Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-2)
- 33-67%
- Betvalue
- 1103,9%
- Spilbar ned til odds
- 1,49
- Rigtig/forkert
Liége-Bastogne-Liége er efter alt at dømme den hårdeste af de tre Ardenner-klassikere (Amstel Gold Race, Fleche Wallone og ovenstående), der med 4000 højdemeter undervejs stiller store krav til rytterne. Modsat de to andre Ardenner-klassikere afsluttes søndagens løb dog med en lettere bakke.
Ryder Hesjedal har det kommende Giro d'Italia, der starter i Danmark, som sæsonens store mål. Derfor skal formen ved at være på plads, hvilket alt, både egne udtalelser og ligeledes nylig kørsel, tyder på. Han stak i onsdagens Fleche Wallonne af med 7,5 km til mål og blev hentet kort inden mål. Kort efter udtalte han, at benene føltes godt, og at han nu så frem til at lave et godt resultat i Liége - et løb, han altid har været fascineret af. Han bliver sandsynligvis Garmin-mandskabets mand, selvom holdet generelt ser stærkt ud.
Sæsonen for Robert Gesink har været et spørgsmål om at komme tilbage, efter at et brækket ben i september satte et stopper for træningen. Hollænderen er dog ved at være tilbage, hvilket hans 22.-plads i Fleche Wallonne tydeligt viser. Hans udtalelser angående søndagens Liége bærer præg ligeledes af, at han føler sig bedre og bedre kørende. Spørgsmålet er, om Gesink er manden, Rabobank-mandskabet kører for, eller om han blot får en fri rolle. Holdet har stærke folk som Paul Martens, Bauke Mollema, Luisle Sanchez og Steven Kruijswijk med. Dagen efter Liége rejser Gesink til USA, hvor han skal se på ruten til Tour of California, som han satser på at gøre en god figur i.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar