18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tabt
Tips & Spilforslag

New Jersey Nets - Toronto Raptors: Over 4,5

Spiltip af Jeppe Hansen den

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Chance (Over-Under)
70-30%
Betvalue
1102,9%
Spilbar ned til odds
1,43
Rigtig/forkert
Læs -anmeldelse
Betting tip
Dette spil går på om Toronto’s Jorge Garbajosa scorer over eller under 4,5 point mod New Jersey. Oddset er blevet sænket i løbet af dagen så betvaluen er faldet men dog spilbart.

Toronto åbner sæsonen ude mod New Jersey. En svær kamp at ligge ud med og det bliver også Jorge Garbajosa’s første NBA-kamp.

Jorge er fra Spanien, 206 cm høj og en kampvægt på 111 kg. Jorge har været spansk baskets final MVP i de to sidste sæsoner. Han har fået meget hæder for sin tid i Europa og i Euroleague. Spanieren spillede i snit 35 minutter per kamp i Euroleague og scorede 14,8 point og greb 6,9 rebounds per kamp. Han har ligeledes deltaget i to Olympiske lege så det er ikke nogen urutineret gut Toronto har hentet til Canada.

Garbajosa spillede tidligere 4 sæsoner for italienske Benetton. Deres tidligere manager anbefalede Toronto til at signe Jorge Garbajosa. Hans beskrivelse lyder "He's a guy who's not afraid of fighting anybody," Gherardini. "He's got the size to go against guys in the paint without being afraid of anybody."

Jorge har spillet med i alle 8 preseason kampe for Toronto. Det klarede holdet ganske glimrende ved at spille sig til 7-1. Nederlaget kom i sidste kamp mod Chicago. Jorge Garbajosa scorede i snit 8,8 point per kamp og greb 3,5 rebounds. I preseason kampen mod New Jersey spillede Garbajosa over 30 minutter og scorede 8 point. I 6 af 8 preseason kampe har Jorge scoret over 4,5 point per kamp. Hans procenter i preseason er 37,7 % for field goals, 36,8 % for 3-point skuddene og 83,3 % ved free throw linien.

I Euroleague ramte Jorge på 57 % af sine field goals og 41 % på 3-point skuddene. Ved free throw linien ramte han på 71 % af sine forsøg.

Bookmakerne har sat en total for kampen på 203 point så vi skal nok regne med at Toronto får alt mellem 95-100 point. Nesterovic som er førstevalget til pladsen har spillet en skidt preseason med kun 3 point per kamp og 3,6 rebounds så jeg vil umiddelbart mene der er chance for en del minutter til Garbajosa.

Det er første kamp i den nye sæson for begge hold. Toronto er et hold med et par nye europæere som selvfølgelig har brug for noget tilvænning. Jeg har en del fidus til Toronto i år og synes dog til trods for Garbajosa’s første kamp at der er fine muligheder for at han scorer over 4,5 point. Jeg spiller over 4,5 point til odds 1,47. 

Fremtidige tips

Ekspert Sudtirol-Bari
13 dec 15:00
Betvalue
1105%
1,70Betano
Ekspert Vejle Boldklub - Viborg
13 dec 15:00
Betvalue
1105%
1,70Bet365
Ekspert Chelsea - Everton
13 dec 16:00
Betvalue
1103%
1,72Betano
Ekspert Cesena-Mantova
13 dec 19:30
Betvalue
1105%
1,82Betano
Ekspert Genoa - Inter
14 dec 18:00
Betvalue
1103%
1,55Betano
Ekspert Manchester United - Bournemouth
15 dec 21:00
Betvalue
2106%
1,90Betano
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00
Betvalue
4125%
5,00Unibet
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.