Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance
- 30%
- Betvalue
- 3111,9%
- Spilbar ned til odds
- 3,33
- Rigtig/forkert
To bookmakere: Udregn indsatsen
I dette spil bruges to bookmakere:
X: 0-0 til odds 8 hos Sportingbet: 46,67% af indsatsen
X: 1-1 til odds 7 hos Canbet: 53,33% af indsatsen
Benyt BetXperts oddsværktøj for at udregne indsatsen i tilfælde af ændrede odds: http://www.betxpert.com/odds-tools/halvgardering
Alternative spil og 1X2-chancevurdering
Kryds indeholder fin værdi (odds 3,25 hos Bet365, Ladbrokes), men da jeg forventer få mål (om nogen), finder jeg endnu mere værdi i en ciffertip-spekulation der ser bort fra fx 2-2.
Der er i øvrigt også værdi (omend ret lidt) i et asian handicap 0-spil på Paraguay, dvs med odds 1 ved uafgjort: odds 1,55 hos 188bet. Skulle kampen blive afgjort i ordinær spilletid, bliver det sandsynligvis af sydamerikanerne.
1X2-chancevurdering: 45-33-22
Dommer
Frank de Bleeckere, Belgien.
VM:
USA-Algeriet: 5 gule kort , 1 rødt (for 2 gule)
PARAGUAY
Nr 30 på FIFAs verdensrangliste
Paraguay kom til VM via en flot tredjeplads i den sydamerikanske kvalifikation (hvor det blev til sejr over både Argentina og Brasilien), men også med skader og tvivlsom kampform til nogle spillere, herunder angrebsstjernen Santa Cruz.
Mod Italien - selv et italiensk hold med tydelige offensive problemer (til gengæld med en godt kæmpende midtbane) - havde Paraguay da også problemer; spillede meget defensivt og tilspillede sig ikke ret mange chancer (gav dog heller ikke ret mange til Italien), trods stort løbearbejde og god fight af Valdez. Men det lykkedes at få 1-1. Midterforsvarer Antolin Alcaraz scorede et flot hovedstødsmål i første halvleg; i anden halvleg fik Italien fortjent udlignet (via en fejl af målmand Villar - der ellers stod ganske godt) efter fint pres. Også derefter pressede Italien på, mens Paraguay var tilfreds med uafgjort.
Mod Slovakiet foldede Paraguay sig mere ud og vandt særdeles fortjent 2-0 - i en kamp hvor sydamerikanerne var bedre i alle aspekter; de tillod slet ikke slovakkernes offensiv at komme til orde og var derimod selv farlige fremme. Ikke kun de 3 angribere (de arbejdede godt, men havde ikke så mange chancer mod et defensivt spillende slovakisk hold); midtbanen stødte godt med frem og leverede såmænd, ved Vera og Riveros, de to mål. Spillet var så godt at man kunne have ønsket sig at Paraguay havde været mere modig mod Italien; så var det måske også blevet til sejr i den kamp. En forskel var at stjernen Santa Cruz var fit for fight, og at man stillede i en 4-3-3-formation, hvor det havde været 4-1-1 mod Italien.
I tredje gruppekamp, mod New Zealand, blev tre normale startere sparet: Centreforward Barrios samt forsvarerne Bonet og Alcaraz (sidstnævnte fravær var lidt svært at forstå, mod de hovedstødsstærke kiwier - men det viste sig at skyldes en mindre skade; som han siden er blevet kvit), men man stillede trods alt med et stærkt hold - med Santa Cruz og Valdez fremme sammen med topscoreren i den portugisiske liga, høje Cardozo. Alligevel måtte Paraguay nøjes med 0-0. Som ventet var det meget begrænset hvad de hurtige, teknisk stærke og godt organiserede Paraguay-folk lod NZ komme frem til, men det var til gengæld også ret begrænset hvad Santa Cruz og co kom frem til i den anden ende.
Læs mere om Paraguay i BetXperts VM-Guide: http://www.betxpert.com/vm-2010/hold/paraguay
Trupnyt for Paraguay
Mangler: V. Caceres
Følgende misser en eventuel kvartfinale i tilfælde af gult kort mod Japan: Vera, Santa Cruz
Der skulle ikke være skadesproblemer. Men Victor Caceres - god fighter og fast starter på den defensive midtbane - har karantæne.
Bud på opstilling
Barrios
Santa Cruz - Valdez
Riveros - Barreto - Vera
Morel Rodriguez - Da Silva - Alcaraz - Bonet
Villar
JAPAN
Nr 45 på FIFAs verdensrangliste.
Japan kom til Sydafrika med det der lignede et hold i rigtig dårlig form. Efter en andenplads i Asiens VM-kvalifikationsgruppe 1 (efter Australien; Syd- og Nordkorea var i Gruppe 2), tabte Den Opgående Sols Land de sidste fire træningskampe op til VM med en samlet målscore på 1-9. Dog mod gode modstandere (Serbien, Sydkorea, England og Elfenbenskysten), og mod England var japanerne uheldige med 2 selvmål. Men alligevel, det så ikke godt ud.
Men da det gjaldt, så det bedre ud...
Til dels offensivt - omend det primært har været Honda der har vist tænder (til gengæld nogle særdeles skarpe af slagsen), sammen med kreative Matsui. Men især defensivt har Japan været solid.
Japan-Cameroun var i bund og grund en dødkedelig kamp. Camerouns opspil var fantasiløst, men Japans defensiv (målmand Kawashima havde dog et par problemer med at holde fast i den drilske Jubilani-bold, ligesom Souleymanou hos Cameroun) skal også have kredit for at gøre det svært for Eto'o og co. I den anden ende scorede Honda et flot mål (på opspil fra kreative Matsui), og CSKA-profilen viste i det hele taget god teknik og stor spil-intelligens.
Japan-Holland
Endnu en ret kedelig kamp. Et godt organiseret japansk hold gjorde det svært for et ret uoplagt hollandsk hold. Holland pressede dog (havde bolden i 61% af tiden) og vandt fortjent på et mål af Sneijder der satte bolden ind fra kanten af feltet. Derefter var japanerne tvunget til at satse offensivt, og de kom da også tæt på en udligning ved en enkelt lejlighed - samtidig med at de undgik at blotte sig alt for meget for hollandske kontraer.
Japan-DK
Bam. Bam. Efter 30 minutter stod der 2-0 til Japan - begge mål sat ind direkte på frispark. Først ved Honda fra højresiden, derefter ved Endo midt for mål. I begge tilfælde en blanding af god sparketeknik, held og dårligt målmandsspil (Thomas Sørensen stillede muren dårligt og reagerede desuden for langsomt).
Derudover var kampen kendetegnet ved to ting:
1. En stærk japansk defensiv der stort set kun gav een stor chance væk (som Jon Dahl Tomasson helkiksede på det skammeligste); derudover var der et opportunistisk Bendtner-spark på overliggeren langt udefra, og så var der straffesparket som Agger lidt heldigt fik tilkæmpet sig. Og så en del halv-tygget noget som keeper Kawashima (der fik revanche for sin usikkerhed mod Cameroun) tog sig af. Selv i luften kunne de høje danskere ikke sætte sig igennem.
2. En sprudlende Honda. Han drev gang på gang gæk med de danske forsvarere - og var da også manden bag japanernes tredje mål hvor han spillede sig selv fri med hælen og derefter serverede bolden på et sølvfad for Okazaki.
Læs mere om Japan i BetXperts VM-Guide: http://www.betxpert.com/vm-2010/hold/japan
Trupnyt for Japan
Der skulle ikke være skadesproblemer i den japanske lejr.
Følgende misser en eventuel kvartfinale i tilfælde af gult kort mod Paraguay: Abe, Nagatomo, Endo
Bud på opstilling
Okubo - Honda
Hasebe - Endo - Abe - Matsui
Nagatomo - Nakazawa - Tanaka - Komano
Kawashima
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar