18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tips & Spilforslag

Roma - Cesena: 1 (0-1)

2.10Bet365
Stadio Olimpico, Rome
Spiltip af Jens Bøye den

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Sæsonpremiere. Dyst mellem sidste sæsons sølvvinder og en oprykker.

Kan oprykkerens gejst opveje den naturlige klasseforskel? Måske, men det sandsynlige er at Cesena må rejse hjem fra hovedstaden med en lektion i bagagen.

Cesena mangler et par skadede stamspillere og stiller nok med ikke færre end 5 nye på holdet, heraf 3 i forsvaret (der i øvrigt skal spille foran en 40-årig keeper). Det bør knibe med den indbyrdes forståelse, selv om de nytilkomne er dygtige spillere (flere VM-folk iblandt).

Roma har stort set holdt fast i den gode trup fra sidste sæson og har stadig Totti - den gamle ræv - i front. Alle mand skulle være klar, bortset fra nyindkøbte Adriano. Hovedstadsklubben åbnede sin sæson i sidste uge med at spille godt, men tabe Supercuppen til Inter. Formen ser altså nydelig ud.

Intet er sikkert - især ikke først på sæsonen (Roma tabte faktisk sine to første kampe i 09/10-sæsonen) - men jeg tror at klasse og sammenspil gør udslaget, og at Roma vinder en solid hjemmesejr.
Chance (1-X-2) inklusiv handicap
53-24-23%
Betvalue
3111.3%
Spilbar ned til odds
1.89
Rigtig/forkert
Læs Bet365-anmeldelse
Betting tip

1X2-vurdering: 77-17-6

Find handicap-spillet: Bet365 -> Sport -> Fodbold -> Italien -> Serie A -> Roma-Cesena -> Tryk på tallet til højre for kampen -> Asian Handicap -> Roma -1,5


ROMA

Hjemmebane (Serie A) i 09/10: 15-1-3, 36-17. 6 sejre var på mindst 2 mål.

Roma måtte i sidste sæson nøjes med en andenplads, både i Serie A og i pokalturneringen; Inter snuppede begge titler.

Og sørme om ikke også Inter (sidste lørdag) tog sig af Supercuppen, med en 3-1-sejr. Ifølge La Gazzetta dello Sport (gazzetta.it), anerkendt italiensk sportsavis, spillede Roma dog en virkelig god kamp og var faktisk overlegen, i hvert fald i den første time.

I sommerpausen har Roma afhændet ex-landsholdsangriber Toni og til gengæld hentet Adriano i Brasilien. Den tidligere Inter-målsluger har åbenbart - efter at hjemve drev ham over Atlanten - fået mod på et nyt ophold i Italien.

Roma har også hentet den argentinske landsholdsforsvarer Burdisso.

Trupnyt for Roma

Mangler: Adriano (angreb; ny)

Bud på opstilling (ifølge La Gazzetta):

Vucinic - Menez - Totti

De Rossi - Pizarro - Perrotta

Riise - Juan - Méxes - Cassetti

Julio Sergio

På bænken: Lobont, Rosi, G. Burdisso, Brighi, Taddei, Okaka, Baptista

Roma må undvære nytilkomne Adriano der er ukampdygtig i en måned pga en lårskade (og Toni er rejst). Truppens offensiv er dog bred; man har folk som Totti, Menez, Vucinic og Baptista.

Målmand Julio Sergio har måttet specialtræne i den forløbne uge (muskelforstrækning), men burde blive klar. Ditto med holdets store personlighed, Francesco Totti; han startede ugen med at træne for sig selv, men har trænet med de andre de seneste dage.

CESENA

Cesena er tilbage i Serie A efter 19 års fravær. Oprykningen fra Serie B er i øvrigt anden oprykning i træk - i 08/09 var klubben helt nede i Serie C.

I sommerpausen har holdet været ude med prangerpungen og hente diverse nye spillere til (og der søges stadig efter forstærkninger).

Mod Roma vil det vise sig om truppen er klar til at lege med de store drenge. Umiddelbart er jeg pessimistisk på Cesenas vegne; for det første kan det tage tid at få de nye spillere til at falde til på holdet, for det andet ser den generelle kvalitet ikke imponerende ud. Omend der er hentet nogle VM-spillere i Nagatomo, Von Bergen og Appiah.

Trupnyt for Cesena

Mangler: Caserta (midtbane; kommet til fra Atalanta), Lauro (forsvar; fast i sidste sæson)

Tvivlsom: Piangerelli (midtbane; fast i sidste sæson)

Bud på opstilling (kilder: La Gazzetta og La Repubblica):

Giaccherini - Bogdani - Ighalo/Schelotto

Parolo - Colucci - Appiah

Nagatomo - Pellegrino - Von Bergen - Schelotto/Ceccarelli

Antonioli

Det er værd at bemærke at målmand Antonioli er 40 (faktisk næsten 41; han har fødselsdag i september). Han har rutinen, men har han stadig Serie A-klassen (han spillede Serie A for Bologna indtil 2009 hvor han blev afhændet til Cesena)?

I forsvaret (hvor Lauro mangler) ventes Cesena at stille med ikke færre end 3 nyindkøb: Von Bergen (VM-spiller for Schweiz), Nagatomo (VM-spiller for Japan) og Pellegrino (i sidste sæson reserve hos Atalanta).

Højreback ser ud til at blive en midtbanemand, enten Ceccarelli (13 kampe for Cesena i sidste sæson) eller Schelotto (det kan være han i stedet skal bruges som højrekant).

På midtbanen mangler sandsynligvis den rutinerede Piangerelli. Og også her stiller man nok med en helt ny mand, Stephen Appiah. Der jo notorisk er en dygtig spiller (og han var med til VM for Ghana), men han var kun reserve i Bologna i sidste sæson, og han er efter sigende (La Gazzetta) ikke i synderligt god form lige nu.

I angrebet er der også en ny mand, den høje Bogdani (kommet til fra Chieva hvor han mest var indskifter).

Velkomstbonus
Bet365
Omsætningskrav
1x
Min. Odds
1.20
Min. Bonus
50 kr
Anmeldelse
100% bonus op til 1.000 kr. væddemålskreditter
Omsætningskrav: Væddemålskreditter fra 50 kr, op til 1.000 kr. Min. odds og væddemålsundtagelser gælder. Gevinster er eksklusive indsats for væddemålskreditter.
Bonuskode: Benyt bonuskoden BETX1000 når du opretter en konto hos Bet365 for at opnå den bedste bonus Yderligere vilkår

Kun tilgængeligt for nye kunder.

Regler og vilkår:  Vi henviser til Bet365 hjemmeside for samtlige gældende vilkår og betingelser for denne bonus.

Flere tips

Ekspert Hobro IK - Middelfart II
30 may 15:00
Betvalue
2109%
1.83Danske Spil
Ekspert PSG - Arsenal
30 may 18:00
Betvalue
1103%
1.91Betano
Ekspert AC Horsens - Kolding IF
31 may 15:00
Betvalue
2106%
2.00Unibet
Ekspert Esbjerg fB - Lyngby
31 may 15:00
Betvalue
2108%
3.30Unibet
Ekspert Topscorer for Tjekkiet
11 jun 19:00
Betvalue
2106%
3.80Bet365
Ekspert Vil et hold vinde VM for første gang
11 jun 21:00
Betvalue
1102%
1.33Bet365
Ekspert H2H England - Belgien
11 jun 21:00
Betvalue
1102%
1.80Danske Spil
Ekspert Portugal når kvartfinalen
11 jun 21:00
Betvalue
1101%
2.25Bet365
Ekspert H2H Tyskland - England
11 jun 21:00
Betvalue
1105%
1.85Danske Spil
Ekspert Gruppe B - Vinder
12 jun 21:00 7 kommentarer
Betvalue
1103%
1.95Danske Spil
Ekspert Gruppe D - Top 2
13 jun 03:00 6 kommentarer
Betvalue
1105%
1.50Danske Spil
Ekspert Vinder gruppe F
15 jun 22:00
Betvalue
1102%
1.80Danske Spil
Ekspert Tunesien ryger ud i gruppespillet
15 jun 04:00
Betvalue
1104%
1.66Bet365
Ekspert Spiller starter 1. kamp
18 jun 22:00
Betvalue
2106%
1.33Bet365
Ekspert Englands topscorer
18 jun 22:00
Betvalue
1105%
1.50Danske Spil
Ekspert Panama - Præcist antal point i gruppespillet
18 jun 01:00
Betvalue
1105%
3.50Bet365
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.