18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tabt
Tips & Spilforslag

Paris SG - Le Mans: 1

Spiltip af Jens Bøye den

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Chance (1-X-2)
60-25-15%
Betvalue
2108,6%
Spilbar ned til odds
1,67
Rigtig/forkert
Læs -anmeldelse
Betting tip

PSG er på vej opad efter at have fået has på hjemmebane-nervøsiteten. På eget græs har man vundet to klare sejre i træk, og med fuld trup bør man have gode chancer mod Le Mans der fortsat er mandefaldsramt. Holdet kan stadig spille fodbold, men det er mest på hjemmebane.

PSG (hjemme: 2-4-6, 13-16) har fået hanket op i spillet og resultaterne. Efteråret blev tilbragt i nedrykningszonen - pinligt for et storhold - men efter en god start på 2008, er pariserne oppe på en 12.plads. Dog kun tre point over stregen, så man slapper bestemt ikke af i hovedstaden. Truppen er alt for god til den ydmyge placering.

Den afgørende forskel på efterår og forår er hjemmebanen, for på udebane har PSG stort set hele tiden været dygtig. På eget græs vandt man derimod slet ikke i efteråret. Men i år har man hjemme vundet 3-0 over først Lens (der ugen efter slog Lyon med 3-0) og så Metz (bundhold).

Pudsigt nok er udebanestyrken til gengæld mindsket. I de seneste to kampe har man tabt 1-0 i Lorient og spillet 0-0 i Lille. I sidste weekend vandt PSG dog 3-1 ude over et sekundahold i pokalen.

Trupnyt
Alle stamspillere klare. Kun reserven Digard er skadet.

Angriber Pauleta vender tilbage til truppen efter en skadespause der holdt ham ude mod Lille og i pokalkampen. Og det er ikke uvæsentligt for Pauleta starter ganske vist typisk på bænken på udebane, men på hjemmebane er han som oftest i startopstillingen - og han er faktisk klubbens topscorer, med ni mål.

Med i truppen (men nok på bænken fra start) er også de brasilianske nyindkøb, midtbanemand Souza og angriber Everton.

Le Mans (nr 8) er gledet nedad i tabellen efter en skidt slutning på 2007 og en tilsvarende start på forårssæsonen. I år har man tabt 0-2 hjemme til Sochaux og 3-1 i Lille. For to uger siden vandt man dog 1-0 hjemme over Monaco, men monegaskerne spillede skidt, og Le Mans overbeviste ikke for alvor.

Dog også svært når man er mandefaldsramt.

I januar vandt Le Mans også 1-0 hjemme over Lyon i ligacuppen, i en kamp hvor man var heldig med ikke at tabe stort. Virkelig heldig. Og i sidste uge tabte man 1-0 i Bordeaux i den store pokalturnering.

Generelt er Le Mans klart bedre hjemme end ude hvor man ligamæssigt er 4-0-7 (15-22).

Trupnyt
Mangler: Romaric (midtbane; fast), Gervinho (angreb; fast), De Melo (angreb; fast; topscorer), Basa (forsvar; fast), Camara (forsvar; fast)

I forhold til de seneste kampe får Le Mans førstekeeper Pelé og midtbanemand Sessegnon tilbage. Især førstnævnte er en markant forstærkning, men holdet er stadig langt fra idealopstillingen. Fem stamspillere mangler, herunder topscorer De Melo, den rutinerede forsvarer Basa og den vigtige defensive midtbanemand Romaric. Jep, man vandt alligevel over Monaco, men spillet har generelt ikke været særlig godt mens man har været ramt af mandefald, og nu gælder det en udekamp hvor man typisk har det klart sværere end hjemme.

Fremtidige tips

Ekspert Monza-Carrarese
20 dec 15:00
Betvalue
1104%
1,60Betano
Ekspert Lazio - Cremonese
20 dec 18:00
Betvalue
1103%
1,65Betano
Ekspert Virtus Entella- Südtirol
21 dec 15:00
Betvalue
1105%
1,65Betano
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
4130%
5,00Unibet
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 7 kommentarer
Betvalue
5250%
5,00Betano
Ekspert Kongens nytårstale - nævnes
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
5152%
8,00Danske Spil
Ekspert Kongens Nytårstale
31 dec 18:00
Betvalue
3120%
2,00Betano
Ekspert Kongens nytårstale - nævnes
31 dec 18:00
Betvalue
4126%
6,00LeoVegas
Ekspert Kongens nytårstale nævnes
31 dec 18:00
Betvalue
5145%
4,84LeoVegas
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.