18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tips & Spilforslag

Odense Bulldogs - Copenhagen Hockey: 2

7,00Bwin
Spiltip af Kellogs den

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Chance (1-X-2)
68-17-15%
Betvalue
1105%
Spilbar ned til odds
6,67
Rigtig/forkert
Læs Bwin-anmeldelse
Betting tip

Endnu et ordenligt langskud fra min side af, og igen igen på Copenhagen, fristes man vel til at sige!? I fredags lykkedes det, efter flere forsøg, at fange et stort odds på bundproppen, da de (ganske fortjent) slog de danske mestre fra Herning med 6-5, efter et drama uden lige.

Jeg vil give dem 15 % chance for at vinde dagens kamp i ordinær spilletid, og det er altså nok til at man kan finde værdi hos Bwin...

Copenhagen sagde sidste uge farvel til 3 af de udlændinge man havde haft på prøve. Mine kilder på klubbens kontor og DR sporten havde hver sin mening om hvorfor de blev sendt hjem, men jeg ved nu godt hvem der talte sandt. 

En af mine teorier bag mit spil på CPH i fredags var at de unge talenter i klubben nu ville blomstre op, med udsigten til masser af spilletid, på et mandskab som de fleste allerede har afskrevet. Også kaldet "Rødovre effekten".

Jeg skal lige love for at det var det der skete. Christian Vaagensøe leverede bla. 5 assists, og sammen med Rosenthal og en velspillende Bret Jäger i målet, var de arkitekterne bag overraskelsen!

Udover en stor samling talenter så indeholder truppen altså stadigvæk adskillige erfane klassepillere efter min bedste mening, og det var tydligt at hele holdet rykkede sammen, da Herning blev slået i fredags.

Det jeg prøver at forklare er faktisk at jeg ikke ser holdet som svækket, efter de 3 arrogante udlændinge blev sendt hjem. Det kan sagtens vise sig at være et af de klogeste træk jeg længe har set, da man sparer en hel masse penge, samt har fået sig en trup hvor alle mand nu gider kæmpe og arbejde for hinanden!

Alle mand er klar til kamp idag!

Odense har været sæsonens største overraskelse for de fleste, tror jeg. De indtager en flot 2 plads med hele 32 point for 16 kampe. De har langt om længe fået spillet et slagkraftigt mandskab sammen, og høster nu frugterne af mange års koncentreret arbejde. 

Defensiven har ikke været så stærk på det seneste, men med deres skræmmende effektive offensiv, har dette ikke fået nogen betydning. 

Der er ingen tvivl om at Odenses offensiv gerne skal spille lidt under niveau idag, hvis det her spil for alvor skal have en chance for at gå hjem.

Odense er dog ikke urørlige, og besidder ikke samme klasse som Sønderjyske. Der er af og til store udsving i deres spil, og derfor synes jeg der er begrundet håb om at CPH via endnu en pragtpræstation, kan hente en sejr idag

Vigtigst af alt er motivationsfaktoren. CPH vil være 120 % motiveret til dagens kamp, det er jeg slet ikke i tvivl om. Vi kan så håbe på at Odense kan få lidt problemer med deres motivation, hvilket ville være helt forståeligt. Ingen havde forventet at de skulle ligge på en sikker 2 plads efter 16 spillerunder, og de kan godt blive ramt af en farlig tilfredshedsfornemmelse, som er set adskillige gange i dansk hockeys historie, for andre hold.

Reelt set har det jo ingen betydning for dem om de skulle tabe dagens kamp, hvorimod CPH skal ud og have point hele tiden, efter deres dårlige start!

Claus Eriksen (forward) og Nicklas Dabbagh (reserve keeper) er ude til dagens kamp. Hvis ikke de nye førstekeeper Erwins Moutukovs (Og ja det hedder han) har en god dag idag, så har man altså kun den 15 årige Nicolai Lærke, at sende ind!

De 15 % kommer sig altså primært fra en tro og et håb om at CPH vil levere endnu en brandkamp, hvor alle mand vil give sig 120 % hele kampen. Samtidig skal Odense ikke spille helt op til deres topniveau, og troen bygger jeg altså på at de KAN komme til at spille for arogant og med for stor selvtilfredshed.

De seneste 2 sejre på 3-2 over AAB og Herlev har kampen ligget og vippet, men med topholdets held og tur i den, er det altså faldet ud til fynboernes fordel...

Velkomstbonus
Bwin
Omsætningskrav
0x
Min. Odds
0.00
Min. Bonus
100 kr
Anmeldelse
Back up-spil op til 1000 DKK
Omsætningskrav: Bonus fungerer som et refunderingstilbud, hvilket betyder, at hvis du fx placerer et væddemål på 1.000 kroner og taber, så vil du modtage 1.000 kroner som et freebet uden omsætningskrav.
Yderligere vilkår

Dette tilbud gælder kun for nye kunder. Registreringsbonus kampagnen kører fra kl. 0:00 (CET) d. 24.03.2025 til 23:59 (CET) d. 31.12.2026

Regler og vilkår:  Vi henviser til Bwin hjemmeside for samtlige gældende vilkår og betingelser for denne bonus.

Fremtidige tips

Ekspert Monza-FC Sudtirol
8 dec 15:00
Betvalue
1105%
1,57Betano
Ekspert Los Angeles Chargers - Philadelphia Eagles
9 dec 02:15 1 kommentar
Betvalue
1105%
1,85LeoVegas
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.