Tabt
Tips & Spilforslag
Palermo - Inter: (AH: +1,0) 1
Spiltip af Perten
den
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2) inklusiv handicap
- 35-40-25%
- Betvalue
- 2106,5%
- Spilbar ned til odds
- 1,71
- Rigtig/forkert
Betting tip
Men Palermo er altså ikke en hvilken som helst modstander, især ikke hjemme på Sicilien, hvor de kun har tabt en enkelt af deres 5 hjemmekampe.
Begge hold må undvære et par spillere til aftenens kamp, men der er ikke decideret katastrofe-alarmer hos nogle af holdene...
PALERMO
Er at finde på 10. pladsen udelukkende pga. en dårlig udebanestatistik.
Hjemme: 4-0-1 10:5
Formen: 2-1-3 7:8
Seneste kamp for Palermo resulterede i et 0-1 nederlag i Torino mod netop Torino. Nocerino fik rødt kort i det 83. minut og det straffede hjemmeholdets Jürgen Säumel i det 88. minut.
I seneste hjemmekamp blev oprykkerne fra Chievo sendt hjem med et komfortabelt 3-0 nederlag. Den tidligere italienske landholdsangriber, Fabrizio Miccoli, åbnede scoringen på et straffespark som var begået mod Simon Kjær. Et kvarter senere i 1. halveg ville Simon Kjær så selv på måltavlen. Cavani lukkede kampen med sin 3-0 scoring til aller sidst i 1.halveg.
Trupnyt Palermo
Marco Amelia(1.Keeper) og Andrea Raggi(Forsvar - Mest på bænken) er begge skadede. Antonio Nocerino(Midtbane - Fast) afsoner karantæne grundet det røde kort mod Torino.
Fontana afløser Amelia i målet, hvilket han har gjort i de seneste 3½ kamp siden Amelia blev skadet. Ikke nogen kæmpe svækkelse som sådan. Fontana har masser af Serie A-kampe på samvittigheden.
Nocerino bliver afløst af Bresciano som er tilbage efter endt karantæne - var ikke med i kampen mod Torino grundet rødt kort i 2. halveg mod Chievo.
Mulig startopstilling
Fontana; Cassani, Carrozzieri, Bovo, Balzaretti; Migliaccio, Liverani, Bresciano; Simplicio; Miccoli, Cavani
INTER
Ligger ikke overraskende på 1.pladsen, á point med Den Gamle Dame fra Torino.
Ude: 3-2-1 11:5
Formen: 4-2-0 10:3
Inter måtte i deres seneste kamp igen helt frem til tillægstiden for at få de 3 point i hus. Det skete da et godt kæmpende Udinese-mandskab var på besøg. Men 1-0 blev det altså takket være Julio Ricardo Cruz´ scoring i de døende sekunder.
I den seneste udekamp var det Ivan Córdoba der i de døende sekunder fik hevet de 3 point i hus for Inter. 3-2 blev det efter at Inter endda havde været foran med 2-0.
Trupnyt Inter
Adriano(Angriber) mødte for sent op til træning i ugens løb, og det er endnu uvist om træner Mourinho tager ham til nåde.
Luis Figo(Midtbane), Luis Jimenez(Midtbane), Christian Chivu(Forsvar), Nelson Rivas(Forsvar) og Hernan Jorge Crespo(Angriber) er alle ude med skader.
Jimenez, Rivas og Figo har været ude det meste af sæsonen, Crespo er reserve og Adrianos rolle kan jeg ikke rigtig blive klog på - spørgsmålet er om der overhovedet er nogen der kan det. Men Mourinho havde proklameret at han skulle starte inde i denne kamp, men grundet den manglende disciplin, så er det noget usikkert nu.
Men alt i alt, så er Inter heller ikke særlig hårdt ramt til denne kamp da deres trup er ufattelig bred.
Mulig startopstilling
Julio Cesar; Maicon, Cordoba, Samuel, Maxwell; Zanetti, Cambiasso, Vieira, Stankovic; Ibrahimovic, Cruz.
OPSAMLING
Hjemmestærke Palermo får her besøg af de seneste par års dukse fra Inter af. Jeg vil tillade mig at kalde det for et topopgør/stormøde, idet at Palermo er uhyggelig stærke hjemme på Sicilien samt at de har en på papiret meget god teknisk trup, som kan volde de fleste hold store kvaler.
Palermos fans, og ikke mindst deres karismatiske præsident, Maurizio Zamparini, kræver minimum 1 point i denne svære hjemmekamp. Derfor er det selvfølgelig ikke nogen garanti for point, men Palermo har bestemt noget at have forventningerne i, især når man ser på deres offensive kvaliteter.
Palermo har for vane at skabe nogle fabelagtige angribere som tilhører den absolutte verdensklasse. Først var det den gode Luca Toni, som nu spiller i Bayern München. Så var det brasilianske Amauri, som nu slår sine folder i Juventus, og nu tyder det på at næste skud på stammen bliver Cavani som blot er 21 år. Den uruguayske angriber har indtil nu nettet 4 gange i 10 kampe, hvilket er godkendt.
Det bliver bestemt ikke nemt for Palermo, men jeg ser rigtig fine muligheder for at de får point i aften, og Asian +2 til odds 1.90 er fuldstændig skudt ved siden af synes jeg.
STATISTIK
Inter har i deres seneste 3 sæsoner(Incl. denne) vundet 4 udekampe med 3+ mål:
19.10.2008 Roma 0-4 Inter
29.09.2007 Roma 1-4 Inter
10.12.2006 Empoli 0-3 Inter
25.02.2007 Catania 2-5 Inter
Antal udekampe i denne periode: 44
Palermo har i deres seneste 3 sæsoner(Incl. denne) kun tabt 1 hjemmekamp med 3+ mål:
27.01.2007 Palermo 0-3 Lazio
Antal hjemmekampe i denne periode: 43
Indbyrdes opgør
16-03-2008 Inter 2-1 Palermo
28-10-2007 Palermo 0-0 Inter
15-04-2007 Inter 2-2 Palermo
26-11-2006 Palermo 1-2 Inter
21-01-2006 Inter 3-0 Palermo
10-09-2005 Palermo 3-2 Inter
30-01-2005 Palermo 0-2 Inter
18-09-2004 Inter 1-1 Palermo
Inter har 1 gang vundet med 3+ mål, men det var hjemme i Milano.
Uden tvivl weekendens bedste spil, hvis man spørger mig.
Alternativt spil: Inter med præcist 2 mål til odds 5.50 hos Paddypower. Det giver, ifølge min cv, en svimlende bv på 192.5% - Min tro på at Palermo får point/max taber med 1 er dog så stor at jeg vælger dette bet med mindre bv - men dog stadig et en bv.
Derudover også Palermo Asian 0:0 til 3.47 hos 5Dimes
Palermo 2 - 2 Inter
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar