18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Vundet
Tips & Spilforslag

Næste præsident: Macron

1.11Danske Spil
Spiltip af guldmorten den

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Chance
95%
Betvalue
2105.5%
Spilbar ned til odds
1.05
Rigtig/forkert
Læs Danske Spil-anmeldelse
Betting tip

Jeg ved hvad du tænker: odds 1.11, er det en joke? Men selv så lavt et odds kan som bekendt også indeholde værdi.

Macron er giga-favorit i anden runde af det franske præsidentvalh mod højrepopulisten Marine le Pen. Meningsmålingerne har konsekvent haft ham til at vinde med minimum 20 procents forspring. Efter en god afslutningsdebat er hans målinger ligefrem steget, og den nyeste og sidste inden valget giver ham sejren med 26 procents forspring. Politisk var Macron set fra le Pens synspunkt den værste hun kunne komme op imod, uplettet efter en kort karriere i politik mens hun slås med skandalesager om svindel med EU-midler.

Men hvad så med Brexit og Trumps choksejr, som meningsmålingerne overså? Ja, gjorde de nu også det? Op til brexit havde meningsmålingerne dødt løb, hvordan det blev fortolket af pressen til at forudsige en remain-sejr er mig stadig en gåde. Op til det amerikanske valg førte Hillary med et par procent, og hun fik da også flest stemmer, men tabte pga det kringlede amerikanske valgsystem.

De franske meningsmålere har meget mere erfaring med at måle på le Pen, og de forudså da også resultatet af første valgrunde med næsten uhyggelig præcision - de fire reelle kandidaters stemmeprocenter blev ramt inden for 0,5 procent. Chancen for de skulle ramme 26 procent forbi ser jeg som nærmest nul. Så spillet er et spil på at Macron ikke bliver skudt/afsløret i pædofili/indlagt med psykisk sammenbrud eller lignende i løbet af i morgen lørdag (valget er søndag). Selv et terrorangreb tror jeg ikke vil kunne rykke på stemmerne i den grad - en politimand dræbt i Paris op til første runde rykkede i hvert fald ikke på stemmerne overhovedet.

Macron vinder valget med tæt på dobbelt så mange stemmer som le Pen, og vi tager odds 1.11 med, selv om det er lavt.

ps: Oddset på le Pen er andre steder oppe omkring odds 13, så er man til shurebets er det også en mulighed.

Velkomstbonus
Danske Spil
Omsætningskrav
0x
Min. Odds
0.00
Min. Bonus
0 kr
Anmeldelse
Se dagens tilbud
Regler og vilkår:  Vi henviser til Danske Spil hjemmeside for samtlige gældende vilkår og betingelser for denne bonus.

Flere tips

Ekspert Fenerbahce - Sturm Graz
5 aug 20:00
Betvalue
1105%
1.62Betano
Ekspert Debrecen - F.C. København
6 aug 19:00
Betvalue
1105%
1.82Campobet
Ekspert Ajax - Shelbourne
6 aug 20:00
Betvalue
2108%
2.05Betano
Ekspert Valur - FC Nordsjælland
6 aug 20:30
Betvalue
1103%
1.67Campobet
Ekspert AZ Alkmaar - ADO Den Haag
8 aug 21:00
Betvalue
1105%
1.70Betano
Ekspert Nedrykning Serie A
23 aug 18:30
Betvalue
3117%
1.95Betano
Ekspert Super Bowl LXI
10 sep 02:20 3 kommentarer
Betvalue
5140%
70.00Betsson
Ekspert Carolina Panthers sæson sejre
10 sep 02:20
Betvalue
1103%
1.75Unibet
Ekspert NFC South Division winner
10 sep 02:20
Betvalue
2106%
3.80Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.