Tabt
Tips & Spilforslag
Philadelphia Sixers - Indiana Pacers: 1
Spiltip af Christer Godt Jørgensen
den
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-2)
- 65-35%
- Betvalue
- 3115,7%
- Spilbar ned til odds
- 1,54
- Rigtig/forkert
Betting tip
Dette vil givetvis ændre sig i aften.
300 kr. lige på. Og rent haps.
Holdet har fået et nyt udseende efter at Ron Artest blev sendt til Sacramento i bytte for Stojakovich, og sidstnævnte har sammen med Stephen Jackson gjort det hæderligt for Pacers på det seneste.
Der er sjældent noget som er forudsigeligt i sportens verden, men det er dog altid muligt at påpege nogle generelle tendenser, og en af disse tendenser, er at Pacers ikke kan vinde over Philadelphia. I de seneste fem indbyrdes opgør er det blevet til en sejr til Philadelphia, hvilket betyder at det psykologiske overtag er hos 76ers.
Dertil skal siges, at Iverson og Co. Lige nu er meget flot kørende, og har faktisk 5 af de seneste seks kampe, og da det ene nederlag var til vestens bedste hold Dallas (jeg mener de er bedre end San Antonio..) kan man sagtens tilgive denne smutter. Jeg var specielt imponeret af sejren over Washington forleden, da Wizards er en ubehagelig modstander.
Den dynamiske duo som styrer broderkærlighedens by imod de mange sejre på det seneste er naturligvis Allen Iverson og Chris Webber, og selvom Iverson har været fuldstændig forrygende i de seneste kampe ( point score på 47,40,49 og 38) tror jeg alligevel at det bliver Webber som får en stor del af ansvaret i aften. Sammen med unge stærke Samuel Dalembert vil Webber givetvis dominere på low post, og med både O´neal og Croshere ude med skader, vil Pacers ikke stå særligt stærk på denne del af banen.
Pacers spil har på det seneste været ok, men holdet svinger for meget hvilket også blev demonstreret i hjemmenederlaget til Atlanta for nylig. At holdet slog Nets er da ganske flot, men det var et New Jersey hold uden Vince Carter, og med Richard Jefferson lettere sygdomsramt.
76ers er 19-11 på hjemmebane og Pacers er 11-17 på udebane.
76ers har ikke nogen nævneværdige skader, (mashburn har slet ikke spillet for holdet i år, så selvom han er god og er listet som skadet betyder det ingenting), og jeg har svært ved at se andre udfald end et et-tal til gode penge i aften.
Indiana har som sædvanligt været ufatteligt uheldige med skader i år, og holdets store stjerne og All-star Jermaine O´Neal er ude i længere tid, og tabet af ham bliver ikke lettere at acceptere idet man også savner det stærke point guard Jamaal Tiensley.
Dertil kommer kort tids skader til gode spillere som Austin Croshere og Jonathan Bender, og uanset hvor dygtig coach Carlisle er, må det siges at være svære arbejdsbetingelser.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar