18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tips & Spilforslag

MoDo - Frölunda HC: 1

Spiltip af Nichlas Birch den

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Langt om længe er ligaen ved at stabilisere sig, og mit billede af tabellen før sæsonstart ligner meget den nuværende stilling med to undtagelser i kampens to modstandere. Begge hold har skuffet i den første halvdel af sæsonen, og de har derfor brug for alle 3 point i torsdagens kamp.
Jeg tror dog Modo trækker det længste strå iform af hjemmebanefordelen, da Frölunda ikke spiller godt uden for Göteborg, og de er ramt af skader specielt i defensiven.
Modo har også en del spillere ude, men jeg vurderer de står stærkere p.t, med en god chance for Peter Forsberg vender tilbage. Min Cv er dog sat uden ham, men han vil klart hæve værdien hvis han deltager.
Et faremoment ligger i at Frölunda har hårdt brug for succes, samt det faktum at man har besejret Modo de sidste tre opgør.
De to hold er da også jævnbyrdige på papiret, men den aktuelle form, og skadessituation taler for Modo sejr.
Chance (1-X-2)
49-22-29%
Betvalue
2105,4%
Spilbar ned til odds
2,04
Rigtig/forkert
Læs -anmeldelse
Betting tip
Trupnyt – Modo: Hans Jonsson(b), Andreas Salomonsson(f), og Dan Hinote(f) har siddet ude et stykke tid. Positivt er det at Peter Forsberg så godt ud på træningen onsdag, og træffer derfor en beslutning Torsdag om hvorvidt hans trykkede ribben holder til kamp igen.

Status – Modo:
Form: V - OT/V- OT- OT -V

Senest formåede man at slå topholdet Hv71 på udebane med 4-1, og dette var dermed den 4 kamp i træk med point på kontoen. Der er altså nye boller på suppen i Modo Hockey efter "fortidens" stjerner Peter Forsberg og Markus Näslund igen beviser at de er en klasse for sig.

Æren kan dog ikke kun tilskrives de to herrer, da hele holdet har fået en ny gnist.
Dansk ishockey kan tilmed glæde sig over at Morten Madsen har fået godt gang i karrieren igen, og her skal jeg da lige tilføje at jeg selv stod over for ham i juniorrækkerne. Dengang vil jeg mene han var fuldt på højde, hvis ikke bedre end fx Jannik Hansen, så måske har vi ikke set det bedste endnu fra Rødovre-drengen.
Et af holdets andre store stjerner er ligeledes tilbage iform af Nicklas Sundström der sidste år var blandt de bedste centere i ligaen, og de to nordmænd Per Åge Skrøder, og Mats Zucarello Aasen nyder godt af dette igen.

I defensiven skal man ej forglemme den unge keeper Niklas Svedberg der har løftet sit spil gevaldigt på det sidste. Et hold vinder ikke uden en god målmand, og så længe han præstere som han gør nu giver det alle en tro på at slutspillet nok skal komme i hus.

Trupnyt – Frölunda: Old news er at Andreas Karlsson(f), Riku Hahl(f), og Ville Matymäae(b) er ude, men mod Luleå blev Kristian Kudroc og Janne Niskala føjet til denne liste. Kudroc minder lidt om Chara fra NHL, så ham slår man sig på og han er derfor et af holdets bedste defensive backs. Niskala derimod har en vigtig rolle i offfensiven, og dermed i PP. 
Derimod er man blevet forstærket af centeren Jussi Makkonen der går ind sammen med veteranerne Kallio og Andersson. Jeg har ikke personligt set ham i kamp, men han kommer fra en skidt start i KHL, og har da heller ikke gjort sig nævneværdigt bemærket endnu påtrods af han har været topscorer i den finske liga forrige år.

Status – Frölunda
Form: OT-V-OT-OT-OT/V (heraf 4 hjemmekampe)

Man kan vel godt drage en parallel mellem Frölunda og Brøndby IF. Begge har løntunge spillere, men får ikke det optimale ud af pengene, og her er det måske også sportschefen der står først i køen når fyresedlerne skal deles ud.
Både træner Ulf Dahlen, og Kent Norberg har fået en 4-årig periode til at få nogle pokaler i klubskabet, men tingene kører ikke for Göteborg klubben. Ulf Dahlen er i mine øjne en god træner, men er for nordamerikansk præget i sin trænervirksomhed. Dump and chase spillestilen passer måske ikke så godt ind i den svenske liga, men omvendt har hans sportschef Kent Norberg heller ikke tilført holdet nogen "topscorer" som de i høj grad har brug for.
De store navne er der bestemt, men som jeg ser det ligger problemet i at der er for mange stjerner, og for få spillere der gør det hårde arbejde. Tilmed underpræstere de dyrt betalte spillere, Joel Lundqvist døjer med en skulderskade som egentlig burde holde ham ude, mens P.J Axelsson aldrig har scoret mange point, samt alderen er begyndt at trykke.
Backen Christian Bäckman mener jeg ikke man kan sætte en finger på, men keeper Johan Holmqvist er langtfra sit gamle niveau, og en klub som Brynäs kan derfor glæde sig over at have en ung klasse keeper i Jacob Markström der tjener en 1/10 af Holmqvists månedsløn.

Hjemme i Scandinavium står holdet dog fortsat stærkt med Sveriges største hjemmepublikum på lægterne, men der er nogle svipsere ind i mellem, som da man i tirsdags fik vendt et truende nederlag til sejr i OT mod Luleå. På udebane har man dog ikke meget at byde på med kun 3 sejre i 14 forsøg, senest formåede man kun at få uafgjort mod formsvage Rögle i Ängelholm.


Forventede keepere: Niklas Svedberg (91,20%) Modo
                                   Johan Holmqvist (90,53%) Frölunda
Stats:

24/09-09 Elitserien MODO Hockey vs. Frölunda HC 2:4
28/12-08 Elitserien MODO Hockey vs. Frölunda HC 1:3
16/10-08 Elitserien MODO Hockey vs. Frölunda HC 3:2
04/03-08 Elitserien MODO Hockey vs. Frölunda HC 4:5
01/12-07 Elitserien MODO Hockey vs. Frölunda HC 1:2

Fremtidige tips

Ekspert Monza-Carrarese
20 dec 15:00
Betvalue
1104%
1,60Betano
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
4130%
5,00Unibet
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 7 kommentarer
Betvalue
5250%
5,00Betano
Ekspert Kongens nytårstale - nævnes
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
5152%
8,00Danske Spil
Ekspert Kongens Nytårstale
31 dec 18:00
Betvalue
3120%
2,00Betano
Ekspert Kongens nytårstale - nævnes
31 dec 18:00
Betvalue
4126%
6,00LeoVegas
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.