Match center
Tabt
Tips & Spilforslag
Partick Thistle - Dundee United: (AH: 0,0) 1
Spiltip af Jonas Germannsen
den
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2) inklusiv handicap
- 22-27-51%
- Betvalue
- 1103,8%
- Spilbar ned til odds
- 3,32
- Rigtig/forkert
Betting tip
1-tallet giver 4,80 hos Nordicbet
X giver 3,50 hos en lang række bookmakere
2-tallet giver 1,83 hos Canbet
...samlet ingen tvivl om Dundee Utd's favoritværdighed, men det er altså ikke dén vej, værdien går. Man vil bemærke, at der også er værdi - og endda større værdi - i det rene ettal. Lige præcis hvor man vil skære kagen, om jeg så må sige, er primært en smagssag. Selv har jeg valgt en halvforsigtig Asian 0-model med fine 3,49 såfremt Partick vinder, pengene tilbage i tilfælde af uafgjort, og hele indskuddet tabt for det tilfælde, at Dundee Utd. vinder, hvilket fremdeles trods alt forekommer som det mest sandsynlige af tre udfald.
Partick Thistle: ikke så vejr-ramte, at det gør noget
Først hjemmeholdet, Glasgows for øjeblikket fjerdebedste fodboldhold fra Partick Thistle. Der har ikke været ret mange analyser fra min hånd i den sidste måneds tid - og selv om det lyder som en dårlig undskyldning, så er det helt og holdent vejrets skyld. Lørdag efter lørdag i denne vinter er det skotske kampprogram blevet stort set udslettet af sne - ikke kun af frosthårde baner, men nok så meget og måske især også på grund af tilisede stadioner og usikre eller u-ryddede adgangsveje til de stadioner, hvor de berammede kampe har skullet finde sted.
Men i stedet for at gøre mig klog på, hvorfor man insisterer på at spille vinterfodbold i Skotland vil jeg nøjes med at konstatere, at Partick ikke har været lige så hårdt ramt af de mange udsættelser som holdets kolleger i de lavere rækker har. I hvert fald har man undgået så tilpas mange udsættelser, at kampformen ikke kan være helt rusten. I lørdags slog man Greenock Morton hjemme med 1-0 - en efter mine oplysninger ret sikker sejr, der nemt kunne have været større.
Gennemgående er formen okay uden at være fantastisk. Man skal tilbage til starten af december for at finde det sidste nederlag i form af 0-2 hjemme til Dundee FC, et hold, som man for guds skyld ikke må forveksle med Dundee United. Partick har egentlig ikke de helt store pokal-traditioner at se tilbage på, men man skal dog ikke mere end knap to år tilbage i tiden for at finde en flot 1-1 ude imod mægtige Rangers i FA Cup'en, omend man så også tabte med 0-2 hjemme i returopgøret.
Dundee United: rådvilde og formsvage
Men Rangers er også et hold af en lidt anden støbning end Dundee United, der ellers har klaret sig ganske udmærket i sine sidste par sæsoner i SPL. Således også i indeværende sæson, hvor man ligger på en fornem fjerdeplads. Lidt af en omvæltning for et hold, der ellers i ret mange sæsoner har hørt til SPLs tyndere øl.
Det har uden tvivl været Craig Leveins fortjeneste, at Dundee Utd. har bevæget sig opad i rækken og nu må siges at høre til blandt de mere veletablerede top 6-hold. Levein har længe været en af de mest fremtrædende kritikere af tingenes til- og stilstand i skotsk fodbold. F. eks. har Levein lagt mere vægt på teknik, boldkontrol og pasningsspil i sin træning end man traditionelt gør i Skotland. Desuden tager Levein talentudviklingen alvorligt, hvorfor Dundee Utd. formodentlig råder over den tredjebedste talentmasse i skotsk fodbold, bl. a. med en lang række lovende unge spillere udlånte til hold længere nede i rækkerne.
Alle disse faktorer har utvivlsomt været stærkt medvirkende til, at Levein - der desuden 'talks a good game' og er all-round medievant - blev udnævnt som manager for det skotske landshold lillejuleaften. Siden da (og faktisk også lidt før) har Dundee united befundet sig i frit fald. Det virker som om, at den trup, som Craig Levein i meget høj grad har skabt i sit billede lider ekstra meget under, at manageren er smuttet.
Bedre er det ikke blevet af, at den midlertidige manager Peter Houston klart har tilkendegivet, at han ikke er interesseret i at overtage jobbet på permanent basis, ligesom et par andre kandidater, som man havde i kiggerten åbenbart ikke har været ret interesserede i jobbet.
Tilbage til formen, der ikke er god. Dundee har ikke vundet en kamp siden starten af december, hvor man slog St. Mirren med 3-2 hjemme. Siden da er det blevet til to uafgjorte og tre nederlag, senest et 0-1 nederlag hjemme til Aberdeen. Det var Aberdeens første udesejr siden august; i øvrigt spillede Aberdeen de sidste 30 minutter af kampen med 10 mand. Runde før blev man decideret ydmyget med et 1-7 udenederlag til Rangers.
Nu er Partick ikke Rangers, og Dundee Utd's formkrise har endnu ikke varet længe nok til, at man kan tale om en ødelagt sæson. Formodentlig ser man frem til opgøret imod Partick som en kærkommen chance for at komme tilbage på sporet og måske en lille pokal-run til at kompensere for den seneste tids dårlige ligaresultater. Men i lighed med Partick har Dundee Utd. heller ikke den helt store nyere pokal-tradition at se tilbage på; man er gennemgående blevet ekspederet ud lige så snart modstanden er nået op på SPL-niveau, og Uniteds sidste pokalfinale ligger efterhånden fem år tilbage i tiden.
Indbyrdes opgør
Har jeg ikke lagt vægt på overhovedet da det er næsten 6 år siden, de to hold mødtes sidst. For dem der går op i den slags vil jeg dog gerne lige påpege, at det er 15½ år siden, at Partick sidst har slået Dundee United.
Skader og karantæner
Der er ingen karantæner hos de to hold.
Hos Partick Thistle er Jamie Adams (M - fast; udlånt fra Kilmarnock) ikke til rådighed da hans arbejdsgiver ikke ønsker at få ham cup tied. Desuden er Stephen McKeown (A - fast/indskifter) ude med en skade, og endelig er Craig Hinchcliffe (MM - reserve) ude med en knæskade.
Hos Dundee Utd. forventes Scott Robertson (M - fast/indskifter), Danny Cadamarteri (A - fast), Francisco Sandaza (A - har været ude hele sæsonen) og Lee Wilkie (F - fast når han er klar) alle fraværende med skader, ligesom det er blevet varslet, at den nysignede slovak Dusan Pernis (MM) vil få sin debut i denne kamp.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar