Tabt
Tips & Spilforslag
Pi Hongyan, FRA - Juliane Schenk, GER: 2
Spiltip af Steen Pedersen
den
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-2)
- 65-35%
- Betvalue
- 1103,3%
- Spilbar ned til odds
- 2,86
- Rigtig/forkert
Betting tip
Jeg er ret overbevist om at det var vinden der afgjorde den kamp.
Det skal nævnes her i indledningen, at Pi vandt ganske enkelt sidst de to mødtes i Swiss Open 21-18 21-13.
Jeg copy-paste'r det jeg skrev om Schenk i analysen mod Nehwal:
"God boldsikkerhed og bevægelse er netop noget af det der kendetegner Juliane Schenk. Udover disse to egenskaber har hun en god spilforståelse samt rigtig skarpe slag til forbanen. Når hun er i god form har hun en super konkurrence psyke.
Schenk, der har overtaget rollen som Tysklands bedste efter Xu Huaiwen har indstillet karrieren, har dog været ganske svingende i et længere stykke tid.
Skader og forpligtelser i Bundeswehr har hidtil været forklaringerne på de svingende resultater, men når hun er i topform så skal man virkelig spille til for at besejre hende."
Pi lever primært på at udmanøvrere modstanderne. Og hun har da også et ganske glimrende grundspil. Jeg synes bare ikke det ser ud som om spillet har kørt for hende de sidste par måneder. Hun tabte til Xu Huaiwen i Sudirman cup, og det er heller ikke blevet til minde værdige indsatser i hverken Singapore eller Indonesien med nederlag til Petya Nedeltcheva og Maria Febe Kusumastuti.
Det der kommer til at afgøre kampen er om Pi kan få gang i sit maskin-grundspil og mase tyskeren, eller om Schenk kan holde boldsikkerhed og kreativitet, på så højt et niveau at hun kan snuppe sejren.
Pi tabte overraskende i All England til Nanna Brosolat, men vendte så tilbage i Swiss med sejr over Schenk, og tog så en turneringssejr i Indien Open.
Jeg finder en lille værdi i spil på Schenk.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar