Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2) inklusiv handicap
- 34-32-34%
- Betvalue
- 1104,3%
- Spilbar ned til odds
- 2,00
- Rigtig/forkert
Bør man automatisk være favorit i næste kamp, hvis man netop har vundet 5-0? Også selvom man skal udenbys til fremmed græs, hvor man hele sæsonen har haft svært ved at score? Tilmed en udebane hvor man ikke har vundet i en gældende kamp på denne side af 2010. Det mener jeg ikke - og derfor tror jeg der er værdi i US Orléans, når de tager imod AJ Auxerre?
Derfor skal du spille den
- Auxerre har ikke besejret Orleans i deres seneste fem ligaopgør. Tværtimod har Orleans vundet de sidste to. Holdene mødtes senest d. 18. august.
- Faktisk har Auxerre ikke vundet i Orleans i al den tid, jeg har været i stand til at finde tilbage til (hvilket er til og med 2011). Omvendt har de dog heller ikke tabt i Orleans, hvor de har spillet uafgjort. Nederlagene er kommet på hjemmebane.
- Auxerre er ligaens tredje dårligste udehold - og de har især haft problemer med at score på udebane.
- Orleans har i indeværende sæson endnu ikke tabt en hjemmekamp til et dårligere rangerende hold.
- Orléans kom fint igen fra nederlaget til rækkens suværene tophold, Reims, og sikrede sig i den seneste runde et flot 1-1 resultat ude mod AC Ajaccio (nr. 3). Det bør give fornyet tro på tilværelsen, og flere spillere såvel som manager, Didier Ollé-Nicole, har været ude og italesætte Auxerre-kampen som en oplagt mulighed for at påbegynde en god resultatmæssig periode.
Det skal du holde øje med
- Auxerre er kommet godt fra start her i forårssæsonen. Først med 1-1 hjemme mod Le Havre (rækkens nr. 5) og dernæst en knusende 5-0 sejr over Niort (nr. 11) også på hjemmebane. Selvtilliden må være stor.
- Orléans har haft det svært - særligt ved at score på det seneste. Kun fire mål er det blevet til i løbet af de seneste seks kampe. Ser man bort fra sidste spillerunde og henover hele sæsonen er Orléans og Auxerre dog mere eller mindre lige målfarlige. Samtidig er langt størstedelen af Orléans' mål er blevet scoret på eget græs.
Argumentpunkter i kursiv: De elementer som jeg mener markedet/bookmakerne især fejlvurderer.
Oddsudvikling
Siden udbud har Orléans og Auxerre ligget mere eller mindre lige med udeholdet som en smal favorit. I mine øjne er de to meget jævnbyrdige. Af de ovenfornævnte grunde deler jeg ikke bookmakernes, men i særdeleshed markedets favorisering af Auxerre. Her til formiddag (fredag/kampdag) er oddset gået yderligere i Auxerres retning og differencen er nu så stor, at der er opstået værdi i hjemmeholdet. Derfor dette spil imod markedet.
Trupnyt
Orleans:
Har en skades- og karantænefri trup. Har udtaget de samme 18 spillere, som i tirsdags sikrede uafgjort på Korsika.
Auxerre:
Auxerres Yaya Sané (forsvar, fast) vender tilbage fra en fire ugers skadesperiode. Det er tvivlsomt, hvorvidt han er klart til at starte. To breddespillere vender ligeledes tilbage, men jeg forventer ikke, at nogen af dem får at starte kampen her.
Ludovic Obraniak (offensiv, fast) og Ivan Firer (angriber, fast) er fortsat ude, ligesom de har været i tre uger nu. Og Ibrahim Sanagre (angriber, indskifter) er meldt ude for anden kamp i træk.
Chancevurdering
34 - 32 - 34
Alternative spilmuligheder
1-tallet lige på er én mulighed.
1X til 1,60 ligeledes hos bet365 er en anden.
Kilder
transfermarkt.com, francefootball.fr/ligue-2 samt klubbernes respektive hjemmeside.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar