18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tips & Spilforslag

Paris SG - Lyon

Infokamp

Spiltip af Jens Bøye den

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Læs -anmeldelse
Betting tip

Der er 4 naturlige storhold i Frankrig: PSG, Marseille, Monaco og Lyon. Et møde mellem PSG og Lyon, hovedstadens hold og de seneste 4 (nu 5) års mestre, er naturligvis en stor begivenhed. Lidt ærgerligt, at omstændighederne gør dette opgør mindre betydningsfuldt.

Med 4 kampe tilbage har PSG 5 point op til den fjerdeplads, der giver en UEFA Cup-billet (og 7 point op til en CL-plads – urealistisk, med andre ord). Så holdet bør faktisk gå efter sejren. Det vil pariserne nok også gøre – også fordi modstanderen er Lyon, som jo er en værdig skalp. Det skal dog med, at PSG stadig er med i pokalturneringen (semifinale) og derigennem kan nå en Europa-billet.

Netop pokalen er ikke uvæsentlig i denne forbindelse. Semifinalen (mod Nantes) spilles nemlig d. 20., dvs, på torsdag, og man kan ikke afvise, at pariserne har i hvert fald et halvt øje rettet mod dén kamp. Samtidig har man kvartfinalen i benene. Den blev spillet i tirsdags (2-1 hjemme over Lille).

Men generelt har PSG formen med sig. I sidste uge fik man 1-1 i Lens, og de seneste 2 hjemmekampe har givet sikre sejre over så gode modstandere som Auxerre (4-1) og Bordeaux (3-1). (Sidstbnævnte var dog stærkt svækket).

PSG er 11-3-3 (32-15) på eget parisisk græs.

Trupnyt
Trup:
Letizi, Benhamou – Armand, Dramé, B.Mendy, Paulo Cesar, Pichot, Rozehnal, Yepes – E.Cissé, Dhorasoo, Landrin, M’Bami, C.Rodriguez – Bueno, Kalou, Pancrate, Pauleta

Mangler: Rothen (m – fast)

Udover venstrekanten Rothen kan PSG stille stærkeste hold. Man får Yepes tilbage til midterforsvaret – en markant forstærkning af defensiven.

Lyon blev mester lørdag aften, da Bordeaux tabte i Lille. Klubben, der i sidste weekend vandt 2-1 hjemme over Nice og i seneste udekamp slog Troyes med 1-0, kan ikke længere indhentes og har dermed vundet mesterskabet for FEMTE gang i træk. Imponerende.

En del malurt er dog dryppet i bægeret i den sidste tid. I forrige midtuge blev Lyon slået ud af Champions League af et lidt heldigt (i hvert fald ikke overlegent) Milan-hold, og i tirsdags tabte man en pokal-kvartfinale til Marseille. 1-2 (endda i Lyon).

Så hvad nu? Mesterskabet ER hjemme, og der er ikke mere at komme efter i denne sæson. Naturligvis vil man gerne vinde i Paris – og blive mester på en ordentlig facon. Men hvor meget vil man investere i det (og hvor meget har man festet lørdag aften på hotellet i Paris)? Hvis Lyon tager sig sammen, er der naturligvis tale om en formidabel modstander (Frankrigs bedste hold, såmænd :-)).

Tjah. Træner Houllier har til lejligheden udtaget HELE den professionelle spillerstab (24 mand). Alle skal have del i mesterglæden. Om det betyder en opstilling med en række reserver – eller de bare får lov at se til fra sidelinjen, det er svært at sige.

Det kan dog for resten nævnes, at angriber Carew forleden var i stor-skænderi med Houllier på træningsbanen. Det var dog nok bare en temperaments-ting i øjeblikket (måske er nordmanden frustreret over, at han har scoret meget få mål her i foråret), og det får næppe nogen indflydelse.

Trupnyt
Trup:
Coupet, Vercoutre, Hartock – Réveillère, Clerc, Diatta, Cris, Cacapa, Müller, Monsoreau, Berthod, Abidal - Clément, Pedretti, Juninho, Tiago, M. Diarra, Wiltord, Govou, F.Malouda - Carew, Fred, Benzema, Ben Arfa.

Mangler: Ingen.

Konklusion
Der er for mange usikre faktorer i denne kamp. Især er det uvist, hvor meget Lyon (der ER mester) gider kæmpe. PSG bør til gengæld kæmpe for sejren – mhp en UEFA Cup-plads; det er dog ikke top-nødvendigt for pariserne, man har også pokalen at tænke på. Og man skal ikke afskrive Lyons motivation – holdet vil sandsynligvis gerne gøre en god figur i hovedstaden.

HVIS Lyon stiller med en række reserver, vil der være værdi i et spil på PSG (Betsafe har ettallet til 2,80), men det sker sandsynligvis ikke.

Begge hold har i øvrigt en midtuge-pokalkamp i benene.

Chancevurdering: 36-33-31

Fremtidige tips

Ekspert Sudtirol-Bari
13 dec 15:00
Betvalue
1105%
1,70Betano
Ekspert Cesena-Mantova
13 dec 19:30
Betvalue
1105%
1,82Betano
Ekspert Genoa - Inter
14 dec 18:00
Betvalue
1103%
1,55Betano
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.