OB - FC Midtjylland: 1
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2)
- 60-25-15%
- Betvalue
- 1105%
- Spilbar ned til odds
- 1,67
- Rigtig/forkert
På Fionia Park spilles her en særdeles vigtig kamp. Trediepladsen i ligaen udløser i denne omgang ikke adgang til Europa (da Brøndby ikke nåede pokalfinalen), men derfor er denne placering ikke ligegyldigt. På trods af at fodbold er, og bliver, forretning, så er det ædle metal fortsat en eftertragtet vare. OB ligger i øjeblikket med to point ned til Viborg, som har en vanskelig hjemmekamp mod FCK, og en sejr her giver gode forudsætninger for at bronzen tager en tur til Fyn. FC Midtjylland har for længst udspillet sin chance i denne sæson, og denne kamp er dermed uden betydning for ulvene.
OB
I Odense har man haft et særdeles godt forår, med en flot pointhøst til følge. Senest demonstrerede man klassen med 3-0 ude over FC Nordsjælland, men det er for alvor på hjemmebanen kvaliteten kan ses. Fem kampe, fem sejre – en imponerende bedrift, som har bragt holdet til den placering de nu besidder. En af grundstenene i dette er, at man fra kamp til kamp mere eller mindre har kunnet stille med det samme hold. Skaderne har været holdt på laveste blus, og også til denne kamp er det kun Mwape Miti (tidligere fast angriber) der må sidde over. Det er stærkeste opstilling.
En anden væsentlig faktor i succesen er, at træner Rioch’ filosofi for alvor er ved at sætte sig. Spillestilen og taktikken er arbejdet ind, og holdet har hele vejen igennem sæsonen vist flot fremskridt. Forsvaret står solidt, midtbanen arbejder begge veje og besidder evnerne til at supplere de to frontløbere. Især angriber Junior har slået sit navn fast i foråret.
FCM
Som det er tilfældet hos flere klubber, må man indse at ambitionerne ikke er indfriet i det midtjyske, og det synes allerede nu at man er ved at køre i stilling til den nye sæson. Sæsonen igennem har man fået kørt flere unge spillere ind på holdet, og senest har man meddelt problembarnet David Nielsen, at han ikke længere er ønsket i klubben. Man skulle nok have solgt ham da tilbuddene, efter sigende, løb ind fra det russiske. Men holdet har været kendetegnet af at skaderne er væltet ind og ud, og det har været vanskeligt at få stabilitet i truppen. Mange taler om, at superligaen er så uforudsigelig, og det er den netop dels fordi holdene ikke har kvaliteten i bredden til at håndtere de skader der altid opstår. Derfor er det de hold med bredde (eller stabilitet) der dominerer ligaen.
Til denne kamp er truppen ikke anderledes end senest mod Esbjerg, bortset fra at Kristian Bak Nielsen vender tilbage til det centrale forsvar efter endt karantæne. Dette giver en smule mere slagkraft i den noget vaklende defensiv. Yderligere må man undvære Simon Poulsen (fast midt – har været ude i et stykke tid), Marc Møller (reserve forsvar), Ola Tidman (fast målmand i efteråret) og Kwadwo Poku (reserve angreb).
Konklusion
Markedet ligger jævnt på hjemmesejren her, omkring de 1,65, som jeg mener sidder lige i skabet. Men både Scandic og Nordicbet langer 1,75 over disken, og den tager jeg gerne i mod. Tror ikke oddset holder til kampstart. OB har været stærke på hjemmebane i denne sæson, og FCM har vist alt andet en stabilitet. Statistisk ser foråret ud til at have været godt for midtjyderne, når det kommer til udebanekampe, men man må ikke lade sig narre. For flere af disse kampe har været mod de tre nederste i tabellen. Eneste, for alvor udfordrende, udekamp var i Esbjerg. Den tabte man 0-2. Jeg har svært ved at se FCM få overtaget her i Odense. Spillet er simpelthen ikke til det, ej heller defensivt. Jeg giver OB omtrent 60% chance for at nappe den her, og til 1,75 er der et fint spil at hente.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar