Pelle Edberg - Robert Rock: 1
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2)
- 59-5-36%
- Betvalue
- 3112,1%
- Spilbar ned til odds
- 1,69
- Rigtig/forkert
I denne uge er vi tilbage på Europa Touren, men vi befinder os i Sydafrika i denne uge og i de næste par uger, hvor turneringerne vil blive lavet i samarbejde mellem Sunshine og Europa Touren. Derfor vil der ofte dukke et par ukendte ansigter op når vi er i Sydafrika og blande sig lidt i topstriden. Sidste års vinder var John Bickerton og det er da også ofte briter eller sydafrikanere som vinder denne turnering. Richard Sterne til odds 23 som vinder, synes jeg er godt betalt, men spørgsmålet er om unge Roy McIlroy vil vente meget længere med sin første sejr.
Pelle Edberg er en svensk spiller der spiller fin golf. Han er nr. 255 i verden og blegner derfor lidt bag alle de andre gode svenskere. Det ændrer ikke ved at han engang imellem lige stikket hovedet frem i feltet og gør opmærksom på sig selv. Han blev nr. 85 på order of merit sidste år, men til trods for det blev han nr. 6 sidste år i samme turnering, så banen må passe ham godt også. Han er lidt løs med driveren som mange af de andre svenskere, men han har også deres power i svinget. Han rammer faktisk forholdsvis mange GIR i forhold til hans verdensrangliste placering, (65 %). Han har klaret cuttet i 4 af de seneste 5 turneringer uden dog at få et topresultat.
Englænderen Robert Rock beholdte lige netop hans tourkort sidste år, hvor han blev nr. 111 på Order of Merit. Når man skimter ned over hans resultater over 2008 så finder man 4 top 10 placeringer, men også mange missede cut, og når han misser ofte cuttet klart. Han er en spiller som ikke slår så langt, men rammer mange greens. Problemet er dog at han ikke udnytter hans greentræf godt nok, han bruger i snit 1,8 putts ved en GIR – det er lidt for mange. Han er en spiller man lægger mærke til for han er til tider med fremme i løbet af en turnering, men han mangler simpelthen stabilitet i forhold til hans konkurrenter.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar