OB - Horsens
Infokamp
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
"Pointforskellen mellem os og Horsens er tre, og hvis Horsens vinder, er den selvfølgelig seks." Logik for såvel perlehøns som Lars Olsen, men udsagnet her siger meget om, at OB, søndag, er nødt til at sætte alt på et bræt, for ikke at miste yderligere terræn i toppen.
En sejr til OB i søndagens opgør, er da også oplagt: Sidst de to hold mødtes, sad OB på ALT, og førte 3-1 indtil 10 min før tid; den missede UEFA Cup kvalifikation har givet mulighed for fuld fokus på SAS-ligaen, og sidst er denne kamp af ekstremt stor værdi; både pga af de 3 point, der er på spil, og så ydermere, fordi præstationen i denne kamp, vil være udslagsgivende for en skarp vurderingen af OBs efterår - accepteret eller ej? Dette er et enormt incitament, hvorfor jeg vurderer, at OB vil give den ALT imod ACH på søndag...
Men der kan ikke argumenteres for et spil på OB, idet flere usikre forhold har sin tilstedeværelse i forbindelse med dette opgør:
Ikke mindre end seks OB'ere har været på landsholdsopgaver i den forløbne uge, hvoriblandt anfører, Ulrik Laursen, vendte tilbage til Ådalen med en skade. Blandt disse seks var hele OBs fire-back-kæde, af hvilken grund, man kunne forestille sig et lidt træt og sløvt OB-forsvar, hvilket er meget farligt overfor efterårets helt store overraskelse: AC Horsens. For placeringen som nummer fire er fuldt ud berettiget og det er slet ikke utænkeligt, at ACH's dynamiske offensiv, vil volde et lidt langsomt - og skades- og karantæneramt - OB-forsvar store problemer.
Odds (lørdag kl. 15.42)
1: 1,80 (William Hill)
X: 3,75 (Ladbrokes)
2: 5,25 (188Bet)
Bookmakerne har udarbejdet en chancevurdering på ca:
54-27-20%, og jeg kan kun tilslutte mig denne cv, for pga af OBs bedre individuelle kvaliteter, er de helt klare favoritter, men de spiller altså mod et hold, der godt kan bide fra sig.
Altså kan jeg kun opfordre til at holde nallerne væk fra dette spil!
AC Horsens formåede, i sidste runde, at rive en lidt snæver sejr hjem over Lyngby. ACH har været relativt stabile i deres præstationer, men flere af deres seneste resultater peger på en dykkende formkurve - især var nederlaget til Næstved, i pokalen, én, der sved!
ACH rejser til Fionia Park med stor agtelse for modstanderen, og dømt på udmeldingerne fra klubben, forventer de sig ikke det helt store af søndagsopgøret.
Forventet startopstilling:
Søren Jochumsen
Per Gade - Mads Rieper - Kenneth E. Pedersen - Martin Halle
Anders Nøhr - Henrik Hansen - Janus Drachmann - Søren Friis
Macena - Lawan
Omvendt er OB klar i mælet: "Vi er et bedre hold", er den kontante udmelding fra Lars Olsen, der er overbevist om, at OB trækker det længste strå.
Der har på det seneste været stor furore omkring kontroversielle Areks kontroversielle udtalelser, der har foranlediget sportsdirektør, Kim Brink, til hele to gange at give råt for usødet, og i to pressemeddelelser, sætte Arek på plads. Det vides ikke, om han starter inde, gør han ikke det, er han ifølge eget udsagn en færdig mand i OB. Men 2. Målmand, Anders Lindegaard, skulle være en formfuldent afløser, - en svækkelse ville det dog utvivlsomt være, såfremt Arek ikke fik starttilladelse.
Forventet starter:
A. Lindegaard/Onyszko
Helveg - Anders MC - Chris Sørensen - Søren Jensen
Peter Nymann - HH - Morten Bisgaard - Jonas Borring
Mads Timm - Bengt Sæternes
Trupnyt:
(Ikke så lidt:)
I indledningen nævner jeg Ulrik Laursens skade, men her skrabes kun lige overfladen, for OB har store problemer på skadesfronten, som kan mønstre: Ulrik Laursen (forsvar - fast), Bechara (midtbane - f/r), Johan Absalonsen ((hængende angriber - fast)(tvivlsom)), Anders K. Jacobsen (alias AK47 - angriber - reserve) og Jan Tore Ophaug (back - reserve). Desuden er Jonas Troest (forsvar - "fast") ude med en karantæne.
I ACH har man da også sine problemer: Kasper Klausen (midtbane - f/r), Steffen Lauser (midtbane - reserve), Magne Sturød (midtbane f/r) og Bosun Ayeni (midtbane - reserve) er alle ude. ACH har ligeledes én karantæneramt, i form af Thomas Kortegaard (midtbane - fast).
OB har aldrig tabt til AC Horsens, og gør de i denne weekend, ser det sort ud i Ådalen; det tvivler jeg imidlertid på, og giver OB over 50 % chance for at trække sig sejrrigt ud af dette opgør. Men lad os nu se.. ACH kan altså også spille fodbold!
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar