Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2)
- 61-27-12%
- Betvalue
- 1100,7%
- Spilbar ned til odds
- 1,64
- Rigtig/forkert
OBS: Spillet går på at ÖHK fører efter 1. periode!
Der er fuldt program i den næstbedste ishockey række i Sverige, og her har jeg fundet et par spil. Det første er mellem Örebro og Troja/Ljungby. Kampen spilles på Berhn Arena, Örebro's nye arena til denne sæson hvor de indtil videre har vundet begge deres kampe. De møder Troja/Ljungby der hører til i bunden af rækken, og som ikke får mange point ude.
Örebro
De ligger nummer 3 i rækken med 18 point for 8 kampe. Deres målscore er på 22-15. Jeg synes det er rigtig flot at de ligger nummer 3, da de har spillet hele 6 udekampe i denne sæson. Det skyldes at deres nye hal, Berhn Arena skulle blive færdig. Det er en fantastisk hal, den gamle mindede slet ikke om et sted hvor man spillede ishockey. Spillerne er glade for den, og de har altså også vundet deres to opgør hjemme i denne sæson. Dette er gået ud over Almtuna og Rögle, begge hold der hører til i den bedste halvdel.
Jeg har ikke kunne finde nogle skader blandt Örebro spillerne, men hvis jeg finder ud af det, så skriver jeg det selvfølgelig imorgen, lige som jeg gjorde sidst i opgøret mellem Malmö og Oskarshamn.
Troja/Ljungby
Overraskede sidst ved at slå Malmö med 4-2. De har vundet deres sidste 3 kampe. Sejren over Rögle var også meget flot. De ligger på en 9. plads med 12 point og en score på 21-22. De har 1-2 ude i år. De har tabt til Oskarshamn og Almtuna, begge gode hjemmehold, hvis de slog et Rögle der er lidt kriseramt for tiden, bl.a. efter deres træner blev nødt til at sige op pga. sygdom! Deres spil bygger meget på kontra, og en hurtig igangsætning. Derudover har de også 2 målmænd, der har en redningsprocent lige over 90%.
Jeg har heller ikke fundet nogle skader fra Troja/Ljungby.
Konklusion
Jeg tror at Örebro fortsætter deres gode hjemmebanestime og vinder denne kamp med 2-3 mål. Jeg ser dog ikke værdi i handicapspillene, men i stedet dette spil på første periode, da jeg mener at de bør komme godt ud fra start og vise publikum at de regerer i den nye hal.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar