Tabt
Tips & Spilforslag
Porto - Manchester United: X
Spiltip af Nicolaj Stage
den
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2)
- 27-30-43%
- Betvalue
- 2106,5%
- Spilbar ned til odds
- 3,33
- Rigtig/forkert
Betting tip
1 – 3,85 (188bet)
X – 3,55 (Expekt)
2 – 2,12 (Pinnacle)
Over/Under 2,5 mål
Over – 2,07 (188bet)
Under – 1,89 (Pinnacle)
Det første opgør
Porto spillede en fantastik kamp på Old Trafford, hvor portugiserne for alvor fik presset og stresset hjemmeholdet og selvom Carlos Tevez så ud til at sikre en acceptabel 2-1-sejr kort før tid, formåede Porto at komme igen og fik fortjent et rigtigt fornuftigt 2-2-resultat med hjem. Et resultat som United endda burde være tilfreds med, for hvis kampen skulle have haft en vinder, ville Porto faktisk have fortjent den mest.
Porto
Det bliver spændende at se, om Porto tør at komme frem på banen og lægge et højt pres på United ligesom det var tilfældet i den første kamp eller om Jesualdo Ferreira i stedet vil forsøge at stå kompakt på egen bane og true på kontraangreb. Desværre for kampen og underholdningen tror jeg mest på det sidste, da Porto "bare" skal sørge for at holde Ronaldo og co. fra fadet og ikke at tabe kampen. I weekenden tog Porto et skridt nærmere det fjerde mesterskab på stribe, da Estrela de Amadora blev besejret med 3-0 hjemme på Estádio do Dragão.
Efter en lidt svingende start på gruppespillet med to nederlag i de tre første kampe, tog Porto for alvor fat i den sidste halvdel, hvor det blev til tre sejre på stribe med samlet 6-2, herunder to svære udekampe i hhv. det kolde Kiev (2-1) og det fanatiske Tyrkiet mod Fenerbahce (2-1). Gruppespillets sidste kamp mod Arsenal, skulle blot afgøre placeringerne i toppen og det endte med revanche til portugiserne, som vandt med 2-0.
I 1/8-finalen trak Porto spanske Atletico Madrid, som blev ekspederet ud efter en forrygende første kamp af Porto i Madrid. Den første kamp endte 2-2, men havde det ikke været for to store fejl af keeper Helton, så havde udeholdet formentlig vundet kampen fortjent. Returopgøret i Portugal endte i en nulløsning og således gik Porto overraskende ubesværet videre. Samtidig må det give en vis selvtillid, at Porto aldrig har tabt på eget græs til et engelsk i europpæisk sammenhæng.
Trupnyt
Jesualdo Ferreira har ingen nye skader i truppen til kampen og således er det kun forsvareren Jorge Fucile og anfører Pedro Emanuel, som er langtidsskadede. Angrebsesset Lisandro López blev desuden sparet i weekendens kamp, men vender tilbage til holdet til denne kamp.
Forventet startopstilling (4-4-2):
Lisandro - Hulk
Rodriquez - Lucho - Meireles - Fernando
Sapunaru - Rolando - Alves - Cissokhó
Helton.
Manchester United
Presset vokser uge efter uge på Alex Ferguson og co., som både i Premier League og Champions League har mødt uventet hård modstand på det seneste og et exit fra denne kvartfinale vil være et stort slag for De Røde Djævle. Men som Paul Scholes udtalte forleden, så skal United bare ned og vinde en fodboldkamp og jeg forventer egentligt heller ikke, at Fergusons tropper vil komme stormende fra kampens start, da et enkelt mål kan være nok til at gå videre. Derfor gælder det om for Ferguson at få stabiliseret defensiven, som paradoksalt nok har været rystende usikker på det seneste, mens det til gengæld har set noget bedre ud i den anden ende for Rooney og co. I weekenden blev United igen reddet af det 17-årige talent Federico Macheda, som sikrede mestrene en 2-1-sejr ude over Sunderland.
Selvom der aldrig var tvivl om Manchester Uniteds videre avancement fra Champions League gruppespillet, kvalificerede englænderne sig ikke just i overbevisende stil. Således blev det kun til i alt to sejre og hele fire uafgjorte (to hjemme og to ude), hvilket dog stadig var nok til at sætte sig på gruppen førsteplads. Foruden den sidste kamp hjemme mod AaB (2-2) lukkede United dog kun ét mål ind i fem kampe.
I 1/8-finalen bragede de forsvarende mestre så ind i det italienske ditto fra Inter i rundens helt store brag, men selvom det efter 0-0 i Milano var en helt åben kamp, så var der ikke meget spænding i returen i Manchester, hvor hjemmeholdet sikkert sejrede med 2-0.
Trupnyt
Midterforsvarer Rio Ferdinand meldes heldigvis for United klar til kamp og det bliver en tiltrængt forstærkning af forsvaret. Også højreback Rafael Da Silva og midtbanereserven Anderson er blevet deres skader kvit og er rejst med holdet til Portugal, men de figurerer formentlig ikke i startopstillingen. Som udgangspunkt stiller United formentligt op i en 4-4-2, men det bliver formentlig med stor bevægelsesfrihed til både Rooney, Tevez, Giggs og Ronaldo, som vil ligge og skifte positioner konstant og især Giggs vil formentlig søge mod midten, mens Rooney og Tevez søger ud mod kanterne.
Forventet startopstilling (4-4-2):
Rooney – Tevez/Berbatov
Giggs – Carrick – Scholes – Ronaldo
Evra – Ferdiannd – Vidic – Neville
Van der Sar.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar