18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tabt
Tips & Spilforslag

Real Potosi - San Lorenzo: Dobbeltchance: 1X

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Chance (1-X-2)
40-32-28%
Betvalue
1103,7%
Spilbar ned til odds
1,39
Rigtig/forkert
Læs -anmeldelse
Betting tip
Først skal man trække vejret, og så kan man... måske, hvis man altså har luft... spille fodbold. Vi begiver os i Copa Libertadores' gruppe 1 op til "Helvedet i Himlen", som den bolivianske bjergby Potosi kaldes. Her finder vi bl.a. verdens farligste arbejdspladser, gennemsnitsalderen for de bolivianske minearbejdere, der arbejder i Cerro Rico ("Det rige Bjerg") er efter sigende 35 år. På trods af den klare bjergluft, er forureningen betydelig, og så er der lige det med højden. I Potosis 4.100 meter er det nærmest umuligt at trække vejret på almindelig vis. En rask fem minutters gåtur, og man gisper. Hvordan er det så ikke at spille 90 minutters fodbold under de forhold? Som om det ikke var slemt nok, ligger fodboldstadion i Potosi selvfølgelig på det højest mulige punkt, 150 meter over resten af byen, joe, det gælder om at få alle fordelene med!

Real Potosi kvalificerede sig til dette års Copa Libertadores ved sidste forår at vinde Bolivias Apertura-turnering. Real Potosi er efter tre spillerunder sidst i den nyigangskudte bolivianske liga, men alt er den senere tid for Real Potosis vedkommende gået op i Copa Libertadores-deltagelsen, så det kan man ikke bruge som rettesnor for noget.

Normalt ville Real Potosi være chanceløs i et møde med argentinske San Lorenzo, men ikke på hjemmebane. Her oplever vi et af verdensfodboldens største ekstremer, når San Lorenzo fra Buenos Aires ved havets overfalde skal mere end 4 km op i luften, og det er nærmest umenneskelige forhold, argentinerne bliver budt.

Så sent som i lørdags spillede San Lorenzo ligakamp i Buenos Aires mod Racing Club. San Lorenzo vandt 1-0, og sparede efter meldingerne fem-seks af de spillere, der forventes at starte inde mod Real Potosi, men det er vanskeligt at tro, at det virkelig er nok for argentinerne i Bolivias højde.   

Det er fristende at dvæle ved de geografiske og deraf følgende også fysiske omstændigheder afledt af spillestedets ekstremitet, men vi må selvfølgelig lige rundt om de normale fodboldmæssige analyse-ting.

San Lorenzo fik ikke nogen god start på den argentinske sæson med tre indledende nederlag på stribe, men har dog vundet sine seneste to kampe, 3-1 hjemme over Estudiantes og altså 1-0 ude over Racing Club. San Lorenzo er i disse år at regne for en af Argentinas store klubber, de vandt således sidste års Apertura med seks point ned til Boca Juniors og råder over en bred og solid spillertrup. San Lorenzo har dog ikke spillet med i de seneste sæsoners Copa Libertadores.

Real Potosi var med i Copa Libertadores-gruppespillet sidste år, hvor det blev til en tredjeplads i gruppe med de brasilianske klubber Flamengo og Parana Clube. I hjemmekampene blev det til 2-2 mod Flamengo, sejr 3-1 over Parana og (noget skuffende) 2-2 mod venezuelanske UA Maracaibo.

Både Real Potosi og San Lorenzo har spillet to kampe i dette års gruppespil. Ikke overraskende er det blevet til to nederlag for Real Potosi, idet begge kampe har været på udebane, 0-3 i Brasilien til Cruzeiro og 1-2 i Venezuela til Caracas FC.

Betydelig større forventninger er der naturligvis til San Lorenzo, men efter nederlag 0-2 ude til Caracas FC og blot 0-0 i hjemmekampen mod Cruzeiro risikerer det at blive vanskeligt for argentinerne at nå videre. Det især, hvis det bliver til nederlag i Potosi, hvilket jeg tror er en overhængende risiko for San Lorenzo.

Selvom der reelt burde være stor styrkeforskel på de to mandskaber, så udlignes den af hjemmebanefordelen indeholdende den nok så væsentlige højdeforskel. Historikken viser, at det for de store brasilianske og argentinske klubber er meget vanskeligt at få fuldt gevinst med hjem fra besøg i Bolivia, så jeg forsøger mig med et forsigtigt, men logisk 1X-spil.

Fremtidige tips

Ekspert Atalanta - Cremonese
9 feb 18:30
Betvalue
2108%
1,75Betano
Ekspert Vejle Boldklub - Fredericia
9 feb 19:00
Betvalue
2108%
1,98Betano
Ekspert AGF - OB
9 feb 21:00 4 kommentarer
Betvalue
2108%
1,70Danske Spil
Ekspert F.C. København - Viborg
11 feb 19:00
Betvalue
1105%
1,70Betano
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.