18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tips & Spilforslag

Real Madrid - Atletico Madrid: (AH: -1,5) 1

Spiltip af Mads Andersen den

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Real Madrid er flyvende for tiden og ligner bestemt, et seriøst bud på en spansk mester. De er dog oppe mod et ligeså flyvende Barcelona i mesterskabskampen og derfor tyder meget på, at dette bliver tæt løb lige til de sidste spillerunder. Efter den store skuffelse i Champions League ottendedelsfinalen mod Lyon, så har Real Madrid fortsat for fuld kraft i La Liga og har scoret mål på samlebånd.

Atletico Madrid har haft det meget svært på udebane i hele denne sæson, i starten af sæsonen havde de det svært både hjemme og ude, men på hjemmebane er man begyndt at hente mange sejre og har fået kæmpet sig op i tabellen. Men på fremmed græs har man det svært, senest fik man en lussing på 4-1, på Mallorca.

Dette er et lokalopgør, og der er altid noget specielt ved disse lokalopgør i spansk fodbold. Men til dette opgør er der ingen tvivl om at det er et Real Madrid mandskab der kommer ind med momentum og vil sætte Atletico Madrid under et stort pres fra kampens start.

Ganske vist ender disse lokalopgør mellem Real Madrid og Atletico Madrid sjældent med storsejre til et af holdende, men Real Madrid er flyvende for tiden og score så mange mål, at Atletico Madrid får svært ved at dække op for det. Specielt fordi at defensiven hos Atletico Madrid ikke har været den mest overbevisende gennem sæsonen og vil bliver sat under et stort pres her.
Chance (1-X-2) inklusiv handicap
52-22-26%
Betvalue
1103,5%
Spilbar ned til odds
1,50
Rigtig/forkert
Læs -anmeldelse
Betting tip
Real Madrid  mødte i midtugen en anden lokalrival, nemlig forstadsklubben Getafe. Her var Real Madrid efter små 37 minutter foran med 4-0, og så var den kamp lukket. Real Madrid har i det hele taget været flyvende offensivt i de seneste mange kampe, således har Real Madrid i de seneste ni Primera Division kampe formået at score minimum tre mål i alle kampene. Dette vidner om en utrolig stærk offensiv fra Real Madrids side, primært anført af Higuarin og Ronaldo, der nærmest har scoret mål efter behag. I alt har Higuarin scoret 22 mål, mens Ronaldo står noteret for 17 scoringer.
Hjemme på Bernabeu har Real Madrid været urørlige, de har vundet de seneste 14 hjemmekampe og heraf har 11 af dem været med mere end ét mål. Meget overbevisende. Real Madrid har også et særdeles godt tag på lokalriveralerne fra Atletico Madrid, ganske vist blev seneste opgør på Bernabeu 1-1, men derudover har Real Madrid vundet fire af de seneste fem indbyrdes. Og vi skal helt tilbage til 99 for at finde den seneste Atletico Madrid sejr.

Real Madrid har lidt problemer, med en lidt lang skadesliste. Kaká (midtbane - fast) er ude, selvom Kaká er en stor stjerne så har han haft sine problemer i Real Madrid og det bliver måske først fra næste sæson, at vi får den "rigtige" Kaká at se, når han har vænnet sig til spillestilen i Real Madrid og sammen med hele holdet, har fundet rytmen. Pepe (forsvar - fast) er også ude, Pepe har været solid i de kampe han har spillet for Real Madrid. Men midterforsvaret med Garay og Albiol har også fungeret udemærket og derfor er fraværet af Pepe, ikke den allerstørste svækkelse. Lassana Diarra (midtbane - fast) er også ude, og selvom Diarra ikke er nogen typisk Real Madrid-spiller, så har han utrolig stor betydning for holdet og sammen med Xabi Alonso er det ham som binder det hele sammen og uden dem, så vil Real Madrid få store problemer i organisationen. Dog er Xabi Alonso med, og sammen med formentligt Guti, Granero og Van der Vaart, så har det på det seneste hængt fint sammen og skabt et lidt mere offensivt Real Madrid mandskab og dermed ikke været nogen større svækkelse. Royston Drente (forsvar/midtbane - reserve) er også ude. Og sidst men ikke mindst, så er Karim Benzema (angriber - fast/reserve) også ude, hvilket ikke er den store svækkelse, da Real Madrid med Higuarin og Ronaldo i front, har været skræmmende.

Atletico Madrid har så småt fået styr på tingene, efter en meget turbulent sæsonstart. På hjemmebane får man skrabet masser af point sammen og efter at have ligget i bunden af rækken i starten af sæsonen, er man også rykket op på ottendepladsen og har nu gode muligheder for at tilspille sig en europæsik placering, hvis alt flasker sig i denne sidste del af sæsonen. Men med kun to sejre i 14 udekampe, så er der maser af plads til forbedringer for Atletico Madrid, der bliver nødt til at få flere point på udebane, hvis man skal højere op i tabellen.
I europæsik fodbold er Atletico Madrid stadigvæk med i Europa League, hvor man i midtugen skal møde Valencia i kvartfinalen. Et opgør der er stor fokus på fra Atletico Madrids side, men i første omgang handler det om dette lokalopgør mod Real Madrid, som har fuld fokus og så i morgen, mandag, går tankerne videre på Valencia.
Men Atletico Madrid har haft det meget svært på fremmed græs og det bliver endnu sværere, når man gæster det formentligt sværeste sted at spille på nuværende tidspunkt i Primera Division. Real Madrid vil fra kampen start sætte Atletico Madrid under et stort pres som kræver meget store defensive kvaliteter at modstå. Atletico Madrid kan formentligt ikke holde Real Madrid fra at score, det vil være en meget stor overraskelse hvis det sker. Men derimod er Atletico Madrids chance, at satse meget på omstillingsspillet og kontraangrebene, her har Atletico Madrid, Diego Forlan og Sergio Agüero i angrebet, som er uhyre farlige i disse situationer. Dermed er der også lagt op til et meget underholdende opgør, der højst sandsynligt ender med rigtigt mange scoringer, som tilfældet har været i de seneste mange kampe Real Madrid har været involveret i.

 Eneste fravær fra Atletico Madrid er Raul Garciá (midtbane - fast/reserve), dette er ikke nogen svækkelse som sådan, da man får Thiago tilbage i forhold til seneste kamp mod Bilbao. Thiago starter dog formentligt på bænken.

Fremtidige tips

Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
4125%
5,00Unibet
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 6 kommentarer
Betvalue
5250%
5,00Betano
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.