18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tabt
Tips & Spilforslag

Örgryte - Brommapojkarna: 2

Spiltip af John Hansen den

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

5-0 sådan endte det sidste Örgryte havde besøg af Bromma, men meget vand er løbet i åen siden og i dag er Bromma favorit mod jumboen uden point. Siden sidste år er keeper Coe blevet skadet i Örgryte og da man ikke stoler på sin 2. målmand Stenman, der lukkede 5 mål ind i premieren, har man lånt gode gamle Bengt Andersson som nu er blevet 42 år og som stoppede med topfodbold i 2007 (mester med IFK i 2007) og siden har spillet regional fodbold langt fra rampelyset, SIDSTE NYT ER AT HANS LICENS IKK ER GÅET I ORDEN, derfor bliver det Stenman på mål. Bromma fortsætter med at imponere og forsvaret er stadig bundsolidt. Jeg tror Örgryte får svært ved at komme til chancer og med farlige folk som Guterstam og Runnemo og et notorisk elendigt Örgryte forsvar med eller uden Andersson, ja så skal pojkarna nok få deres chancer.
Chance (1-X-2)
28-28-44%
Betvalue
2105,6%
Spilbar ned til odds
2,27
Rigtig/forkert
Læs -anmeldelse
Betting tip
ODDS (1X2):

1: 3,30 Pinnacle
X: 3,30 Unibet
2: 2,40 mange steder

ÖRGRYTE:

6 nederlag ud af 6 mulige !! Senest fik kom man dog på måltavlen da man tabte 1-2 til Trelleborg, ja man kom endda foran…. på et selvmål (selvfølgelig)!!!! Dermed har holdet kun scoret 1 regulært mål og det var i premieren som man tabte 1-5. Netop i den kamp stod Stenman på mål (udlånt fra IFK) og han lukkede 5 mål ind siden har Coe vogtet målet, men er nu skadet og da man ikke synes Stenman skal have en ny chance ja så har man hentet Bengt Andersson på en 3 måneder kontrakt (også tidligere IFK) og med sine 42 år er det ikke rutine han mangler, men 2 år som målmand i en meget sekundær række kan umuligt være det bedste udgangspunkt og dertil kommer naturligvis det manglende kendskab til holdkammeraterne. Som om det ikke var nok så er det vakkelvorne forsvar også uden den faste forsvarer Leina pga karantæne.

TURPNYT: ÖRGRYTE

Bengtson kommer alligevel ikke på mål da hans spillerlicens ikke er gået i orden, så det bliver Stenman i målet. Det ser ud til at der til aftenens kamp bliver rokeret voldsom rundt på tropperne i et forsøg på ænre på tingenes tilstand.

Karantæne: Leinar (f-fast)

BROMMA:

Forhåndsfavoritten til nedrykning fortsætter med at imponere og senest spillede man mod selveste guld favoritterne fra Elfsborg og her var man faktisk lidt uheldige med "kun" at få uafgjort. Holdet har været kendetegnet af et meget solidt forsvarsspil krydret med et par skarpe herrer i front nemlig Runnemo og Guterstam. Som sagt tabte man i august med 0-5 da begge hold spillede i superettan og det har man nok ikke helt glemt og man får ikke bedre mulighed for revanche end netop nu og med det forsvarsspil holdet har vist og den giftighed de forreste folk har, ja så bør der ligge 3 point her.

TRUPNYT: BROMMA

Stort set ingen ændringer siden sidst

KArantæner: ingen

Fremtidige tips

Ekspert Atalanta - Cremonese
9 feb 18:30
Betvalue
2108%
1,75Betano
Ekspert Vejle Boldklub - Fredericia
9 feb 19:00
Betvalue
2108%
1,98Betano
Ekspert AGF - OB
9 feb 21:00 4 kommentarer
Betvalue
2108%
1,70Danske Spil
Ekspert Tottenham - Newcastle
10 feb 20:30
Betvalue
1104%
1,80Betano
Ekspert F.C. København - Viborg
11 feb 19:00
Betvalue
1105%
1,70Betano
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.