Vundet
Tips & Spilforslag
OB - AGF: 1
Spiltip af Rasmus B. Olesen
den
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2)
- 58-27-15%
- Betvalue
- 1104,4%
- Spilbar ned til odds
- 1,72
- Rigtig/forkert
Betting tip
Interessant nok, har OB i denne sæson hentet størstedelen af sine point på udebanen. Man har tabt halvdelen af sine hjemmekampen, hvilket skal ses i lyset af, at man har overstået møder med FCK og Brøndby. Bedst som man har forventninger til, at OB kan slå et af de store hold, så skuffer de en smule – og dette smitter af på det overordnede indtryk. Så selvom statistikken siger det modsatte, så er OB sædvanligvis stærke på hjemmebanen. Dette i særdeleshed mod hold i ”klassen” med AGF.
Til denne kamp har Coach Rioch frit valg på hylde ét – alle mand er meldt klar. Kun Jan Tore Ophaug døjer med en lille skade (øm tå) men den vil på ingen måder holde ham ude af denne kamp. Ikke nok med at en skadesfri trup kan sikre kontinuitet, så mener jeg også at man med en breddere bænk sikrer sig flere muligheder for, at lave ændringer rent taktisk under kampen.
AGF har langt fra imponeret i denne sæson, men mærkeligt nok holder man sig på nuværende tidspunkt over stregen – hvilket nok kan skyldes, at der i denne sæson er flere hold der er kommet ind i en kedelig rytme af nederlag.
I landskampspausen skete det endeligt. Alle regnede med det, og jeg har åbent her på siden påstået, at en fyring af Søren Åkeby var klubbens bedste træk mod at vende skuden. Når det er sagt, så mener jeg også, at man muligvis skyder sig selv lidt i foden ved ikke at have en mand klar i kulissen når man tager skridtet. Brian Steen virker for mig ikke som en træner-virtuose, som pludselig skulle ændre på det faktum, at AGF fra tid til anden spiller decideret elendigt.
Skadessituationen er stadig alvorlig i Århus, hvor følgende spillere fortsat sidder uden for: Thomas Lindrup (Ofte spillende venstrekant), Navid Dayyani (På det seneste fast back), Mads Frost (Ofte spillende på midtbanen), Toumas Aho (Fast forsvar) og Peter Foldgast (Tjah…har ikke spillet med endnu…). På den positive konto kan man dog glæde sig over, at den nye nordmand Roger Risholt evt. bliver klar. Han er sin skade kvit, men en influenza truer hans deltagelse. Også Tobias Grahn er tvivlsom, med en øm lille-tå, hvorfor han knap nok har trænet med. Dog forventes det, at han spiller på smertestillende.
Selvom man før har set et hold give den gas efter et trænerskifte, så må jeg erkende at jeg ikke er så fortrøstningsfuld på AGFs vejne. Jeg tror der vil gå tid før vi ser nogen alvorlig forandring på holdet, og sportschef Brian Steen udtaler da også, at der er tale om en overgangsfase – især når så mange er ude med skader: ” Der er aldrig nogen skadede spillere, der har vundet en kamp, men vi skal nok finde en løsning. Ellers kan jeg få fat i nogle af de absolut bedste ynglingespillere og forklare dem, hvordan de skal spille. Det er jeg ikke nervøs for. Vi kan sagtens tabe den kamp, men det vigtigste er, at vi kan se, at vi tager et skridt i den rigtige retning”.
Jeg tror på at OB har det fysiske, spilmæssige og mentale overtag forud for denne kamp. De har spillet væsentligt bedre og har truppen skadesfri, samt en helt intakt organisation. Synes at Nordicbet har et fint odds på dette spil – 1,80 er bestemt godkendt.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar