Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2) inklusiv handicap
- 55-0-45%
- Betvalue
- 2107,3%
- Spilbar ned til odds
- 1,82
- Rigtig/forkert
Dansk Pokalturnering, Otterup
Alt peger på en GOG sejr i morgendagens opgør på udebane mod Otterup, men at sejren skulle komme over 10,5 mål er i mit objektiv ikke en 50/50. Umiddelbart vil jeg vurdere at linjen er lagt et niveau for højt da GOG i sidste sæson kun formåede at vinde med henholdsvis 6 og 9 mål samtidig med at Otterup har forstærket truppen siden da.
For spillet
- De 2 seneste opgør i sidste sæson vandt GOG med kun henholdsvis 6 og 9 mål.
- Otterup har forstærket sig sidenhen med Lasse Larsen og Ulrik Eggert.
- GOG skal blot bruge en sejr og har intet mål efter storsejr.
- GOG har i de seneste træningskampe kun scoret 26 mål trods at de var TMS Ringsted overlegne.
- Otterup vil elske at drille den fynske storebror i dette lokalopgør.
Imod spillet
- GOG har et langt bedre hold end Otterup.
- I Cup kampe kan der blive eksperimenteret ved høje føringer
Noter
Det kan sagtens tænkes at hvis GOG har en solid føring efter 1. halvleg at man, ligesom i træningskampene, fra trænerens side vælger at spare flere af profilerne såsom Kasper Jørgensen, Lars Hald, Snorri og Lasse Kronborg.
Yderligere kan der fra begge holds side tænkes i at undgå skader før de forskellige opstarter i turneringen. Ingen af holdene har specielt meget fokus rettet mod Pokalturneringen da ingen af dem forventer at kunne kvalificere sig til Final4 alligevel.
Kilder
http://www.otterup-hk.dk/index.php/klubben/27-elite/eb-nyheder/156-ohk-forstaerker-truppen
http://www.gog.dk/88-gog-vandt-over-lemvig.html?caction=idetail&itid=44
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar