Match center
Tabt
Tips & Spilforslag
Queen's Park - Arbroath: 1
Spiltip af Jonas Germannsen
den
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2)
- 35-27-38%
- Betvalue
- 1105%
- Spilbar ned til odds
- 2,86
- Rigtig/forkert
Betting tip
1-tallet giver 3,00 hos Bet365 som angivet
X giver 3,50 hos en lang række bookmakere
2-tallet giver 2,30 hos Expekt
...altså en forhåndsfordel til Arbroath, som der nok er et vist belæg for i den indbyrdes statistik, og i nogen grad også i formen. På den anden side kan jeg ikke tilstå Arbroath nogen stor fordel fordi de tilbragte deres 2009-2010 sæson i 2. division, hvor Queen's Park for deres part tilbragte sæsonen i 3. division. Reelt er forskellen på 2. og 3. division lille.
Lille forskel på 2. og 3. division
Indtil for vel 1 til 1½ sæson siden kunne man godt tale om højere taktisk disciplin og målfattigere kampe i 2. division i forhold til kælderligaen, men dén forskel har udlignet sig, stille og roligt, især når man kigger på den øverste halvdel, sådan ca. af 3. division, hvor holdene spiller med fuldt ud lige så stor taktisk forstand som flertallet af hold i rækken højere oppe.
Statistikken er på hjemmeholdets side
Et andet element i dette væddemål er ren og skær statistik. I de sidste tre sæsoner i træk er nr. næstsidst i 2. division blevet ekspederet ud af nr. 4 i 3. division i play-off. Sidste år var det såmænd Queen's Park, der blev dømt til 3. division af Stenhousemuir; i 2007 var det Cowdenbeath, der bukkede under allerede i første ombæring af play-off, og i 2006 var det Stranraer, der ikke kunne klare sig igennem første runde af playoff'en.
Deraf kunne man jo ligefrem udlede, at 3. division ligefrem er *bedre* end 2. division, men så langt vil jeg nu ikke gå. Det har mere noget at gøre med, hvad slags sæson de to respektive hold kommer med i ryggen: nr. 4 i 3. division (altså Queen's Park i dette væddemål) kommer med en i hvert fald rimelig sæson i benene, og chancen for at tilspille sig en plads i en højere række. Nr. næstsidst i 2. division kommer med en sæson i bagagen, der har budt på flere skuffelser end succeser, og risikoen for at skulle spille næste sæson en række længere nede. Rent psykologisk har Queen's Park altså alt at vinde, og Arbroath har alt at tabe.
God slutspurt, men ikke god nok
Godt nok er Abroaths nyere form ikke så dårlig endda - man formåede at sætte en slags slutspurt ind efter en meget skuffende vinter (særligt hjemme var Arbroath en tid lang nærmest uhyggeligt ringe) og har fået points i sine sidste fire kampe i træk. Men man har manglet det sidste oomph. I lørdags spillede man 2-2 ude imod East Fife. Under normale omstændigheder et ok resultat - især fordi 2. division har været meget tæt i denne sæson - og da også flot nok at komme tilbage fra 0-1 og 1-2, men altså ikke nok til at sende selvsamme East Fife ned på playoffpladsen, hvilket havde været udkommet, hvis Arbroath havde taget alle tre points.
Omvendt er de sidste kampe i Queen's Parks sæson ikke alt for imponerende. Én sejr i de sidste fem kampe syner ikke af meget. Men det afspejler nok så meget kynisk beregning fra hovedstadsholdets side. Man har fået point i de kampe, der betød mest (nemlig i kampene imod de andre bejlere til playoff-pladsen) og på den måde lige nøjagtigt kantet sig ind på fjerdepladsen, kun ét point foran Albion Rovers, via 1-1 ude imod ellers meget formstærke Forfar i lørdags.
God moral vs. dårlig moral...
Playoffkampene er i øvrigt gennemgående nervøse, målfattige og hårdt spillede affærer, hvor det i sidste ende ofte ikke er det bedste hold, der vinder. Jeg forventer, at Arbroath vil kæmpe desperat imod et Queen's Park-hold, der nok på forhånd må udstyres med en hvis moral-fordel - og det er ikke umuligt, at det bliver et rødt kort eller en lignende kontroversiel situation, der afgører denne kamps udfald; der er ikke lagt op til champagne-fodbold her.
Dette er kun første halvdel!
Et sidste argument for det foreslåede væddemål er turneringsformatet. Playoff om op/nedrykning spilles som dobbeltrundede opgør; udebanemål tæller ikke dobbelt. Queen's Park skal således til Arbroath allerede på lørdag, og den samlede vinder skal møde den samlede vinder af opgørene imellem Forfar og East Stirling. Sagt på en anden måde betyder det, at alt ikke er tabt for Arbroath såfremt de skulle gå hen og tabe denne kamp. Man har fortsat muligheden for at afgøre sagerne i egen hule senere på ugen.
Indbyrdes opgør
Her er der ingen grund til at forklejne noget. Arbroath har vundet de sidste tre kampe imod Queen's Park rent - omend bemeldte tre opgør så også ligger to sæsoner bagude i tiden. Hvad der måske er mere bemærkelsesværdigt er, at sidst de to hold mødtes i playoff, for nøjagtigt to år siden, da vandt Queen's Park begge opgør...
Skader og karantæner
Hos Queen's Park forventes Martin Ure (F - fast når han er klar), Paul Harkins (M - reserve), Richard Sinclair (F - fast, men har været skadet det meste af sæsonen) og David Murray (A - fast/indskifter) alle ude med skader.
Hos Arbroath er Steve Hislop (A - fast) ude med en skade. Endvidere betegnes Steven Doris (A - fast), Jamie Redman (M - fast) og Keith Gibson (M - fast) alle som tvivlsomme for Arbroath. Bryan Scott (A - fast/indskifter) og Phil McGuire (F - semifast) err på vej tilbage fra skader og bliver måske klar for udeholdet.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar