18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tips & Spilforslag

Montpellier - Nice: 1

Spiltip af Jens Bøye den

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Opdatering efter Montpelliers onsdagskamp i Monaco: Montpellier tabte 0-4. Ildevarslende forud for Nice-opgøret? Mjah. Dels var det på udebane, dels ved man aldrig hvor man har Monaco - holdet kan spille guddommeligt. Og endelig manglede Montpellier 3 meget vigtige spillere - og de skulle være klar mod Nice: De karantæneramte Dzodic og Jeunechamp samt midtbanekreatør og frisparkskanon "Tino" Costa.
Der mangler dog en enkelt stamspiller - Belhanda der blev udvist mod Monaco. Og træneren (blev også udvist) må sidde på tribunen. Men for mig at se er der stadig en smule værdi i odds 1,8


Tidligere analyse:
CANs decimering af Nice-truppen ser voldsom ud: 8 mand mangler. Men de fleste er reserver (3 stamspillere).

Så mod et Montpellier-hold der ganske vist har gjort det flot, men dog tabt de sidste to hjemmekampe i 2009 (det blev så fulgt op af en sejr i Lyon...), synes jeg ikke der er grund til at bortdømme Nice på forhånd.

Men odds 1,8 for hjemmesejren kan vist lige gå an. I modsætning til hvad jeg tidligere skrev i en info-analyse om denne kamp, så er Montpellier nemlig ikke ramt af to markante karantæner.

Og tæller man skader og karantæner med, mangler Nice faktisk 4-5 normale startere. Dertil kommer at holdet i sidste weekend spillede rædderligt og tabte en pokalkamp mod et tredjedivisionshold.

Form og trupsituation siger altså ettal, temmelig klart.

Mod dette spil taler selvfølgelig at Montpellier spiller midtugekamp i Monaco-3 dage før Nice-opgøret. Dels kan der være træthed, dels kan der komme skader/karantæner til. Omvendt, hvis holdet kommer helskindet gennem Monaco-kampen, falder oddset måske yderligere.
Chance (1-X-2)
57-27-16%
Betvalue
1102,6%
Spilbar ned til odds
1,75
Rigtig/forkert
Læs -anmeldelse
Betting tip
MONTPELLIER (nr 3. Hjemme: 6-1-2, 11-6).
Montpellier fik en god afslutning på 2009, efter to hjemmebanenederlag i træk (0-1 mod Bordeaux og 0-2 mod Nancy): 2-1-sejr i Lyon.

På hjemmebane gik det superflot indtil de nævnte nederlag - men målscoringen har ikke været overvældende: 7 ud af 9 kampe er gået under 2,5 mål.

Montpellier skulle have spillet pokal i seneste weekend, men den blev udsat. Til gengæld spiller Montpellier i Monaco denne onsdag d. 13. januar - altså kun 3 dage før Nice-opgøret.

Montpellier har været i den situation - med kampe tæt på hinanden - et par gange før i denne sæson. I september spillede holdet pokalkamp i midtugen, for tre dage senere at vinde 1-0 hjemme over Boulogne. I dagene op til julepausen var det også meget tæt: d. 13. december blev det 1-0 ude over Toulouse. D. 16. tabte man 0-1 hjemme mod Bordeaux (dog også en formidabel modstander). Og nedgangen fortsatte d. 19. med skuffende 0-2 mod Nancy. Men d. 23. blev det 2-1 ude over Lyon - uden at der var træthed at spore.

Monaco-kampen: Montpellier fik en røvfuld på 4-0. Dels ramte Monaco virkelig dagen, dels manglede Montpellier 3 vigtige folk.

Trupnyt for Montpellier
Mangler: Belhande (midtbane; fast), Carrasso (reserve), Koita (reserve), Cabella (reserve)

Ud over Belhanda der blev udvist mod Monaco og derfor har karantæne, skulle alle stamspillere være klar.

Træner Girard blev også udvist - og må derfor tage plads på tribunen. Betyder måske en smule, men næppe det helt store. Om ikke andet er hans overblik bedre derfra, og så må han jo telefonere sine dessiner til sin assistent...

Den offensive midtbanemand Costa - kreativ og stor skudstyrke - måtte melde forfald til onsdagens kamp i Monaco pga en skade, men han skulle blive klar mod Nice.

Jeg havde oprindeligt skrevet at Montpellier i denne kamp måtte undvære to vigtige folk, forsvarer Dzodiz og Jeunechamp, pga karantæne. Men det var noget vrøvl - de havde karantæne, men kun een spilledag, og den afsonedes mod Monaco.

NICE (nr 16. Ude: 2-2-6, 6-17)
Det bølger en del i Rivièra-klubben. Fra oktober ind i november, 4 sejre i træk. Så 4 tab i træk. Og lige før jul: 2 uafgjorte i træk (mod andre bundhold): 1-1 i Grenoble og 2-2 hjemme mod Boulogne.

På udebane har man ikke vundet i de seneste 4 kampe (men før det blev det til sejr i Paris over PSG).

I seneste weekend (søndag) spillede Nice pokalkamp på udebane mod tredjedivisionsholdet Plabennec. Og tabte 1-2 efter en elendig indsats.

Trupnyt for Nice
CANs decimering af Nice-truppen ser voldsom ud. Men lad os se hvor grumt det reelt er:

Pga CAN må Nice undvære 8 mand (det kunne endda have været endnu værre; truppen indeholder yderligere 4 afrikanere, heraf 3 stamspillere: Diakité, Coulibaly, Mabiala, Quartey).

Og vel er det slemt - men faktisk er det primært bredden der er ramt. Der er "kun" tale om tre deciderede stamspillere.

De fraværende er:
Apam (forsvar; fast)
Fae (midtbane; fast)
Moulongui (angreb; reserve)
Traoré (midtbane; fast/reserve)
Bagayoko (angreb; fast)
Ben Saada (angreb; fast/reserve - næsttopscorer)
Bamogo (angreb; reserve)
Pote (angreb; reserve - tredje-topscorer; to mål i seneste kamp)

Men dertil kommer to skader: Forsvarer Gace (temmelig fast venstreback) er ude i tre uger. Og den rutinerede midtbanemand, Echouafni, også hyppigt brugt i startopstillingen, mangler også.

Man har hentet den dygtige midtbanemand Digard i Middlesbrough (hvor han fik meget spilletid i sin første sæson, men i 2009 kneb det med at komme på holdet, efter en skade). Han ligner en god forstærkning - men han er ikke i ordentlig kampform endnu. Han gjorde det fint i første halvleg af pokalkampen, men forsvandt i anden halvleg.

Nedslag:

Forsvar:
To faste mangler mod Montpellier: Midterforsvarer Apam og venstreback Gace.

Apam har alligevel manglet i de seneste kampe, og man har i Paisley, Cid og Mabiala gode folk at gøre godt med i midterforsvaret. De (Paisley og Cid) så dog ikke godt ud i pokalkampen...

Man har dog netop anskaffet sig Civelli - en god forsvarer. Men kan han bare sådan lige gå ind og forstærke et hold han ikke kender?

På venstrebacken kan man fx bruge en venstrebenet midtbanemand. Det bedste ville dog nok være at skubbe den fleksible højreback Diakité derover. I pokalkampen brugte man Cantareil til venstre, men det gik mildt sagt ikke ret godt.

Midtbane:
Een fast mangler pga CAN: Fae (plus Traoré der normalt enten starter eller skiftes ind). Og så er Echouafni skadet.
Til gengæld er Digard kommet til. Og man har altså også folk som Sablé, Coulibaly, Hellebuyck

Offensiven:
Hårdest ramt. Umiddelbart mangler ganske vist kun een fast starter: Bagayoko (og han har alligevel manglet i de seneste ligakampe, pga karantæne). Men der mangler så en række oplagte afløsere. Fx Ben Sadaa der har startet inde på det seneste i Bagayokos fravær. Uden at spille synderligt godt - men han scorede i forrige runde mod Grenoble. Og en anden reserve, Pote, kom ind og scorede begge mål i seneste runde mod Boulogne. Ude er også to andre reserver, Bamogo og Moulongui.

Så offensiven er kraftigt decimeret, i hvert fald i breden.

Man har stadig topscorer Rémy (til højre eller helt fremme). Og man har decembers bedste Nice-mand, venstrekant Mounier. Men ellers har man faktisk kun purunge Quansah (19 år) der har fået sølle 9 liga-minutter i denne sæson. Og han ligner ikke en der kan løfte opgaven - han var meget dårlig i pokalkampen (hvor Rémy og Mounier gjorde det ok).

Fremtidige tips

Ekspert Monza-Carrarese
20 dec 15:00
Betvalue
1104%
1,60Betano
Ekspert Lazio - Cremonese
20 dec 18:00
Betvalue
1103%
1,65Betano
Ekspert Virtus Entella- Südtirol
21 dec 15:00
Betvalue
1105%
1,65Betano
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
4130%
5,00Unibet
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 7 kommentarer
Betvalue
5250%
5,00Betano
Ekspert Kongens nytårstale - nævnes
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
5152%
8,00Danske Spil
Ekspert Kongens Nytårstale
31 dec 18:00
Betvalue
3120%
2,00Betano
Ekspert Kongens nytårstale - nævnes
31 dec 18:00
Betvalue
4126%
6,00LeoVegas
Ekspert Kongens nytårstale nævnes
31 dec 18:00
Betvalue
5145%
4,84LeoVegas
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.