Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (Over-Under)
- 60-40%
- Betvalue
- 2108%
- Spilbar ned til odds
- 1,67
- Rigtig/forkert
Nadal er ikke usædvanligt for ham startet lidt langsomt ud i denne turnering, men det hele begynder at klikke for ham nu. Alle taler om hans forbedrede serv og mere falde forhånd, og han strutter tydeligvis også af selvtillid ift. andre US Open'er, hvor jeg ofte har syntes, han har set lidt drænet ud. Underlaget er ikke optimalt for ham, men hvis nogle kan lære at spille på et ikke-ideelt underlag, så er det ham: En grusspecialist, der kan vinde Wimbledon to gange - det giver vist næsten sig selv!
Hans vej til kvartfinalen:
1. runde: Gabashvili 76 76 63
2. runde: Istomin 62 76 75
3. runde: Simon 64 64 62
4. runde: Lopez 63 64 64
Specielt i kampen mod Istomin var han i flere omgange ilde ude (bl.a. nede 5-1 i tiebreak!), men siden har han hævet sit niveau en lille smule for hver kamp. Modstanden hidtil har dog været et niveau under, hvad der venter ham i nat, når Verdasco står på den anden side af nettet.
Verdasco har nemlig modsat de andre modstandere to massive våben i forhånd og serv, som vil give ham både nemme point, men også flere muligheder for at bryde Nadals serv. Derudover vil Verdasco helt sikkert tro på mulighederne, selv om han har en rædderlig statistik mod Nadal, fordi han grundlæggende bare er blevet stærkere mentalt og har fået en langt stærkere tro på egne evner. Der kan opstå fysiske problemer for ham, da han i fjerde runde overlevede et langt og blodigt drama mod Ferrer. Heldigvis for dette bet vil det formentlig først være i fjerde/femte sæt, han vil kunne mærke problemerne, da hans forbedrede fysik inkl. to dages pause bør kunne holde til dette program. Kommer han ned 2-0 i sæt kan en skrantende fysik dog forplante sig mentalt, hvorfor risikoen for at blive kørt over i et tredje sæt vil være til stede, men det er bare ét af de faremomenter, som altid er til stede ved et hvilket som helst bet.
Hans vej til kvartfinalen:
1. runde: Fognini 16 75 61 46 63
2. runde: Mannarino 61 61 62
3. runde: Nalbandian 62 36 63 62
4. runde: Ferrer 57 67 63 63 76
Head to head: 12-0 til Nadal!
6-0 på grus
De seneste to på andre underlag end grus er gået distancen (henholdsvis 6-7 i tredje i Queens på græs og 4-6 i femte i den legendariske kamp i Australian Open i 2008)
TV: Kampen vises på Eurosport
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar