18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tabt
Tips & Spilforslag

Roger Federer - Jürgen Melzer: Tiebreak i kampen: Ja.

1,83Ladbrokes
Spiltip af Lars Baes den

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

4. runde - græs - Wimbledon

Spillet findes her:
Wimbledon -> Specialspil -> Will there be a tiebreak in the match

Utroligt nok er dette første indbyrdes opgør nogensinde mellem Federer og Melzer, og Melzer kunne vel næsten ikke få en bedre ramme til førstegangsoplevelsen. En fyldt Centre Court mod mesteren over alle mestre, som har vist masser af svaghedstegn i uge 1, mens Melzer selv peaker netop nu. Dermed ikke sagt, at jeg tildeler Melzer mange sejrschancer i kampen, men det her kan sagtens blive tæt i flere af sættene. Begge server godt, og begge er vant til at spille mange tiebreaks. Federer har spillet tre i turneringens første tre kampe, mens Melzer har spillet to. Der er selvfølgelig altid de farer, at Melzer ikke kan stå for presset på Centre Court eller Federer har brugt hviledagen til at finde Superman-dragten frem, men udfra turneringens første tre runder, er der efter min mening klart større sandsynlighed for tiebreak i ét af de mindst tre sæt end det modsatte.
Chance
58%
Betvalue
2106,1%
Spilbar ned til odds
1,72
Rigtig/forkert
Læs Ladbrokes-anmeldelse
Betting tip

Matchup

Spiller Melzer sin absolut bedste tennis, så har Federer et ret ubehageligt matchup foran sig, og jeg er sikker på, at Melzer har ventet meget længe på at få muligheden for at teste sig selv mod verdens bedste. Melzer har først og fremmest en tung serv, som vil give ham mange af de såkaldte gratis point. Derudover slår han tungt fra forhåndssiden, og tunge venstrehåndede forhænder cross har før bragt mange problemer for Roger Federers baghånd. Melzer er desuden ganske kompetent ved nettet, han har et rigtig fint touch, og så er han blevet mentalt MEGET skarpere det seneste års tid. Yderst fortjent at han nu befinder sig på en flot 16. plads på verdensranglisten. Rammer Federer sit topniveau nogenlunde, så bør den samlede sejr dog ikke være i fare. Han er grundlæggende bedre end Melzer i alle afdelinger, men derfor bliver det ikke sådan uden videre let at bryde østrigerens serv. Jeg er sikker på, at Melzer møder 100% tændt op til kampen, og han bør overhovedet ikke kunne føle noget pres på sine skuldre, da han allerede har indfriet mere end rigeligt af omgivelsernes forventninger. Federer har som altid stort pres på sine skuldre, og han plejer jo at forvalte det ganske fint. Ikke desto mindre har han været chokerende tæt på exit i første runde, og selv om han vanen tro ser bedre og bedre ud kamp for kamp, så ser han bestemt ikke usårlig ud. For mig at se ligner det en kamp med cifre a la 64 76 63 eller  64 76 46 76  til Federer.

Flere tips

Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Hvem bliver Nr. 1 + Nr. 2
24 may 17:00 3 kommentarer
Betvalue
3112%
3,40Danske Spil
Ekspert VM26 - Group forecast
11 jun 21:00 4 kommentarer
Betvalue
2108%
1,97Bet365
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.