18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tips & Spilforslag

Palermo - Atalanta: 1

Stadio Renzo Barbera

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Gæsterne fra Bergamo er dybt involveret i kampen om at undgå nedrykning, og ligger pt. under stregen med tre points op til Bologna på den anden siden. De skal snart have en sejr, men det bliver svært i udekampen på Sicilien, hvor hjemmeholdet ikke har tabt i denne sæson.

Hjemmeholdet er i god form, og har vundet tre af de seneste fire kampe. CL kvalifikationen er stadig en mulighed, men det kræver også en sejr over et bundhold som Atalanta. Muligheden er bestemt til stede, og 188bet giver 1,85 for 1-tallet hvilket der er fin værdi i. Jeg ved at der endnu er nogle dage til at kampen spilles, men jeg forventer at oddset på Palermo-sejren ryger ned.
Chance (1-X-2)
60-25-15%
Betvalue
3111%
Spilbar ned til odds
1,67
Rigtig/forkert
Læs -anmeldelse
Betting tip
Palermo
Hjemme: 5-4-0 (13-7)
Sicilianerne fik 1-1 i den svære udekamp mod Sampdoria, der som Palermo endnu ikke har tabt hjemme i denne sæson. Dermed fik de en god start på 2010, og fulgte godt op på de tre sejre som de fik i de sidste kampe i 2009. Hjemme mod Siena og Cagliari vandt de hhv. 1-0 og 2-1, mens Milan blev besejret 2-0 på San Siro.

Præsident Zamparini drømmer stadig sødt om CL deltagelse, hvilket han efterhånden har gjort i nogle år nu. Pt. ligger Napoli på den adgangsgivende fjerdeplads med 30 points, men Roma, Parma, Fiorentina, Bari og Palermo er lige i hælene. Det er længe siden at Serie A har været så tæt som i år, og det siger noget om hvor lige holdene ligger, når der kun er tre points fra Napoli på fjerdepladsen til Palermo der ligger som nr. 9. I længden tror jeg dog ikke på at hold som Bari og Parma gør sig gældende i den sammenhæng, men Palermo kan godt udfordre de andre.

Sicilianerne er et stærkt hjemmehold, og selvom de ikke vinder deres kampe med en helt masse mål, lukker de altså heller ikke mange ind i den anden ende. De har et af rækkens bedste forsvar, hvis statistik kun spoleres af 3-5 nederlaget ude mod Inter tidligere på sæsonen. Fire-back kæden er efterhånden godt sammentømret, og styres med hård hånd af Kjær/Bovo duoen der efterhånden har spillet mange kampe sammen. Det skal holdes op imod, at Atalanta har Serie A's næstdårligste angreb, der kun har scoret 15 mål i 17 kampe. Gæsterne får svært ved at true Palermos defensiv i denne kamp, og jeg tvivler på at de selv holder buret rent.

Hjemmeholdet kan stille i næsten stærkeste opstilling. Kun den offensive Bresciano mangler, men bænken er så bred at han trods alt kan erstattes. Ellers er alle mand klar, og jeg forventer denne opstilling: Sirigu-Cassani, Kjær, Bovo, Balzaretti-Nocerino, Migliaccio, Liverani, Simplicio-Miccoli-Cavani

Atalanta
Ude: 2-1-5 (71-3)
Gæsterne har i denne sæson været en enorm skuffelse, og mangler i den grad en angriber som Floccari, der forlod dem i sommerpausen. Han scorede en del mål for dem i sidste sæson, og i midtugen scorede han to mål i sin debutkamp for Lazio. Holdets topscorer er Tiribocchi og han har gjort det godt, men han her mere eller mindre alene om at være farlig. Sidste års topscorer for Cagliari, Robert Acquafresca, er gået helt i stå, og har kun scoret et enkelt mål…..på straffespark. Veteranen og anføreren Doni er gået helt i stå, og har været skadet men kom dog ind i kampen mod Napoli.

Midtugekampen mod Napoli blev tabt med 0-2, og det uden at Atalanta kunne stille en masse op. Gæsterne kom foran efter fem minutter, og selvom hjemmeholdet forsøgte med sporadiske angreb, var gæsternes sejr ikke rigtigt i fare. Atalanta spiller ikke som et hold der tror på det, og det kan komme til at koste på Sicilien. Før vinterpausen, spillede de 1-1 hjemme mod Inter (men fik først udlignet da Sneijder blev udvist), tabte 0-2 ude mod Fiorentina og 1-2 hjemme mod Roma. De hentede dog en 2-0 sejr i Siena, men har også fået klø på 2-5 hjemme mod Juventus og 0-3 ude mod Cagliari.

Skal de have en chance mod Palermo, skal de score mindst et mål da hjemmeholdet sjældent forlader banen uden at score. Det kan de også få svært nok ved, da deres angreb er ualmindeligt svagt. Defensivt står det heller ikke for godt til, og eftersom de kun har holdt buret rent i to kampe i denne sæson (mod bundholdene Siena og Catania), tyder det på at Coppola kommer til at hente bolden ud af sit mål en eller flere gange på søndag.

Gæsterne er ramt af karantæner i forsvaret og på midtbanen. I den bagerste række mangler Bianco som ellers er fast mand, mens Padoin mangler på midtbanen. Begge er ude med karantæne, mens Madonna og Baretto begge mangler på midten, dog med skader. Det giver færre muligheder for at blande kortene, og er alt andet lige en svækkelse. Atalanta kan stille således op: Coppola-Garics, Talamonti, Peluso, Bellini-PintoDe Ascentis, Guarente, Ceravolo-Tiribocchi, Acquafresca

Fremtidige tips

Ekspert Monza-Carrarese
20 dec 15:00
Betvalue
1104%
1,60Betano
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
4130%
5,00Unibet
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 7 kommentarer
Betvalue
5250%
5,00Betano
Ekspert Kongens nytårstale - nævnes
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
5152%
8,00Danske Spil
Ekspert Kongens Nytårstale
31 dec 18:00
Betvalue
3120%
2,00Betano
Ekspert Kongens nytårstale - nævnes
31 dec 18:00
Betvalue
4126%
6,00LeoVegas
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.