18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tabt
Tips & Spilforslag

Norge - Cypern: Cypern scorer først

7,50Ladbrokes
Ullevaal
Spiltip af Kellogs den

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Chance
15%
Betvalue
3112,5%
Spilbar ned til odds
6,67
Rigtig/forkert
Læs Ladbrokes-anmeldelse
Betting tip

Spillet går på at Cypern skal score kampens første mål!

Norge er på en stortset umulig opgave, når de i aften skal ud og besejre Cypern med 7-9 mål for bare at have en spinkel chance for at ende som nummer 2. Udover at de selv skal ud og vinde deres kamp stort, skal Danmark nemlig også besejre Portugal, og helst så stort som muligt, set med norske briller.


Med tanke på hvor umådeligt ringe Drillos tropper har været til at skulle "skabe" sine kampe, har jeg da også utroligt svært ved at forestille mig at de går ud og vinder kæmpe stort over Cypern idag.

De er uden deres klart bedste mand i angrebet (Abdellaoue) og forsvarsgeneralen (Brede Hangeland), hvilket jeg ser som et par meget store svækkelser, af den i forvejen slagne trup.

Norge har efter min mening været meget heldige med overhoved at have sikret sig de 13 point som de har før dagens kamp. Ja det er faktisk ligefør jeg vil påstå at de har været heldige i samtlige af de kampe de har fået point i, og i nogle af dem endda mere end almindeligt heldige!

De 13 point er hentet på syv kampe, med en målscore på 7-6, og man har altså haft kæmpe besvær med at besejre Island (2-1 og 1-0) og også da man med hiv og sving vandt 2-1 på Cypern.

Norge er kommet bagud i 4 af deres 7 kampe, så det er langtfra unormalt at de kommer bagud.

Omvendt så er det kun sket 1 gang at Cypern er kommet foran i deres 7 kampe, men de klarer sig generelt bedre på udebane end på eget græs. Det er blevet til 1 uafgjort og 2 nederlag, med en målscore på 4-7 på fremmed græs for Cyprioterne!

Gæsternes trup er desuden en smule forstærket i forhold til i lørdags. Constantinos Makridis (fast mand på midten) er tilbage, og forventes at være med fra start. Dermed er alle mand til rådighed!

Chancen for at Cypern kan løbe op og score på en kontra tidligt i kampen, eller bare i det hele taget kan score kampens første mål, synes jeg helt bestemt skal have 15 %, og det er måske endda en smule for lavt sat.

Jeg må dog også indrømme at Cypern ikke så for spidse ud mod Danmark i lørdags, og at de har haft en del scoringsproblemer på det seneste, så jeg er altså landet på 15 %...

Fremtidige tips

Ekspert Monza-FC Sudtirol
8 dec 15:00
Betvalue
1105%
1,57Betano
Ekspert Los Angeles Chargers - Philadelphia Eagles
9 dec 02:15 1 kommentar
Betvalue
1105%
1,85LeoVegas
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.