindst fra klubbens stjerne Antonio Di Natale, så er holdet pludselig kommet i gang, og i søndags vandt man med 4-0 hjemme i Udine over oprykkerne fra Lecce som fire dage før havde spillet uafgjort mod Inter på hjemmebane, og på ikke mindre en tre mål fra Antonio Di Natale som scorede hattrick i første halveg.
På udebane har man vundet to kampe mod oprykkerne fra Brescia, og mod bundholdet Bari, og ellers har man tabt mod Inter, Bologna og Catania, og spillet uafgjort 0-0 i Genova mod Sampdoria.
Holdet spiller meget offensivt på hjemmebane, mens man på udebane indtil videre i nogen kampe har virket meget tandløse, og uden fantasi i deres spil det så man senest på Sicilien for 14 dage siden mod Catania hvor holdet skuffede, men generelt er Udinese et hold som spiller meget defensivt på udebane, og hvor man satser på kontraangreb.
Opskriften på kampen i morgen i Rom er helt sikkert at Udinese vil spille defensivt, og meget afventende, og prøve på at spille på kontraangreb med de to hurtige offensive spillere de har i Di Natale og Sanchez, og med Guidolins defensive taktik når Udinese spiller på udebane så vil gæsterne være godt tilfreds hvis de kan få et point med hjem fra opgøret i morgen aften.
Udineses udebanestatistik: 2-1-3, målscore 5-5.
Trupnyt: Zapata er ude i forsvaret med en skade han er fast mand på holdet.
Forventet startopstilling: Handanovic, Benatia, Coda, Domizzi, Isla, Inler, Asamoah, Pasquale, Sanchez, Di Natale, Floro Flores.
Tidligere opgør:
2009-10 Roma-Udinese 4-2
2008-09 Roma-Udinese 1-1
2007-08 Roma-Udinese 2-1
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar