Tabt
Tips & Spilforslag
New York Rangers - Philadelphia Flyers: 1
Spiltip af Peter Seeberg
den
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2)
- 50-23-27%
- Betvalue
- 2110%
- Spilbar ned til odds
- 2,00
- Rigtig/forkert
Betting tip
Rangers nyder desuden godt af at have hentet Henrik Lundqvist over fra Sverige, og han har langsomt men sikkert fortrængt Kevin Weekes som første-målvogter. Med Lundqvist på mål har Rangers altid en chance for at vinde. Dette til trods for et ikke specielt imponerende forsvar med Tyutin, Rozsival, Malik, Poti og Kasparaitis. Med Lundqvist bag sig har de dog gjort overraskende god fyldest, og Rangers er jo lige nu på vej mod deres første playoff deltagelse siden 1997!
Samlet er Rangers 16-6-4 hjemme i Madison Square Garden. Man har været usædvanligt stærke hjemme i denne sæson.
Ingen alvorlige skader hos Rangers som formentlig har Lundqvist på mål. Ikke umuligt Weekes får sig en start, hvilket piller ved valuen i den opsatte procent, men selv med Weekes på mål er der value i 1-tallet. Vi håber på det bedst mulige, hvilket selvfølgelig er Lundqvist.
Philadelphia er inde i en rigtig svær periode. Man er stadig tophold i Atlantic Division, men Rangers er lige i hælerne, og Flyers-formen er ikke god. Senest blev man decideret ydmyget med 0-6 nederlag på egen is til Tampa, og af de sidste 8 kampe har Flyers bare vundet 2. I øvrigt begge mod bundholdet Pittsburgh.
Flyers har været plaget af skader hele sæsonen, men man har ikke kunnet mærke det indtil for nylig, hvor de mange småskavanker og konstante ændringer i holdopstillingen tilsyneladende er begyndt at sætte spor.
I sidste uge hentede manager Bobby Clarke Petr Nedved i Phoenix for at øge bredden i truppen, men Nedved har endnu ikke slået til, og spørgsmålet er om han gør det. Nedved var skidt spillende i Phoenix.
Ude med skader er Peter Forsberg og Kim Johnsson. Forsberg er naturligvis et stort tab, da den svenske playmaker en hel del gange har reddet kampe for Flyers i denne sæson. Desuden er Foppa manden bag Simon Gagne´s stærke sæson, og uden Foppa falder Gagnes effektivitet betragteligt.
Johnsson ude er tillige et smerteligt tab. Johnsson er Philly´s bedste offensive back, hvorfor han er stærkt savnet. Backen Joni Pitkanen er kun lige tilbage efter skade og spiller ikke ved fuld kraft, ligesom Eric Desjardins, også back, stadig er ude. Det gør Flyers tynde bagude, og så savner man ikke mindst Pitkanen og Johnsson for deres offensive kvaliteter. Branko Radivojevic(F) er også skadet.
Til i aften kunne jeg forestille man at Robert Esche kommer på mål. Antero Nittymaki har været hårdt spændt for, og blev regulært udbombet af Tampa. Esche skal i gang igen efter SIN skadespause, men heller ikke han er helt oppe på mærkerne. Ingen af dem virke skarpe.
Samlet er Philly 16-5-3 ude, hvilket bestemt er flot.
Matchup: Der er tale om en topkamp i Atlantic Division, og som sådan kan meget selvfølgelig ske. Flyers er trods skader og dårlig form ikke bare et hold man normalt tromler henover. Der er stadig masser af kvalitet i holdet, der godt kan straffe Rangers, hvis hjemmeholdet vælger at komme bragende frem over isen. Det har Rangers dog ikke været så slemme til i denne sæson, og hvis de spille med den kølighed, de indtil nu har udvist hjemme, har de gode chancer for at vinde. Rangers tjekkiske topkæder burde have alle muligheder for at løber om hjørnerne med den lidt tunge Flyers defensiv.
Konklusion: Rangers virker i klart bedst forfatning just nu, og hjemmeholdet må regnes som pæn favorit. 2,20 giver Nordicbet på 1-tallet i regulation, hvilket jeg finder spilbart. Flyers har godt nok været dygtige til at hive kampe i overtid, men det har ofte været Forsberg der har stået for en præcis pasning i sidste minut. Han er der ikke i aften, og det har Rangers en pæn chance for at udnytte til at sikre sig en sejr over de i øvrigt nedtrykte rivaler fra Philadelphia. Rangers har desuden vundet de to indbyrdes kampe i denne sæson, så de synes at have et fint tag på Philly.
Indbyrdes opgør:
Philadelphia-NY Rangers 3-5
NY Rangers-Philadelphia 4-3ot
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar