Vundet
Tips & Spilforslag
OB - Esbjerg: 2
Spiltip af Rasmus B. Olesen
den
6 kommentarer
1 visninger
0
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2)
- 34-33-33%
- Betvalue
- 3112,2%
- Spilbar ned til odds
- 3,03
- Rigtig/forkert
Betting tip
Tjaaah….tjoooh….hmmmm…..dette er et svært opgør, hvor man har en tendens til at favorisere hjemmeholdet. Hjemmebanen kan ikke gøre alt, og derfor vover vi os ud i en lille frækkert af et spil.
OB er til dette opgør uden Miti i angrebet, da han har 2 spilledages karantæne efter sit røde kort i sidste runde i efteråret. Han erstattes af Søren Berg, som jeg havde regnet med ville ryge på midten, men Conteh får med al sandsynlighed ikke chancen fra start i angrebet endnu. OBs sidste træningskamp var mod AGF, og den tabte man med 1-2, med den opstilling man også agter at stille op med til dette opgør:
Onyzko
Vincentz – Ophaug – Aas – Sørensen
Borre – Hansen – Stokholm – Borring
Berg – Højer
Tembo er ude med en skade, hvilket gør midtbanen lidt mindre slagkraftig. På venstrekanten har man Lindrups erstatning, Jonas Borring, som var lejet ud i efteråret, men en ung fyr man regner en del med i OB.
Jeg agter også at hænge mig lidt i, at man stiller med Ophaug og Aas i forsvaret. De vil med tiden vil komme op blandt ligaens bedste, men det er et nyt par, som skal have flere kampe i benene før det hele kører på skinner.
OB har en trup der kan gå langt, men jeg synes man halter lidt til dette opgør. Man mangler et par vigtige spillere, og seneste træningskamp sætter lidt tvivl i mit sind om man er helt klar til opstarten.
Esbjerg har, ligesom OB, været i gang i et stykke tid, da man havde et par runder i Royal League man skulle have overstået inden man gik videre i programmet. Man gik desværre ikke videre, men det var lige ved det kunne have lykkedes for Esbjerg, men man må i sidste ende konkludere, at gruppen var for stor en mundfuld for jyderne.
Søren Barslund er ude af dette opgør, og man har til træning brugt Jakob Poulsen på højrekanten i stedet. Den forventede opstilling ser således ud, og er en gentagelse af den der fik 1-1 mod Vålerenga i den sidste RL-kamp.
Winde
Kolja – Møller Christensen – Høgh – Jensen
Poulsen – Lucena – H.H. Andreasen – Kristiansen
Berglund – Thorup
Esbjerg slog tirsdag aften norske Molde med hele 5-1 i en træningskamp på Esbjerg stadion. 4 træffere af Berglund viser, at både offensiven og Berglund er klar til kamp. Michael Murcy er ikke helt klar til at springe ind i startopstillingen endnu, men kan blive en rigtig god joker til dette opgør.
Jeg forventer at der bliver en masse action i dette opgør og en masse mål. Underlaget kan være lidt vanskeligt pga. frost (selvom der er varme i banen), og der kan ske mærkelige ting. Der vil blive gået til stålet, det er to hårdtslående hold, og opgøret er langt tættere, end bookmakerne giver udtryk for, efter min mening. Faktisk vil jeg hævde, at denne kamp kan gå til begge sider, og dette giver en god værdi på Esbjerg. Dog holder vi indsatsen nede, da det er første runde i foråret.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar