Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
PSG skal bare vinde
- Chance (over-præcis-under)
- 42-23-35%
- Betvalue
- 093%
- Spilbar ned til odds
- 2,20
- Rigtig/forkert
DERFOR SKAL DU FØLGE TIPPET
- PSG vinder gruppen med sejr her – sejrens størrelse er ligegyldig. Og der er en vigtig ligakamp på søndag mod Nice.
- PSG var målløs i lørdagens kamp i Montpellier. Kom frem til relativt lidt, og de chancer der trods alt blev skabt, blev brændt.
- PSG virkede heller ikke særligt veloplagt i offensiven i de foregående ligakampe (og de seneste 4 er alle gået under 4 mål).
- PSG fik kun 1-1 mod Arsenal i 1. gruppehjemmekamp og havde store problemer med at knække Basel i nr 2: Var heldig at vinde så stort som 3-0.
- Ludogorets vil nok spille defensivt i håb om 1 point (så kan Basel nemlig få 1 point mod Arsenal og stadig ikke overhale bulgarerne).
- Ludogorets spillede 1-1 i Basel og var målløs hos Arsenal. I seneste runde: 0-0 hjemme mod Basel.
- PSG-spilfordeler Verratti (savnet lørdag - skadet) har karantæne. Kollega Rabiot (stærk fremad, svag defensivt) og kreative Pastore: Stadig skadet.
- Holdnyt.dk nævner Ludogorets-næsttopscorer Marcelinho (scorede i weekenden) som tvivlsom pga en forstrækning.
DET SKAL DU HOLDE ØJE MED
- PSG fører gruppen og generelt vældigt stærk hjemme (sejr giver ca odds 1,17). Der kan være revanchelyst efter weekendens tab i Montpellier.
- Ludogorets tabte 0-6 hos Arsenal. Hvis pariserne er i hopla, kan de også uddele øretæver (de var i øvrigt bedre end Arsenal i begge møder).
- Bulgarerne (12 ligasejre i træk) kan dog godt bide fra sig – var tæt på at vinde hjemme mod Arsenal (der vandt 3-2).
- Der var også mange mål i Ludogorets-PSG i september: 1-3.
- Eftersom Ludogorets er bedre indbyres end Basel, er det ligegyldigt hvor meget bulgarerne taber med i Paris – hvis de taber.
- PSG burde have scoret i weekenden – havde ikke mange chancer, men både Di Maria og Lucas var alene med Montpellier-målmanden.
- I den anden ende gik der 3 mål ind! Især skidt spil af backs, målmand Areola – tager afløser Trapp mon over? – og midtbaneoprydder Krychowiak.
- PSG-midterforsvarer Marquinhos og midtbaneoprydder Motta (*) samt Ludo-venstreback Pimienta får karantæne i tilfælde af kort. Spares de?
Argumentpunkter i kursiv: De elementer jeg mener oddssætterne/markedet især overser/fejlvurderer.
(*) Motta er desuden skadestvivlsom (manglede i weekenden). En del taler for at usikre Krychowiak får lov til at starte igen.
ODDSET
Find spillet hos Bet365: Klik dig ind til kampen -> Antal mål – Asian -> Under 3.0,3.5
Spillet indebærer: Det samme som 3,25: Dvs fuldt odds ved 0, 1 og 2 mål, odds 1,5 ved 3 mål
Også værdi: 1,96 hos 888Sport og Unibet
Markedsoverblik: En toneangivende licensløs bookmaker har 2,04. Åbnede i 1,95 24. november og steg gradvist fra denne søndag til mandag til 2,05 før det faldt lidt igen
1X2
Kom gerne med input. Min fornemmelse siger mig at odds cirka 1,17 er for lidt for hjemmesejren, men betyder det at der er værdi et spil på Ludogorets? Jeg tvivler, men ved det ikke.
TRUPNYT
De vigtigste fravær & tvivl skulle være nævnt ovenfor.
Forventede opstillinger
Kommer jeg med tirsdag formiddag.
Kilder: holdnyt.dk, football365.fr, equipe.fr, uefa.com, psg.fr
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar