18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Vundet
Tips & Spilforslag

Roger Federer - Robin Söderling: 2 (0-4.5)

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

2. runde ved BNP Paribas Masters på hard court i Paris

Obs: Dette spil går at Søderling vinder over Federer - hvor sidstnævnte har et handicap på 4,5 partier.

Svenske Søderling ser virkelig ud til at have ramt formen i øjeblikket, med to finalepladser i de sidste tre turneringer. Her møder han sin onde ånd Federer, der fører 7-0 i indbyrdes opgør, men de sidste har været tætte og derfor er dette handicapspil en god måde at spille kampen. Søderling er nemlig også godt servende pt. senest i første runde med 91 % vundne førsteserver, og kan han holde den statistik og sin serv gør det jo ikke noget hvis han taber knebent.
Chance (1-X-2) inklusiv handicap
31-0-69%
Betvalue
1102,8%
Spilbar ned til odds
1,45
Rigtig/forkert
Læs -anmeldelse
Betting tip
Roger Federer har efter en måneds pause været i semifinalen i Madrid Masters og efterfølgende vundet på hjemmebane i Basel, med Nalbandian som klart sværeste modstander. Det med tanke på den forestående sæsonfinale som han ynder at være i form til, men man kan godt have ham mistænkt for at ville videre fra de indledende runder så smertefrit som muligt. Hvis det holder er taktikken mest på at holde hovedet koldt i egne servepartier og slå til når chancen opstår, og hvis ikke, må kræfterne bruges i en tie-break.

Det er sjette gang han deltager i Paris, men er aldrig nået længere end kvartfinalen. Sidste år blev det til to meget tætte kampe mod hhv. Karlovic og Nalbandian, og en gentagelse mod en type som Søderling virker ikke utænkelig med baggrund i svenskerens form.

Robin Søderling er kravlet op i top 20 på verdensranglisten efter de seneste sejre, og efter det skuffende hjemmenederlag i finalen for tre uger siden, tog han stærk revanche og gik hele vejen i sidste uge i en anden turnering i Frankring. Selvtilliden burde være i top og med den sikre førsterundesejr (6-3 6-4) over Ouanna ser det ud til at han nu for alvor kan yde modstand til Federer, og hvem ved måske vinde et sæt eller to.

Jeg mener dog at dette spil virker som det bedste da oddssætterne har været forsigtige med svenskeren chancer, og da dette er schweizerens første kamp i turneringen ved man ikke helt hvordan han performer. Søderling deltager for tredje gang og har en kvartfinale som bedste resultat, men har spillet bemærkelsesværdigt mange tætte kampe, både førhen i denne turnering og generelt på det sidste.

Indbyrdes opgør: 7-0 Federer.

Fremtidige tips

Ekspert Atalanta - Cremonese
9 feb 18:30
Betvalue
2108%
1,75Betano
Ekspert Vejle Boldklub - Fredericia
9 feb 19:00
Betvalue
2108%
1,98Betano
Ekspert AGF - OB
9 feb 21:00 4 kommentarer
Betvalue
2108%
1,70Danske Spil
Ekspert Tottenham - Newcastle
10 feb 20:30
Betvalue
1104%
1,80Betano
Ekspert F.C. København - Viborg
11 feb 19:00
Betvalue
1105%
1,70Betano
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.