Philip Kohlschreiber - Jarkko Nieminen: 1
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-2)
- 63-37%
- Betvalue
- 1104%
- Spilbar ned til odds
- 1,59
- Rigtig/forkert
4. runde ved Australian Open på hard court i Melbourne.
En tysker i storform mod en rutineret finne. Stabile Nieminen har gjort det godt, men hvis Kohlschreiber holder niveauet har han en rigtig fin mulighed for at komme bedst fra start, med sætføring. De rutinerede ved godt at senere i kampen vil kvaliteten droppe, og de nemme point komme frem - som tæller det samme som de hårde. Indtil videre har Kohlschreiber vundet alle sine første sæt sikkert 6-4, mens Nieminen tabte hans seneste mod Fish.
Philip Kohlschreiber har været svær at bryde ved dette års turnering, specielt først i kampene hvor serven er stærkest. Hans bedste våben vil formentlig hjælpe ham godt i gang, mod en spiller det ikke har det helt på samme måde med break-statistikken. Han har virkelig fundet rytmen i 08, og med turneringssejr i Auckland og en kvartfinale i Doha har han vundet 10 og kun tabt en kamp indtil videre. Spillemæssigt har han dog også forbedret sig en del de sidste par sæsoner.
Hans Grand Slam resultater har været stabile de seneste år, med mange 2. og 3 rundekampe. Kun en enkelt gang er han avanceret til 4. runde, nemlig ved AO i 05. Siden er det også her blevet til to gange 2. runde. Han var ude i en lang 5-sætter mod Roddick senest, så han har nok luret at hvis han kan holde kampen så kort så muligt, har han den bedste chance. Derfor vil han være mest motiveret for sejren i starten, hvilket kun er positivt for spillet.
Jarkko Nieminen slog senest den tredje amerikaner på sin vej, Mardy Fish i 4 sæt, efter at have tabt det første 6-3 på bare en halv time. Ellers er det gået over en sikker 3-sætssejr i anden runde, til en maraton 5-sætter i første. Man må derfor formode han er klar til lidt af hvert, også på baggrund af hans resultater i opvarmningsturneringerne, der gik fra finaleplads til førsterunde nederlag.
Han afsluttede 07 med at møde Federer i en stærkt besat hard court turnering i Basel, og kom således både godt ud af det gamle og ind i det nye i Adelaide hvor det var Llodra som var for stærk i finalen. Han er en rutineret og stabil Grand Slam deltager, går sjældent meget langt, men ryger også sjældent hurtigt ud. I AO er han i seks forsøg aldrig før kommet i fjerde runde, så uvist om det vil spille nogen rolle at muligheden for en kvartfinaleplads mod Nadal er tilstede. Formentlig ikke for en spiller på hans alder, men Kohlschreiber har i alt fald prøvet det før, så decideret dårligt for spillet er det ikke.
Match up: 4-2 til Nieminen er status inden mødet, men de to seneste til tyskeren på grus. Den eneste hard court er fra 2006 der gik til Nieminen i tre sæt. De ligger side om side på verdensranglisten, henholdsvis 27 og 26, og vinderne af dette opgør kan nok se frem til et pænt hop fremad, så motivationen må være i top hos begge. Finnen er en smule højere og tungere, og desuden venstrehåndet, men fokuspunktet for tyskeren må være i egne servepartier, da man altid skal fokusere på egne styrker i en så betydelig kamp.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar