18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Vundet
Tips & Spilforslag

Most season wins Milwaukee Bucks- Washington Wizards: Washington Wizards

Spiltip af Jeppe Hansen den

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Rigtig/forkert
Læs -anmeldelse
Betting tip
Dette væddemål går på hvilket hold får flest sejre i regular season.

Begge hold kom i sæsonen 2005/2006 med i playoff. Washington som 5. bedste hold mens Milwaukee klarede skærene i et meget tæt drama om den 8. og sidste playoff plads i Eastern Conference. Målet for begge hold er selvfølgelig at gentage succesen fra sidste sæson og ende i playoff.

Milwaukee Bucks
Milwaukee endte sæsonen 2005/2006 med en record på 40-42. De var 25-16 hjemme men kun 15-26 på udebane. Milwaukee befinder sig i en meget hård division og resultatet af deres divisionskampe sidste sæson var 6-10. Dette tal tror jeg bestemt ikke vil forbedre sig i den nye sæson. Milwaukee er i gruppe med Detroit, Chicago, Cleveland og Indiana. 3 ud af de 4 hold vil jeg vurdere har en chance for at stå i Eastern Conference finalen.

Milwaukee skal møde sine divisionskonkurrenter 4 gange hver – 2 kampe ude og 2 kampe hjemme. I alt 16 kampe inden for divisionen.

Bucks har sendt TJ Ford til Toronto og Jamaal Maglorie til Portland. Derimod har man fået Charlie Villanueva fra Toronto. En stor power forward som spillede næsten hele sæsonen for Toronto.

Michael Redd havde ønske om at smide lidt kilo for at blive en lettere og lidt hurtigere spiller. Han har op til traning camp tabt omkring 3 kilo så det lover godt for ham.

Hvis vi skal kigge lidt på preseason selv om man ikke skal ligge for meget i disse resultater så er Milwaukee på nuværende tidspunkt (21. oktober 2006) en record på 2-3. En kamp hjemme som gav sejr samt 4 kampe på udebane som er endt 1-3.

Milwaukee får sig en hård start på sæsonen. De må undvære Bobby Simmons indtil midt i november på grund af en hælskade. Andrew Bogut er ligeledes ude indtil sidst i november. Milwaukee sendte jo deres gode center Jamaal Maglorie til Portland så derfor må de ligge deres lid til subsitute Dan Gadzuric men han får nok svært ved at vikarierer på pladsen for en first draft pick i Bogut.

Washington Wizards
Washington sluttede sæsonen 2005/2006 med andenpladsen i Southeast division 10 kampe efter Miami. Washington var 27-14 hjemme og fik 15-26 ude. I deres egen division endte de med en record på 8-8. Washington er i en nemmere division end f.eks. Milwaukee. Washington skal selvfølgelig også spille 16 kampe i egen division. De skal møde Miami, Orlando, Atlanta og Charlotte. De 2 sidstnævnte burde de få flere sejre end nederlag mod ligesom sidste sæson endte deres møde med både Charlotte og Atlanta med 3-1. Orlando og Miami er straks lidt sværere modstandere og det endte kun med 1 sejr mod hvert hold sidste sæson.

Arenas, Butler og Jamison er et meget vigtigt trekløver for Washington samtidig vil de nye folk i Darius Songaila og Deshawn Stevenson vil hjælpe godt til. Man har mistet Jared Jeffries til New York.

Gilbert Arenas er Washingtons helt store stjerne, Antawn Jamison er meget stabil og Caron Butler er blevet en vigtig brik på holdet. I mine øjne er Washington et playoff team igen i år dog ikke gode nok til at spille med helt til sidst.

Hvis vi skal tage et kig på preseason her den 21. oktober 2006 så er Washington 3-2. De første to kampe blev tabt mens de efterfølgende 3 kampe er vundet. En kamp hjemme og et nederlag mens 4 kampe ude og 3-1.

Konklusion
Jeg synes dette spil er interessant da Expekt har vendt oddsene i forhold til øvrige bookmakere som har Washington som favorit. Odds 2,05 på Washington som har bevaret deres stærke stamme på holdet ser godt ud i mine øjne.

Milwaukee har haft en travlt offseason og har sendt et par gode folk videre men der er masser af talent og muligheder for dette hold. Bogut bliver nu førstevalg til centerpladsen efter Maglorie er sendt væk. Milwaukee er i en meget svær division og starter sæsonen med to vigtige folk på bænken pga. skader. Dette skulle dog ikke få konsekvenser for et langtidsvæddemål som løber over hele sæsonen men det er vigtigt at komme godt fra start og få spillet holdet godt sammen især når der er sket flere store ændringer.

I mine øjne er Washington bedst bemandet og ser mest stabilt ud efter offseason og det bliver forhåbentlig også resultatet efter sæsonens 82 kampe. Begge hold er playoff kandidater – mest Washington da jeg synes der er større kamp om de sidste pladser som jeg vurderer Milwaukee Bucks skal kæmpe om.

Jeg spiller inden sæsonens start på at Washington slutter med en bedre record end Milwaukee til odds 2,05 hos Expekt.

Fremtidige tips

Ekspert Sudtirol-Bari
13 dec 15:00
Betvalue
1105%
1,70Betano
Ekspert Vejle Boldklub - Viborg
13 dec 15:00
Betvalue
1105%
1,70Bet365
Ekspert Chelsea - Everton
13 dec 16:00
Betvalue
1103%
1,72Betano
Ekspert Cesena-Mantova
13 dec 19:30
Betvalue
1105%
1,82Betano
Ekspert Brentford - Leeds
14 dec 17:30
Betvalue
2106%
1,83Bet365
Ekspert Genoa - Inter
14 dec 18:00
Betvalue
1103%
1,55Betano
Ekspert Manchester United - Bournemouth
15 dec 21:00
Betvalue
2106%
1,90Betano
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00
Betvalue
4125%
5,00Unibet
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.